spirulina w tabletkach

Spirulina – skład i właściwości zdrowotne

Spirulina jest mikroskopijnych rozmiarów algą, którą można hodować zarówno w słodkiej, jak i w słonej wodzie. Rodzaj wody wpływa na jej skład, a konkretnie na zawartość jodu. Spirulinę (ze względu na skład i działanie) zalicza się do grona superfoods, czyli żywności o potwierdzonych właściwościach prozdrowotnych.

Skład spiruliny

Spirulina jest niezwykle bogata w następujące składniki:

 • minerały, m.in. cynk, wapń, magnez, potas, żelazo, sód, mangan, miedź, fosfor, fluor, chlor i inne;
 • witaminy, m.in. witaminy z grupy B, witamina E, witamina C, witamina K;
 • antocyjany, w tym fikocyjanina (silne przeciwutleniacze, które odpowiadają również za jej barwę);
 • karotenoidy, w tym beta-karoten będący prekursorem witaminy A;
 • NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe);
 • błonnik pokarmowy;
 • pełnowartościowe białko zawierające wiele cennych aminokwasów endogennych i egzogennych – biodostępność białka porównywalna jest do białek zwierzęcych;
 • węglowodany złożone;
 • związki fenolowe;
 • luteina.

Spirulina hodowana w wodach morskich dodatkowo zawiera w swoim składzie jod. Jeśli natomiast hodowano ją w wodach słodkich, zawartość jodu będzie znikoma lub nie będzie jej wcale. Dzięki temu można dostosować rodzaj Spiruliny do własnych potrzeb – po Spirulinę bez jodu sięgają choćby osoby z nadczynnością tarczycy.

Spirulina – właściwości zdrowotne

Spirulinę nie bez powodu określa się jako najlepszy, najbardziej skoncentrowany pokarm zawierający składniki odżywcze, przeciwutleniacze, probiotyki i nutraceutyki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisuje Spirulinę jako najlepszy produkt żywnościowy dla człowieka. Natomiast UNESCO uznało, że jest to pożywienie przyszłości. Liczne badania i obserwacje, a także doświadczenia własne konsumentów udowodniły, że Spirulina:

 • wspomaga regenerację wątroby, np. po zatruciach alkoholem;
 • łagodzi podrażnienia żołądka oraz poprawia trawienie;
 • zmniejsza niepożądane konsekwencje radioterapii i chemioterapii;
 • ze względu na zawartość witamin z grupy B, żelaza i kwasu foliowego przeciwdziała anemii i niedożywieniu;
 • poprawia czynność mózgu, samopoczucie, libido i dodaje energii;
 • działa przeciwbakteryjnie;
 • obniża poziom cholesterolu LDL i przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu;
 • stymuluje metabolizm, a ze względu na błonnik pokarmowy zapewnia uczucie sytości – wszystko to przekłada się na profilaktykę nadwagi;
 • zwiększa biodostępność innych składników odżywczych znajdujących się w diecie.
  Czy dieta pudełkowa jest odpowiednia dla sportowców? Sprawdzamy!

Spirulina jest bogactwem antyoksydantów, które usuwają nadmiar wolnych rodników i tym samym chronią przed rozwojem tzw. chorób cywilizacyjnych. Do grona takich chorób zaliczamy między innymi: miażdżycę, otyłość, depresję, nowotwory czy schorzenia neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera).

Dla kogo jest spirulina?

Spirulina spośród innych alg i suplementów diety wyróżnia się wysoką zawartością pełnowartościowego białka, sięgającą nawet 70%. Z powodzeniem może być ono zdrową i dobrze wchłanialną alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Z tego względu Spirulina jest idealna dla osób z anemią i niedożywieniem, sportowców, a także osób na dietach wegańskich i wegetariańskich, na których bardzo trudno jest o tak wysokiej jakości białko roślinne.

Suplementacja Spiruliny wskazana jest również osobom zestresowanym, żyjącym w pośpiechu oraz zmagającym się z chorobami przewlekłymi, także układu sercowo-naczyniowego. Wszystko przez to, że taki sposób życia powoduje tworzenie się nadmiernych ilości niebezpiecznych wolnych rodników, zaś Spirulina przeciwdziała ich gromadzeniu się w ustroju. To suplement diety idealny dla osób, które chcą wspierać serce, mózg, wątrobę i psychikę, jak również w naturalny sposób wzbogacać swoją dietę oraz poszukują sprawdzonych i bezpiecznych suplementów. Spirulina suplementowana regularnie wpływa korzystnie również na kondycję skóry.

Spirulina w tabletkach czy spirulina w proszku?

Na rynku znaleźć możemy 2 postacie Spiruliny:

 • Spirulina w proszku – idealnie nadaje się do domowych koktajlów, owsianek, wypieków. Można ją wykorzystać także do samodzielnego przyrządzania kosmetyków, np. masek na ciało i włosy. Dobrze sprawdzi się w przypadku dzieci i osób, które mają problem z połykaniem tabletek. Spirulina w proszku posiada jednak dość specyficzny zapach, który nie jest tolerowany przez każdego;
 • Spirulina w tabletkach – sprasowana alga dostępna w formie tabletek to sposób na szybkie przyjęcie suplementu, bez konieczności narażania się na nietypowy zapach i smak produktu. Formę tę preferują również osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą codziennie przygotowywać koktajlów i chcą w kilka sekund wesprzeć zdrowie.
  Ekspres Philips - który wybrać? Podpowiadamy

Wybór odpowiedniej Spiruliny jest więc kwestią indywidualną. Jeśli obie pochodzą od sprawdzonego producenta, korzyści z ich przyjmowania będą identyczne.

Bibliografia

 1. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of Spirulina microalgae, Nutrafoods, 9/2010.
 2. Fenert F., Zarzycki P., Charakterystyka wybranych właściwości leczniczych cyjanobakterii z rodzaju Arthrospira, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2015.
 3. Zdrojewicz Z., Idzior A., Kocjan O., Spirulina i błonnik witalny a leczenie otyłości, Medycyna Rodzinna, 1/2015.
 4. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.

Dodaj komentarz