kobieta biega po lesie

Witamina D a sport – co musisz wiedzieć?


Witamina D jest niezbędna organizmowi do właściwego funkcjonowania – dlatego warto monitorować jej poziom we krwi, niezależnie od wieku. Dla niektórych – zwłaszcza sportowców – ma ona fundamentalne znaczenie, ponieważ wspomaga właściwą pracę mięśni i stan kości. Co warto wiedzieć o witaminie D, jeśli uprawiasz sport?

Często określa się ją mianem „witaminy słońca”, ponieważ nasz organizm jest zdolny do jej syntezy pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UVB. Nie zawsze to jednak wystarcza, by nie dopuścić do niedoborów – zwłaszcza w krajach, w których ilość słońca drastycznie zmienia się w zależności od sezonu.


Witaminę D można dostarczać organizmowi również w jedzeniu. Wachlarz produktów spożywczych, które są jej bogatym źródłem, jest jednak dość niewielki. Należą do nich przede wszystkim tłuste ryby takie jak sardynki, tuńczyk, łosoś, makrela, śledzie czy węgorze. Witaminę D można znaleźć również w maśle i jajach. Zawierają ją więc w zasadzie tylko produkty zwierzęce. Z tego właśnie względu suplementacja tej witaminy jest tak ważna dla wegan, którzy nie są w stanie dostarczyć jej organizmowi w diecie.

Weganie nie są jednak jedyną grupą, która powinna regularnie monitorować poziom witaminy D. Ze względu na spektrum działania, jest ona równie ważna dla sportowców.

Na co wpływa witamina D?

Witamina D reguluje pracę wielu układów naszego organizmu – od nerwowego, przez kostny, po nerwowy. Jej niedobór często prowadzi do obniżonego nastroju i może sprzyjać rozwojowi depresji lub jej pogłębieniu. Wpływa ona również na właściwe wchłanianie wapnia i fosforu w kościach. Witamina D pełni fundamentalną rolę we właściwym utrzymywaniu ich struktury – dlatego tak częstym pokłosiem jej niedoboru jest osteoporoza. Reguluje również funkcjonowanie mięśni. Bez ich regularnej suplementacji, możesz częściej odczuwać zmęczenie i ból mięśni.

  Piperinox – czy faktycznie warto? Efekty, skład i cena

Dlaczego suplementacja witaminy D jest tak ważna dla sportowców?

Uprawiając sport – zwłaszcza wyczynowo – ryzyko złamań i urazów jest znacznie większe, niż przy mniej aktywnym trybie życia. Witamina D wzmacnia kości poprzez poprawę wchłaniania wapnia. Stają się one mocniejsze i znacznie bardziej odporne na wszelkie urazy. Dzięki temu poważne kontuzje zdarzają się sportowcom znacznie rzadziej.

W używanych znacznie intensywniej mięśniach może dochodzić do mikrouszkodzeń, których naprawa przebiega znacznie wolniej przy niedoborach witaminy D. Suplementacja pomaga w zapobieganiu zmęczeniu mięśniowemu i przyspiesza regenerację mięśni.

Jednocześnie, składnik ten stymuluje syntezę białek w komórkach mięśniowych. W rezultacie budowanie masy jest znacznie ułatwione. Sportowcy rozbudowujący masę mięśniową przy niedoborach mogą uzyskiwać znacznie gorsze efekty. Dodatkowo witamina D zwiększa produkcję testosteronu, który również pobudza rozrost mięśni.

Aby zadbać o właściwy poziom witaminy D, warto regularnie ją monitorować. Ekspozycja na słońce w większości przypadków nie wystarcza. Najlepiej połączyć ją z suplementacją pod kontrolą lekarza i z zachowaniem odpowiednich dawek.

Dodaj komentarz