bolacy stawy kolanowy

Żelatyna na stawy – jak działa i jak ją stosować?


Żelatyna to tani i popularny produkt pochodzenia zwierzęcego. Stosuje się ten składnik w kuchni, a także w kosmetologii, poza tym wykorzystuje się go w świecie farmaceutycznym. Jak działa żelatyna na stawy? Sprawdź koniecznie!


Czy żelatyna jest dobra na stawy?

Żelatynę uzyskuje się z kolagenu pochodzącego z kości, chrząstek, kopyt oraz z rogów zwierząt. Poddaje się ją filtracji, a także zagęszczeniu. Dlatego też w dużym stopniu tworzy ją białko. W sklepach żelatynę znajdziemy w formie proszku lub w listkach, do tego pojawia się ona w galaretkach, żelkach, drażetkach, a także w wyrobach cukierniczych oraz mlecznych. Istnieje wariant spożywczy, szybko rozpuszczalny, jak również hydrolizat.

Żelatyna posiada szereg prozdrowotnych właściwości, dzięki temu świetnie wpływa na włosy, paznokcie, jak i na proces odchudzania. Pozytywnie działa na układ pokarmowy, poza tym zmniejsza uczucie głodu oraz pobudza metabolizm. Żelatyna jest dobra na stawy, a to dlatego że wzmacnia tkankę łączną i uczestniczy w procesie odbudowy. Sportowcy często wykorzystują ten składnik jako substytut białka, do tego w celu profilaktycznym, a więc by uchronić się przed kontuzją. To zasługa aminokwasów ukrytych w żelatynie, mowa o prolinie i hydroksyprolinie. Co więcej oprócz wspomagania odbudowy tkanki mięśniowej zyskujemy wzmocnienie kości oraz mięśni. Ten spożywczy składnik pomaga również złagodzić dolegliwości bólowe.

Należy pamiętać, że sam kolagen pochodzący z żelatyny nie ma aż takiego wpływu na kondycję chrząstki stawowej. Ten składnik jest, jak każde białko, które w czasie procesu trawienia rozpada się na aminokwasy. Dlatego źródło pochodzenia tego składnika może być różne, co więcej nie ma to aż takiego znaczenia. Aczkolwiek kolagen z żelatyny ma sporo proliny. Co to takiego? To aminokwas, który pełni ważną rolę w procesie syntezy białek. Pośredniczy on we wszystkich procesach wzrostu, także odbudowy tkanki chrzęstnej. Duże zapotrzebowanie na niego mają osoby, które regularnie trenują, a więc głównie sportowcy.

  Jakie suplementy diety stosuje się najczęściej?

Żelatyna na stawy – jak stosować?

Żelatyna na stawy może być przyjmowana w różnej formie. Dość popularny jest napój składający się z 100 ml zimnej wody oraz 2-3 łyżek żelatyny. Pije się go rano przed śniadanie, a więc na czczo. Co ważne przygotowuje się wieczorem roztwór na kolejny dzień! Do tej mikstury można dodać sok z cytryny bądź miód do smaku.

Równie dobrze można dodawać żelatynę do wielu dań i do tych słodkich, i do tych wytrawnych, między innymi do galaretek. Należy jednak pamiętać, że kupne produkty mają niewielki dodatek tego składnika, więc lepiej samodzielnie przygotować takie potrawy bazujące na czystej formie żelatyny. Choć oprócz niewielkiej ilości proliny dostarczymy ciału również inne składniki przede wszystkim tłuszcz bądź cukier.

Potrzeba dla człowieka na dobę 4 g proliny, gdzie na przykład spożycie galaretki zapewnia tylko 2,5 g, poza tym ma masę cukru i jeszcze innych dodatków. Dlatego zdecydowanie lepiej przyjmować żelatynę na stawy w czystej formie, a więc po rozpuszczeniu proszku.

Jak długo można stosować żelatynę na stawy?

Jeśli decydujemy się na domową kurację z napojem na bazie wody oraz żelatyny zaleca się tu regularność. Pijemy taki specyfik przez cały miesiąc, każdego poranka na czczo. Choć już po około tygodniu da się zauważyć, że bóle się znacząco zmniejszyły.

Wiele osób zaleca picie żelatyny przez nieco dłuższy okres, bo 6 tygodni, a więc to półtora miesiąca. Co ważne ponownie kurację można powtórzyć dopiero po upływie 6 miesięcy, nie wcześniej!

Żelatyna na stawy – dawkowanie

Kiedy decydujesz się na wariant czysty, a więc na rozpuszczenie żelatyny w wodzie najlepiej pić 3 łyżeczki tego proszku. Maksymalnie na dobę można pozwolić sobie na 4 łyżeczki, nigdy na więcej. Taka bezbarwna galaretka koniecznie musi być spożywana na czczo!

  Kiedy brać kwas foliowy - rano czy wieczorem?

Co kluczowe picie żelatyny powinno mieć odpowiednią oprawę. Tego typu kuracji zawsze towarzyszą pewne produkty spożywcze, w których znajdują się białka do syntezy kolagenu. Mowa tutaj o artykułach, takich jak nabiał, rośliny strączkowe, chude mięso, awokado, orzechy, imbir, a także propozycje pełnoziarniste, między innymi będą to makarony. Równie ważne jest dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy C, a ją znajdziemy w owocach i w warzywach. Warto łączyć obie te grupy w jednym daniu, najlepiej aby pojawiły się w porze śniadania.

Żelatyna na stawy – opinie lekarzy. Czy faktycznie działa?

Opinie na temat stosowania żelatyny na stawy są różne. Lekarze uważają, że ten produkt spożywczy nie da nam imponujących wyników w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego. Mimo wszystko zalecają przed przystąpieniem do tego typu kuracji leczniczej konsultację. Bywa, że sami proponują to rozwiązanie, gdy pacjent ma niewielki uraz bądź słabe dolegliwości bólowe stawów.

Sportowcy oraz aktywne osoby piją żelatynę profilaktycznie, a więc by wzmocnić układ stawowo-kostny. Roztwór na bazie tego składnika jest niskokaloryczny, do tego nie powoduje zaburzeń w naszej diecie.

Dodaj komentarz