Aminokwasy BCAA – co to jest? Efekty, dawkowanie i skutki uboczne


Żelazną podstawą suplementacji są aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, czyli BCAA (ang. brain chain aminoacids). Znajdują one szerokie zastosowanie we wszelkich dyscyplinach sportowych. Pozytywnie wpływają na regenerację, poziom energii i wspomagają wzrost mięśni. Co oddziałuje na efektywność tego suplementu? Sprawdź!


Co to jest BCAA?

Specjalistyczna nazwa “aminokwasy rozgałęzione” wywodzi się od budowy tych związków. Częściami składowymi BCAA są: leucyna, izoleucyna i walina. Należą one jednocześnie do grupy aminokwasów egzogennych, czyli takich które muszą zostać dostarczone do organizmu wraz z pokarmem.

Organizm ludzki nie jest w stanie ich syntezować. BCAA odróżnia się od pozostałych białek budujących mięśnie, przede wszystkim swoją budową chemiczną. Obecność rozgałęzionego łańcucha alifatycznego bocznego powoduje, że BCAA metabolizowane jest w tkance mięśniowej, nie tak jak pozostałe w wątrobie.

Efekty stosowania BCAA

BCAA należy do najpopularniejszych suplementów. Ten środek jest stosowany w zasadzie w każdej dyscyplinie sportowej, zarówno w tych uprawianych amatorsko, jak i zawodowo. Popularność jest poparta wieloletnimi badaniami naukowymi oraz praktycznymi testami, które udowodniły działanie BCAA na ciało sportowca.

Węglowodany w połączeniu z aminokwasami rozgałęzionymi zawartymi jako składnik suplementów termogenicznych usprawniają procesy spalania tkanki tłuszczowe. Dodatkowo chronią tkankę mięśniową przed niepożądanym działaniem procesów katabolicznych.

Działanie BCAA wpływa na regenerację ośrodkowego układu nerwowego, który jest obciążony znacznym wysiłkiem w trakcie treningu. Skutkuje to sprawniejszą regeneracją psychofizyczną przed kolejny treningiem.

Odpowiednia podaż i dostępność aminokwasów rozgałęzionych jest kluczowa dla rozwoju tkanki mięśniowej. Korzyści jakie płyną z suplementacji BCAA są niezwykle pożyteczne dla osób aktywnych fizycznie.

Najważniejsze efekty stosowania BCAA:

  • zmniejsza katabolizm mięśniowy;
  • przyspiesza regenerację mięśni;
  • zmniejsza bolesność powysiłkową;
  • intensyfikuje spalanie tkanki tłuszczowej;
  • błyskawicznie dostarcza aminokwasów do tkanki mięśniowej;
  • zintensyfikowanie produkcji hormonów anabolicznych.
  Kapsaicyna - co to jest i jak działa? Właściwości i wpływ na odchudzanie

Kiedy brać BCAA? Dawkowanie

Aminokwasy rozgałęzione najlepiej przyjmować w trakcie treningu lub godzinę przed nim, dzięki temu zostaną one szybko dostarczone do komórek mięśniowych. Usprawni to proces regeneracji i syntezy białek mięśniowych, zwiększy się również stężenie hormonów anabolicznych w organizmie. Dawkowanie należy ustalić według etykiety na produkcie.  Na ogół dzienna porcja to 0,5 do 1 grama na 10 kilogramów masy ciała, a u wegan to już podwójna wartość – 2 gramy na taką samą masę ciała.

Osoby powyżej 70 kilogramów biorą więcej tego preparatu, bo 3,5-7 gram, natomiast ważące ponad 80 – 4-8 gram.  Dobrze jest podzielić zalecaną ilość na kilka części, na co najmniej 2, maksymalnie na 4. Należy przyjąć jedną przed bądź w trakcie aktywności, a drugą około 10-20 minut po zakończeniu ćwiczeń. W dzień bez treningu bierzesz ten suplement rano, tudzież wieczorem przed snem.

bcaa olimp labs

Masa osób przyjmuje aminokwasy rozgałęzione w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dlaczego? To pozwala im uzyskać mniejsze straty tkanki mięśniowej, do tego ten preparat zmniejsza apetyt i przyspiesza metabolizm. Co ważne konieczne jest zachowanie ujemnego bilansu kalorycznego!

Suplement BCAA znajduje szerokie zastosowanie zarówno w trakcie budowania masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Dotyczy to każdej dyscypliny sportowej. Znajdziemy ten środek w rozmaitej postaci, między innymi w formie kapsułek oraz proszku. Dla wielu charakterystyczny smak jest nie do przejścia bez dodatku jakiegokolwiek innego składnika, na przykład jogurtu, dlatego niektórzy od razu decydują się na tabletki.

Skutki uboczne przyjmowania BCAA

BCAA to suplemenet niemal absolutnie bezpieczny, jeżeli przyjmowany jest w rozsądnych dawkach i nie nadużywamy go w trakcie suplementacji.

Skutki uboczne występują niezmiernie rzadko, zazwyczaj dochodzi do nich po przedawkowaniu zalecanej dziennej porcji, a zatem chodzi o nietrzymanie się wytycznych producenta. Najczęściej pojawiają się kłopoty z nerkami lub z wątrobą, ponieważ nadmiar BCAA prowadzi do upośledzenia funkcjonowania tych narządów. Zmniejsza się również wnikanie pozostałych aminokwasów. 

  Jaki żeń-szeń jest najwartościowszy? Który wybrać?

W przypadku BCAA głównym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest niewydolność wątroby. Co ciekawe bardzo często zaleca się ten środek dla kobiet w ciąży, czy też dla matek karmiących piersią, a nawet dla dzieci w okresie dojrzewania, ponieważ aminokwasy rozgałęzione BCAA pomagają organizmowi w prawidłowym rozwoju. 


 

4 thoughts on “Aminokwasy BCAA – co to jest? Efekty, dawkowanie i skutki uboczne

  1. Zwykle używam BCAA przy mocnych akcentach biegowych, ale największą korzyść widzę po długich biegach ultra, kiedy znacznie przyspiesza regenerację obolałych mięśni. Polecam 🙂

  2. Również warto stosować BCAA w diecie okołotreningowej wśród biegaczy. Zwłaszcza przy intensywnych jednostkach treningowych powstrzymuje katabolizm mięśniowy i umożliwia szybszą regenerację.

Dodaj komentarz