Spirulina jest mikroskopijnych rozmiarów algą, którą można hodować zarówno w słodkiej, jak i w słonej wodzie. Rodzaj wody wpływa na jej skład, a konkretnie na zawartość jodu. Spirulinę (ze względu na skład i działanie) zalicza się do grona superfoods, czyli żywności o potwierdzonych właściwościach prozdrowotnych.
Skład spiruliny
Spirulina jest niezwykle bogata w następujące składniki:
- minerały, m.in. cynk, wapń, magnez, potas, żelazo, sód, mangan, miedź, fosfor, fluor, chlor i inne;
- witaminy, m.in. witaminy z grupy B, witamina E, witamina C, witamina K;
- antocyjany, w tym fikocyjanina (silne przeciwutleniacze, które odpowiadają również za jej barwę);
- karotenoidy, w tym beta-karoten będący prekursorem witaminy A;
- NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe);
- błonnik pokarmowy;
- pełnowartościowe białko zawierające wiele cennych aminokwasów endogennych i egzogennych – biodostępność białka porównywalna jest do białek zwierzęcych;
- węglowodany złożone;
- związki fenolowe;
- luteina.
Spirulina hodowana w wodach morskich dodatkowo zawiera w swoim składzie jod. Jeśli natomiast hodowano ją w wodach słodkich, zawartość jodu będzie znikoma lub nie będzie jej wcale. Dzięki temu można dostosować rodzaj Spiruliny do własnych potrzeb – po Spirulinę bez jodu sięgają choćby osoby z nadczynnością tarczycy.
Spirulina – właściwości zdrowotne
Spirulinę nie bez powodu określa się jako najlepszy, najbardziej skoncentrowany pokarm zawierający składniki odżywcze, przeciwutleniacze, probiotyki i nutraceutyki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisuje Spirulinę jako najlepszy produkt żywnościowy dla człowieka. Natomiast UNESCO uznało, że jest to pożywienie przyszłości. Liczne badania i obserwacje, a także doświadczenia własne konsumentów udowodniły, że Spirulina:
- wspomaga regenerację wątroby, np. po zatruciach alkoholem;
- łagodzi podrażnienia żołądka oraz poprawia trawienie;
- zmniejsza niepożądane konsekwencje radioterapii i chemioterapii;
- ze względu na zawartość witamin z grupy B, żelaza i kwasu foliowego przeciwdziała anemii i niedożywieniu;
- poprawia czynność mózgu, samopoczucie, libido i dodaje energii;
- działa przeciwbakteryjnie;
- obniża poziom cholesterolu LDL i przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu;
- stymuluje metabolizm, a ze względu na błonnik pokarmowy zapewnia uczucie sytości – wszystko to przekłada się na profilaktykę nadwagi;
- zwiększa biodostępność innych składników odżywczych znajdujących się w diecie.
Spirulina jest bogactwem antyoksydantów, które usuwają nadmiar wolnych rodników i tym samym chronią przed rozwojem tzw. chorób cywilizacyjnych. Do grona takich chorób zaliczamy między innymi: miażdżycę, otyłość, depresję, nowotwory czy schorzenia neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera).
Dla kogo jest spirulina?
Spirulina spośród innych alg i suplementów diety wyróżnia się wysoką zawartością pełnowartościowego białka, sięgającą nawet 70%. Z powodzeniem może być ono zdrową i dobrze wchłanialną alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Z tego względu Spirulina jest idealna dla osób z anemią i niedożywieniem, sportowców, a także osób na dietach wegańskich i wegetariańskich, na których bardzo trudno jest o tak wysokiej jakości białko roślinne.
Suplementacja Spiruliny wskazana jest również osobom zestresowanym, żyjącym w pośpiechu oraz zmagającym się z chorobami przewlekłymi, także układu sercowo-naczyniowego. Wszystko przez to, że taki sposób życia powoduje tworzenie się nadmiernych ilości niebezpiecznych wolnych rodników, zaś Spirulina przeciwdziała ich gromadzeniu się w ustroju. To suplement diety idealny dla osób, które chcą wspierać serce, mózg, wątrobę i psychikę, jak również w naturalny sposób wzbogacać swoją dietę oraz poszukują sprawdzonych i bezpiecznych suplementów. Spirulina suplementowana regularnie wpływa korzystnie również na kondycję skóry.
Spirulina w tabletkach czy spirulina w proszku?
Na rynku znaleźć możemy 2 postacie Spiruliny:
- Spirulina w proszku – idealnie nadaje się do domowych koktajlów, owsianek, wypieków. Można ją wykorzystać także do samodzielnego przyrządzania kosmetyków, np. masek na ciało i włosy. Dobrze sprawdzi się w przypadku dzieci i osób, które mają problem z połykaniem tabletek. Spirulina w proszku posiada jednak dość specyficzny zapach, który nie jest tolerowany przez każdego;
- Spirulina w tabletkach – sprasowana alga dostępna w formie tabletek to sposób na szybkie przyjęcie suplementu, bez konieczności narażania się na nietypowy zapach i smak produktu. Formę tę preferują również osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą codziennie przygotowywać koktajlów i chcą w kilka sekund wesprzeć zdrowie.
Wybór odpowiedniej Spiruliny jest więc kwestią indywidualną. Jeśli obie pochodzą od sprawdzonego producenta, korzyści z ich przyjmowania będą identyczne.
Bibliografia
- Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of Spirulina microalgae, Nutrafoods, 9/2010.
- Fenert F., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
- Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2015.
- Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.