kobieta bierze pigulke

Najlepsze suplementy nootropowe – Ranking TOP 10

W obecnych czasach mózg każdego z nas zmaga się z ogromną ilością bodźców i informacji, które płyną do nas z internetu, tradycyjnych mediów, czy portali społecznościowych. Jeśli do tego dodamy wytężoną pracę umysłową, naukę i szybkie tempo życia nic dziwnego, że coraz więcej osób ma zaburzenia koncentracji, czuje się rozdrażniona i nie może skupić się na wykonywaniu codziennych zadań. W takiej sytuacji przychodzi nam na pomóc odpowiednia suplementacja. Nootropy to coraz popularniejsze suplementy diety, które realnie mogą pomóc. Jak jednak wybrać najlepsze suplementy nootropowe z dostępnych na rynku propozycji? Spróbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie i przygotowaliśmy ranking nootropów, w którym znajdziesz godne zainteresowania propozycje.

Suplementy nootropowe – co to jest?

Suplementy nootropowe, nazywane również nootropami, stanowią grupę substancji chemicznych naturalnego lub syntetycznego pochodzenia, które mają na celu poprawienie funkcji poznawczych, wzmocnienie zdolności umysłowych oraz zwiększenie naszej efektywności umysłowej. Nazwa”nootropic” pochodzi od greckich słów „noos”, oznaczającego umysł, i „tropos”, oznaczającego kierunek. Najprościej więc można określić środki te, jako suplementy, które kierują nasz mózg na właściwe tory. Głównym celem nootropów jest stymulacja neurochemiczna, dzięki czemu możemy odczuwać poprawę zdolności poznawczych takich jak jak pamięć, koncentracja, zdolność uczenia się, kreatywność czy szybkość myślenia.

Najlepsze suplementy nootropowe mają w swoim składzie związki takie jak piracetam, L-teanina, Bacopa Monnieri, modafinil, rhodiola rosea, kreatyna, nootropil, CDP-cholina, ashwagandha czy alpha-GPC. Każda z nich ma swoje unikalne właściwości i mechanizmy działania, co sprawia, że mogą być stosowane w różnych celach.

Warto w tym miejscu podkreślić, że skuteczność nootropików może się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu, a ich długoterminowe działanie nadal stanowi przedmiot badań naukowych. W związku z tym, przed rozpoczęciem stosowania suplementów nootropowych warto skonsultować się z lekarzem, by przyjmować je bezpiecznie.

Właściwości nootropów – jakie są?

Coraz więcej osób korzysta z pozytywnego wpływu nootropów na ich umysły. Czego jednak możemy się spodziewać? Jakie właściwości mają polecane nootropy? Mówiąc najprościej, efekty przyjmowania tych suplementów łączą się z poprawą funkcji poznawczych oraz wspieraniem zdolności umysłowych. Wśród najważniejszych właściwości nootropów możemy wymienić pozytywny wpływ na naszą pamięć zarówno krótko jak i długotrwałej. Ponadto suplementy te wpływają także na wzmocnienie koncentracji i uwagi często oddziałowując również na redukcję stresu i zmęczenia. Bardzo ciekawą właściwością, którą charakteryzują się najlepsze nootropy jest również poprawa nastroju oraz zwiększenie energii do działania. Nie sposób nie wspomnieć również o efektach, których nie widać na pierwszy rzut oka a więc np. o wspieraniu zdrowia neuronów i zmniejszaniu ryzyka rozwoju degeneracyjnych zaburzeń mózgu, takich jak choroba Alzheimera czy otępienie.

  Kiedy brać kwas foliowy - rano czy wieczorem?

Jak wybraliśmy nootropy do naszego rankingu?

Tworząc nasz ranking nootropów braliśmy pod uwagę szereg czynników, które mają wpływ na to, czy dany produkt jest godny uwagi. Przede wszystkim dokładnie analizowaliśmy skład produktu zwracając uwagę na to, jakie związki o działaniu nootropowym są w nim zawarte oraz jakie jest ich stężenie. Rolę odgrywała dla nas również marka – doskonale bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że najlepsze nootropy tworzone są przez producentów o ugruntowanej pozycji, którzy mogą pozwolić sobie na wykorzystywanie nowoczesnych technologii i prowadzenie badań nad skutecznością danego specyfiku. Ponadto sprawdziliśmy polecane nootropy wśród opinii na forach i w mediach społecznościowych. Doskonale bowiem wiemy, że opinie konsumentów są często bardzo miarodajne. Ostatecznie patrzyliśmy również na stosunek jakości do ceny w przypadku poszczególnych produktów.

Najlepsze suplementy nootropowe – Ranking 2023

Wiemy już w jakich sytuacjach suplementy nootropowe mogą okazać się pomocne, oraz na czym opiera się ich działanie. Pora więc przedstawić nasz ranking nootropów. Znajdziesz w nim polecane suplementy o bardzo dobrym składzie. Oto nasze propozycje.

1. SWANSON Huperzine A 200mcg 30 kaps

SWANSON Huperzine A 200mcg 30 kaps

To suplement diety w formie kapsułek, w składzie którego możemy znaleźć dużą ilość witaminy A oraz substancje nootropowe naturalnego pochodzenia. Jest produktem wegańskim, który charakteryzuje się wysoką skutecznością. Doskonale wpływa na szybsze przyswajanie wiedzy i zapamiętywanie, wyostrza percepcję oraz ma pozytywny wpływ na komórki nerwowe.

2. Controlled Labs Orange Brainwash 160G

Controlled Labs Orange Brainwash 160G

Suplement w formie proszku, do czego słusznie nawiązuje zresztą jego nazwa. Jest produktem, w którym znajdziemy wyciągi roślinne oraz kompleks minerałów. Sprawdzona formuła gwarantuje nie tylko poprawę kondycji mózgu ale również poprawienie funkcjonowania neuroprzekaźników. Jest to więc produkt idealnie dopasowany do oczekiwań sportowców.

3. Magnum Nutraceuticals Mane Brain 60 Kaps

Magnum Nutraceuticals Mane Brain 60 Kaps

Unikalne połączenie choliny, witamin i minerałów sprawia, że suplementu tego nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. W składzie tego suplementu znajdziemy ekstrakty z roślin adaptogennych, N-acetylo L-tyrozynę (NALT), L-teaninę, oraz Alpha GPC. Dzięki temu suplement ten wpływa na lepsze przyswajanie wiedzy, większe skupienie podczas treningu oraz koncentrację na celach. Co ważne, preparat charakteryzuje się doskonałą wchłanialnością, dzięki czemu już po kilku zastosowaniach możemy zobaczyć realną zmianę a pierwsze działanie odczuwamy bardzo szybko.

  Koktajl proteinowy - jaki wybrać i jak zrobić własny szejk?

4. Nutrition MENTALITY NOOTROPIC multiwitaminy 60 szt.

Nutrition MENTALITY NOOTROPIC multiwitaminy 60 szt.

To jeden z bardzo popularnych nootropów wśród osób ćwiczących fizycznie, które dopiero rozpoczynają suplementację tego typu środkami. Mimo to jest jak najbardziej godny uwagi, ponieważ poza substancjami wpływającymi na funkcjonowanie naszego mózgu czy energię znajdziemy w nim również cenne witaminy co stanowi dodatkowy atut.

5. Brain Tech – Nootropic 60 kaps

Brain Tech - Nootropic 60 kaps

Podstawowym składnikiem tego suplementu jest cholina. Doskonale wpływa on na poprawienie działania funkcji psychologicznych, zwiększając odporność na stres oraz wspomagając utrzymanie dobrego nastroju i zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia. Idealny dla każdej osoby – od aktywnie trenującej, po zmęczonego sesją studenta.

6. Sis Science In Sport Beta Fuel Gel +Nootropics Żel Energetyczny 60Ml

Sis Science In Sport Beta Fuel Gel +Nootropics Żel Energetyczny 60Ml

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nootropy możemy znaleźć nie tylko w formie kapsułek ale również w wygodnej, idealnej dla aktywnie trenujących osób, formie żelu energetycznego. To starannie dobrany skład, który nie tylko dodaje energii, ale również pozwala nam skupić się na treningu.

7. Life Extension Szybki Mózg Preparat Nootropowy 30Kaps

Life Extension Szybki Mózg Preparat Nootropowy 30Kaps

Doskonale opracowana formuła, w której możemy znaleźć bogaty w karotenoidy ekstrakt z Nagietka, standaryzowany ekstrakt z Wąkroty Azjatyckiej oraz ekstrakt z Bakopy. Świetnie wyostrza percepcję oraz wspomaga koncentrację.

8. Fushi Nootropic Brain Blend 60kaps.

Fushi Nootropic Brain Blend 60kaps.

Wegański preparat doskonale wspomagający pamięć i koncentrację, może być również wsparciem w odzyskaniu dobrego samopoczucia. Wyróżnia się naturalnym składem oraz bardzo dobrą wchłanialnością składników aktywnych.

9. Primal Nootropic

Primal Nootropic

To wyjątkowo bogaty skład, który zasługuje na uznanie. W suplemencie tym znajdują się bowiem składniki takie jak:Alpha GPCL-teanina, Bacopa monnieri witamina B12 (kobalamina)różeniec górski (Rhodiola rosea)L-tyrozyna BioPerine® (ekstrakt z czarnego pieprzu) – to propozycja dla osób, zarówno aktywnych fizycznie, jak i tych, które potrzebują wsparcia w czasie wysiłku umysłowego.

10. Activlab ALCAR ACETYLO L-KARNITYNA STRES 90KAPS.

Activlab ALCAR ACETYLO L-KARNITYNA STRES 90KAPS.

W suplemencie tym znajdziemy połączenie substancję, która jest wysoce dostępną formą L-karnityny. Ta zaś z kolei wpływa na tworzenie acetylocholiny czyli głównego neuroprzekaźnika wymaganego do nauki i funkcji pamięci. Suplement ten może więc być pomocny w sytuacji wzmożonej aktywności mózgu – również w przypadku wysiłku fizycznego, ponieważ wpływa także na poprawę nastroju oraz podniesienie poziomu energii.

  Kazeina - co to jest, jak działa i jak ją stosować?

Kiedy warto stosować nootropy?

Stosowanie nootropów może być pomocne w wielu różnych sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że powinno być podjęte z rozwagą oraz poprzedzone konsultacją z lekarzem lub specjalistą. Istnieje kilka sytuacji, w których warto dobre nootropy mogą poprawić nasze codzienne funkcjonowanie.

Po pierwsze, nootropy mogą być stosowane przez osoby, które chcą zwiększyć swoją wydajność umysłową, zwłaszcza w okresach intensywnej nauki, przygotowań do egzaminów czy wyzwań zawodowych. Poprawa koncentracji, pamięci i zdolności poznawczych sprawia, że łatwiej jest nam przyswajać nowe informacje oraz radzić sobie z zadaniami.

Środki te mogą nam pomóc również w sytuacji, gdy intensywnie trenujemy i odczuwamy zmęczenie codzienną aktywnością. Ponadto doskonale sprawdzą się w przypadku osób, które prowadzą intensywny tryb życia zawodowego, który to jest wymagający wielozadaniowości i szybkiego podejmowania decyzji. Najlepsze suplementy nootropowe mogą pomóc zwiększyć czujność, skupienie uwagi i pomysłowość, co może przełożyć się na lepsze wyniki naszych działań zawodowych. Suplementy te często poleca się także stosować w sytuacjach zwiększonego tempa życia, dużych wyzwań, podróży i zmian czasowych. Część specjalistów uważa także, że w przypadku starszych osób, nootropy mogą być rozważane jako wsparcie w utrzymaniu zdrowego mózgu i zapobiegania degeneracyjnym schorzeniom neurologicznym.

Jakie efekty daje stosowanie nootropów?

Stosowanie nootropów może przynieść różnorodne efekty, które mają pozytywny wpływ na funkcje poznawcze oraz ogólne samopoczucie. Dzięki swojemu działaniu, nootropy mogą poprawić pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się. zwiększyć czujność i uwagę oraz działać redukująco na stres oraz zmęczenie, co pozwala na lepsze radzenie sobie w sytuacjach wymagających psychicznej elastyczności. Wiele osób obserwuje również poprawę nastroju oraz zwiększenie energii do działania w ciągu dnia bez jednoczesnych problemów z zasypianiem. Jak więc widać, korzyści jest naprawdę sporo.

Dodaj komentarz