Jeszcze kilka lat temu, nikt nie słyszał o takich czynnościach jak rolowanie przed treningiem i mobilizacja mięśni przed wykonywaniem wielostawowych ćwiczeń. Technika jednak zmienia się razem z technologią, a dzięki tym dwóm elementem, lepiej możemy poznać własne ciało. Obecnie wałek do masażu sportowego i aktywacji włókien mięśniowych, można znaleźć dosłownie na każdej siłowni.
Zastanówmy się nad tym, jaki wpływ na nasz organizm ma popularny roler, w jaki sposób z niego korzystać oraz dlaczego każdy powinien dobrać odpowiedni wałek do masażu dla indywidualnych preferencji.
Rolowanie powięzi to sposób na szybką regenerację
Masaż dla sportowca jest jedyną formą odpowiedniej i poprawnej regeneracji – w końcu podczas ćwiczeń mogą pojawić się różnego rodzaju przykurcze mięśni, które jak najszybciej należy rozbić za pomocą dłoni. Fizjoterapeuci mają obecnie ręce pełne pracy, gdyż coraz więcej osób, niezależnie od wieku, wybiera sportowy tryb życia.
Mięśnie, które są rozluźnione, charakteryzują się lepszymi zdolnościami regeneracji, dlatego po każdym ciężkim treningu, warto poświęcić kilka minut na rolowanie mięśni. Czasem jednak lepiej poświęcić na to inną sesję treningową (np. na drugi dzień), gdyż może to wpłynąć na powstawanie większych urazów – ćwiczenia siłowe bazują w końcu na mikrourazach, dzięki którym mięśnie mogą przejść do regeneracji i rozbudowy.
Jak dostosować wałek do rolowania?
Na rynku można znaleźć wiele firm, kształtów, rozmiarów i twardości wałków – dla osoby bez doświadczenia, zakup będzie banalnie prosty, w końcu wystarczy wejść i kupić interesujący nas produkt w atrakcyjnej cenie. Sportowcy z większym doświadczeniem, często celują w lepszy asortyment, dostosowując go do indywidualnych preferencji i przede wszystkim do oczekiwań – zbyt miękki wałek do masażu, nie będzie w stanie rozbić przykurczonych partii, natomiast zbyt twardy może powodować duży dyskomfort i ból.
Wałek do masażu w rehabilitacji
Jeszcze do niedawna rehabilitanci i fizjoterapeuci posiadali jedynie podstawowe akcesoria, maty i własne dłonie. Obecnie na rynku można znaleźć masę akcesoriów, które będą pomocne podczas pielęgnacji pacjentów – roler bez dwóch zdań jest jednym z nich, dlatego warto korzystać z niego maksymalnie często. Pacjenci mogą codziennie w domu dokonywać automasażu i rozbijania przykurczonych mięśni, aktywując te bardziej wymagające, co zmaksymalizuje efekty do satysfakcjonującego poziomu. Czy nie o to właśnie chodzi podczas leczenia wad postawy i problemów zdrowotnych?
Artykuł powstał we współpracy z https://be-active.pl/pol_m_fitness_akcesoria_walki-202.html