aminokwasy EAA w tabletkach

Aminokwasy EAA – czym są i jak je stosować?


Grupa aminokwasów Essencial Amino Acids, czyli w skrócie EAA to popularny składnik suplementów dla sportowców. Czym są aminokwasy egzogenne? Jak je stosować? Sprawdź! 


EAA – czym są aminokwasy egzogenne?

Każdy zawodowy sportowiec, jak i osoby często uprawiające rozmaite aktywności fizyczne, głównie te siłowe oraz wytrzymałościowe powinny sięgać po aminokwasy. Dlaczego? Dzięki nim organizm będzie nie tylko prawidłowo pracował, ale również ten składnik wpłynie korzystnie na wygląd sylwetki, czy na możliwości wysiłkowe. Poza tym człowiek intensywnie trenujący ma większe zapotrzebowanie na pewne elementy, w tym na niektóre aminokwasy. A suplementacja pozwoli nam uzupełnić brakującą dawkę. 

Aminokwasy egzogenne EAA, czyli Essencial Amino Acids nie są wytwarzane przez ludzki organizm, więc musimy pozyskać je z zewnątrz, na przykład postawić na suplementacje. Do tej grupy aminokwasów zaliczymy:

  • leucynę
  • walinę
  • treoninę
  • lizynę
  • izoleucynę
  • metioninę
  • tryptofan
  • fenyloalaninę.

Aminokwasy z grupy EAA wpływają pozytywnie na gospodarkę hormonalną, procesy budulcowe, czy energetyczne. Docierają one szybko do miejsc zapotrzebowania, poza tym wspomagają procesy regeneracyjne. Zalet jest naprawdę sporo, co więcej wszystko potwierdzone jest licznymi badaniami naukowymi. Pamiętaj, że niedobór EAA odczuwa całe Twoje ciało – układ odpornościowy, nerwowy, trawienny, rozrodczy, a także mięśniowy.

Te aminokwasy egzogenne pełnią przede wszystkim rolę budulca. EAA wpływa na anabolizm i syntezę białek, również tych mięśniowych. Poza tym posiadają one funkcję antykataboliczną, a zatem ograniczają nadmierne procesy degradacyjne. Zyskujemy ponadto eliminację bóli mięśniowych, poprawę koncentracji i regulowanie działania insuliny.

Jak stosować aminokwasy egzogenne (EAA)? 

W przypadku EAA najlepiej zdecydować się na suplementacje, tak zwaną około treningową stałą. Jak wygląda? Wprowadza się aminokwasy do organizmu wraz z pożywieniem po wysiłku fizycznym. To przyspiesza proces regeneracji oraz skutecznie chroni przed katabolizmem.

  Glicyna - właściwości i zastosowanie glicyny

Wiele osób również przyjmuje ten typ suplementu w kilku dawkach na dobę, na przykład jedna przed, a druga po ćwiczeniach. To pozwala dać czas preparatowi na wchłonięcie. Zatem możliwości jest kilkanaście, najlepiej dokładnie czytać wytyczne znajdujące się na opakowaniu konkretnego produktu. Natomiast przy treningach w późnych godzinach wystarczy postawić na suplement BCAA i zrezygnować już z EAA.  Co ciekawe często stosuje się ten miks składników jednocześnie, bo w ten sposób działanie w zakresie syntezy białej jest dużo lepsze. Mało tego, to też sprytny trik na wzmocnienie budowy mięśni, czyli na rozbudowę muskulatury przy redukowaniu tkanki tłuszczowej. 

Na rynku mamy kilkanaście rodzajów EAA, czyli aminokwasów egzogennych. Niektóre zapewniają 100% zapotrzebowania na ten składnik, inne natomiast to połączenie kilku produktów, na przykład są to Essencial Amino Acids z dodatkiem protein. Bardzo popularny jest miks z BCAA i ze stymulantami. Ceny takich środków zaczynają się od 100 wzwyż. 

Dawkowanie aminokwasów EAA

Na dobę zaleca się porcję 7-15 g EAA, choć wszystko zależy od produktu i wytycznych, jakie pojawiają się na etykiecie opakowania. Co ważne najlepiej polecaną ilość podzielić na dwie mniejsze i przyjmować przed (około 30 minut przed ćwiczeniami) oraz po treningu (zaraz po zakończeniu aktywności fizycznej). Wielu fanów sportu decyduje się na aż 3 porcje i ta dodatkowa jest spożywa w trakcie ćwiczeń. 

Do wyboru mamy aminokwasy egzogenne w kilku postaciach. Głównie są to łatwe do połknięcia tabletki (musisz popić solidną ilością wody!), a także proszek do rozpuszczenia w wodzie – forma klasycznej sypkiej odżywki. Nie ma potwierdzonych informacji, że EAA powoduje poważne skutki uboczne, nawet podczas przewyższenia zalecanej porcji. 

Zbilansowana dieta będzie idealnym dopełnieniem intensywnych treningów oraz przemyślanej suplementacji bazującej na EAA. Tylko te trzy elementy razem pozwolą Ci poprawić wyniki sportowe oraz wygląd sylwetki.

  Jakie białko wybrać? Cele treningowe a wybór białka

Aminokwasy EAA czy BCAA?

Najczęściej aminokwasy BCAA stosują osoby, które wykonują bardzo intensywne sesje treningowe kilka razy w tygodniu. To właśnie dla nich polecane są najbardziej, gdyż znacząco przyspieszają regenerację i chronią tkankę mięśniową przed efektami katabolicznymi.

Z kolei EAA działa zupełnie inaczej. Sprawdza się przede wszystkim u osób z rygorystycznymi dietami nastawionymi na osiągnięcie założonego celu. Bardzo często z EAA korzystają wegetarianie oraz weganie, gdyż bazują głównie na białku roślinnym, które z założenia nie zawierają pełnego przekroju aminokwasów. To doskonałe uzupełnienie diety dla osób, które nie spożywają mięsa i innych produktów odzwierzęcych. Aminokwasy EAA pozwalają na uzupełnienie braków niezbędnych aminokwasów do regeneracji potreningowej.

Z kole w przypadku osób spożywających pełnowartościowe produkty zawierające białko, aminokwasy EAA mogą sprawdzić się w porze okołotreningowej kiedy mamy na nie zwiększone zapotrzebowanie.

Dodaj komentarz