mezczyzna trenuje plecy na wyciagu

Gainer czy białko – co warto zastosować?


Węglowodany i białko to podstawowe makroskładniki, które są niezbędne w diecie każdego sportowca. Jednak dodatkowa suplementacja gainerem oraz białkiem zależy od celów treningowych i ich zastosowanie powinno być dobrze przemyślane? Białko czy gainer? Gainer czy białko? A może oba na raz? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. 


Białko czy gainer – podstawowe różnice

Typowa odżywka typu Gainer to sucha mieszanka która składa się w 70-80% z węglowodanów i w 10-20% z białek. Odżywka białkowa jest również w formie proszku, ale jej skład to prawie całkowicie samo białko, zawartość węglowodanów i tłuszczy jest praktycznie zerowa.

Przyjmowanie Gainer aprowadzi do znaczących przyrostów masy mięśniowej, ale jednocześnie może prowadzić do przykrych konsekwencji związanych z przyrostem tkanki tłuszczowej.

W wypadku przyjmowania odżywek białkowych nie musimy się obawiać o przyrost tkanki tłuszczowej. Praktycznie całość przyjętego białka zostanie zużyta przez organizm do regeneracji i nadbudowy tkanki mięśniowej i do stałych procesów metabolicznych zachodzących w jego wnętrzu.

Odżywki typu BULK to forma gainera w której zawierają się węglowodany i białka w stosunku 45:45. Ten rodzaj odżywki jest wysokiej jakości i z powodzeniem zastępuje posiłek w przypadku braku możliwości przygotowania jedzenia.


Kto powinien zastosować gainer?

Gainery zaleca się osobom które są z natury bardzo szczupłe. Taki typ budowy nazywa się ektomorficznym. W przypadku masywnej budowy, czyli endomorficznej, odradza się stosowanie gainerów, gdyż mogą spodować znaczny przyrost tkanki tłuszczowej. Takim osobom zdecydowanie bardziej poleca się przyjmowanie odżywek białkowych.

Zazwyczaj w gainerach i odżywkach białkowych, zawierają się witaminy i minerały, kreatyna, glutamina, BCAA czy inne aminokwasy. Oznacza to, że są to odżywki okołotreningowe, które warto przyjąć po ciężkim treningu w celu rozpoczęcia procesu regeneracji i nadbudowy tkanki mięśniowej.

  Cytrynian magnezu i witamina C, czyli niezbędne witaminy dla sportowca

Podstawowym budulcem mięśni jest białko, jednak potrzebuję one uzupełnienie zapasów energetycznych w postaci węglowodanów. Odpowiednia podaż białka nie wystarczy do wzrostu mięśni, potrzebują one również węglowodanów.

Jeżeli po treningu nie uzupełnimy zapasu glikogenu w mięśniach, nie zaczną się regenerować i nadbudowywać. W takim przypadku najlepszym suplementem jest Gainer, zawierający oba istotne dla tkanki mięśniowej makroskładniki.


Kto powinien stosować białko?

W tym przypadku warto wybrać odżywkę białkową która pomoże utrzymać wypracowaną już tkankę mięśniową. Gainer jest wysoko kalorycznym produktem, nastawionym na budowanie masy. Wybór wysokowęglowodanowej odżywki nie jest właściwy. Ze składu gainerów i odżywek białkowych można wywnioskować, że te pierwsze stanowią wysokokaloryczny produkt, którego głównym celem jest zwiększenie i uzupełnienie zapasu glikogenu mięśniowego.

Jedynym uzasadnieniem wyboru Gainera podczas redukcji jest brak możliwości przygotowywania pełnowartościowych posiłków. Wtedy powinniśmy się zdecydować na Gainer o niskiej zawartości węglowodanów, taki jak BULK.


Podsumowanie

Wybór odpowiedniej odżywki jest kwestią indywidualną, w dużej mierze zależy od typu naszej budowy i celów treningowych.

Chcesz nabrać masy – wybierz Gainer.

Chcesz zrzucić zbędne kilogramy – wybierz odżywkę białkową lub BULK.

Pamiętajcie, że suplementy nigdy nie zastąpią pełnowartościowych posiłków i powinny stanowić uzupełnienie zbilansowanego planu żywieniowego!


 

One thought on “Gainer czy białko – co warto zastosować?

Dodaj komentarz