witaminy dla sportowców

Jakie są najważniejsze witaminy dla sportowca?


Witaminy dla sportowców są jednymi z napopularniejszych suplementów. Dodatkowa suplementacja witaminami i minerałami  jest kluczowa dla sportowców, którzy są szczególnie narażeni na duże obciążenia treningowe. Coraz częściej staje się stałym produktem w naszej diecie i pozwala na stałe wspieranie naszego organizmu, zarówno wśród amatorów jak i profesjonalnych sportowców. Czy suplementacja witaminy jest skuteczna i potrzebna? Czy dodatkowa suplementacja wspiera nasz organizm?


Suplementy witaminowe najczęściej można spotkać w formie kapsułek lub tabletek. Wszystkie witaminy i minerały są wytwarzane sztucznie, przez co ich wchłanialność jest ograniczona w stosunku do tych pozyskiwanych z pożywienia. Naukowcy stale spierają się w kwestii użyteczności sztucznych witamin i minerałów dla organizmu. Zdania wciąż są podzielone i trwają badania nad ostatecznym udowodnieniem ich skuteczności.


Ten artykuł może Ciebie zainteresować – 5 najlepszych suplementów na masę


Znaczenie witamin dla sportowców

Zapotrzebowanie sportowców na witaminy i minerały jest znacznie wyższe niż osób wiodących pasywny tryb życia. Ta potrzeba wynika ze znacznie intensywniejszych przemian biologicznych, które zachodzą pod wpływem stałego, dużego obciążenia organizmu ćwiczeniami fizycznymi. Ryzyko niedoborów w przypadku sportowców jest znaczące, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią podaż witamin i minerałów. Przewlekłe niedobory mogą prowadzić do obniżenia sprawności fizycznej i umysłowej.

Najważniejsze witaminy dla sportowców to:

 • witaminy z grupy B – odpowiadają za metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów, wspierają funkcjonowanie układu nerwowego i wspierają odporność.
 • witamina C – powstrzymują działanie wolnych rodników, wspomagają wchłanianie żelaza z pożywienia i łagodzą skutki zmęczenia mięśni.
 • witamina A – wspiera wzrok i bierzę udział w procesie syntezy hormonów nadnerczy.
 • witamina E – ogranicza redukcję czerwonych krwinek, przyspiesza regenerację tkanki mięśniowej, łagodzi skurcze i zmniejsza zmęczenie mięśniowe.
  Stacki kreatynowe - dlaczego warto stosować i jak wybrać najlepszy?

Najważniejsze minerały dla sportowców to:

 • sód i potas – warunkują prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, przyspieszają regenerację tkanki mięśniowej i biorą udział w procesach syntezy białek.
 • magnez – bierze udział w procesie syntezy białek mięśniowych i syntezie ATP.
 • wapń – uczestniczy w procesie kurczenia się mięśni, wspiera pracę serca i zwiększa krzepliwość krwi.
 • żelazo – jako składnik hemoglobiny bierze udział w transporcie tlenu, pełni również istotne role w procesach przemiany energetycznej i wpływa na zwiększenie ilości czerwonych krwinek.
 • cynk – bierze udział w procesie syntezy insuliny i hormonu wzrostu. Wspiera rozwój tkanki mięśniowej.

Jakie witaminy są najlepsze dla sportowców?

Skład suplementów witaminowych znacząco różni się od standardowych produktów tego typu. Suplementy dla sportowców zawierają 3-krotnie więcej witamin i minerałów niż standardowe suplementy dla osób dorosłych. Suplementy powinny być dobrze wchłanialne, wystrzegajmy się więc witamin i minerałów w postaci – węglanów, siarczanów i tlenków. Suplementy witaminowe dla sportowców powinny być w postaci chelatów, cytrynianów i asparginianów.

Tego rodzaju suplementy mogą zostać wzbogacone dodatkowymi substancjami odżywczymi, takimi jak:

 • antyutleniacze – kwas liponowy, koenzym Q10
 • zioła – żen-szeń, pokrzywa i ginko biloba
 • zielone rośliny – algi, spirulina czy chlorofil
 • enzymy trawienne – amylaza, lipaza czy papaina

 

Dodaj komentarz