mezczyzna na silowni z torba sportowa i shakerem

Cytrulina czy kreatyna – brać razem czy osobno?


Na rynku jest masa preparatów stworzonych specjalnie dla sportowców, zarówno amatorów, jak i dla zawodowców. Niektóre suplementy można stosować razem. Cytrulina, czy kreatyna? Czy można łączyć oba te składniki? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Koniecznie go przeczytaj!


Co to jest i jak działa kreatyna?

Kreatyna to popularny środek stosowany w suplementach. Nie wszyscy jednak wiedzą czym dokładnie jest. To związek chemiczny składający się z 3 aminokwasów, które naturalnie występują w organizmie każdego człowieka. Mowa tutaj o:

  • argininie
  • glicynie
  • metioninie.

Naturalnie produkuje kreatynę wątroba, potem kreatyna jest transportowana do układu mięśniowego wraz z krwią. Tam dochodzi do procesu powstawania fosfokreatyny, a następnie zostaje przemieniona w czystą energię.

Cytrulina – co to jest i jak działa?

Jeśli chodzi o cytrulinę, jest to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy alfa-aminokwasów. To aminokwas egzogenny, który produkuje ludzki organizm, a dokładnie powstaje z ornityny oraz z karbamoilofosforanu w czasie cyklu mocznikowego. W nerkach przekształca się w argininę, potem zostaje wykorzystany do produkcji tlenku azotu.  Naturalnie występuje w dużej dawce w arbuzie i w innych roślinach dyniowych, a syntetycznie w formie jabłczanu cytruliny (połączenie cytruliny i związku zwanego jabłczanem) lub L-cytruliny.

Cytrulina jest ważnym aminokwasem dla osób, które są aktywne fizycznie. Dlaczego? Pomaga szybciej się zregenerować, zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia wydolność organizmu, ponadto ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej przy zminimalizowaniu utraty mięśni. Nie można zapomnieć, że także podnosi poziom argininy. 

Cytrulina i kreatyna – razem czy osobno?

Poleca się połączenie różnych suplementów, dzięki temu wzmacniają one swoje działanie. Cytrulina i kreatyna to dobry miks, choć te składniki osobno też się wyśmienicie sprawdzają. Ten pierwszy występuje w preparatach przedtreningowych, bo pozytywnie wpływa, na tak zwaną pompę mięśniową. Za to kreatyna, czyli inaczej kwas β-metyloguanidynooctowy stosowana jest głównie na masie, bo powoduje że beztłuszczowa masa mięśniowa rośnie szybciej. Jej suplementowanie stymuluje syntezę białek poprzez działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Wpływa ona również na odnawianie, tak zwanych cząsteczek ATP, czyli adenozynotrójfosforanu. Dzięki temu zwiększa się wydolność i wytrzymałość organizmu, a regeneracja jest duża szybsza oraz sprawniejsza niż normalnie.

  Żelatyna na stawy - jak działa i jak ją stosować?

Kreatyna – jej właściwości w skrócie:

  • zwiększa poziom fosfokreatyny
  • zwiększa poziom wody w mięśniach
  • odbudowuje ATP
  • zapewnia wzrost sprawności fizycznej
  • poprawia wydajność mięśni
  • poprawia regeneracje

za to cytrulina:

  • podnosi poziom argininy
  • odbudowuje ATP
  • zmniejsza ból mięśniowy
  • zmniejsza zmęczenie
  • zwiększa wytrzymałość organizmu w trakcie wysiłku fizycznego.

Działanie obu tych suplementów jest do siebie zbliżone, aczkolwiek mają one pewne odmienne właściwości, dzięki którym zyskują wzajemnie dużo lepszą moc

Jak współdziała cytrulina i kreatyna?

Cytrulina, czy kreatyna? Nie trzeba wybierać, ponieważ można je ze sobą łączyć. W ten sposób zyskasz dużo lepsze możliwości treningowe. Możesz wybrać dwa produkty, które stosujesz razem, albo w zupełnie innych porach. Pamiętaj, że cytrulinę bierze się na około 30 minut przed aktywnością fizyczną. Kreatyna jest dobra również po treningu, bo przyspiesza regenerację organizmu. Cytrulina jest zdecydowanie rzadziej suplementowana w tym okresie, dlatego że w tej kwestii nie daje aż takich korzyści. Ciekawa opcja to wieloskładnikowy suplement przedtreningowy, który ma w jednej kapsułce wszystko.

Co ważne, cytrulina i kreatyna wzajemnie się uzupełniają. Co zyskujemy przy ich współdziałaniu? Widzisz lepszy progres siły, do tego szybszą rozbudowę masy mięśniowej. To nie koniec plusów, bo dodatkowo zmęczenie będzie mniej odczuwalne. Te suplementy bez obaw można również stosować w dni bez treningów i również przyniosą nam wiele korzyści. Ważne jest jednak, aby przestrzegać wytycznych producenta co do dawkowania.

Dodaj komentarz