Co to jest HMB?
Young beautiful woman doing pushups in the gym on blue mat. Girl wearing sportwears clothes.

Co to jest HMB?


Suplement diety HMB to kwas tłuszczowy o krótkim łańcuchu, znany również pod nazwą beta-hydroksy-beta-metylomaślan. Jest to kwas tłuszczowy, wytwarzany jest w organizmie z aminokwasu – leucyny. Ten aminokwas wchodzi w skład BCAA ( aminokwasy rozgałęzione). HMB pozyskuje się podczas proteolizy, czyli procesu rozpadu białka.


Jak HMB wpływa na nasz organizm?

Ten kwas tłuszczowy odpowiada przede wszystkim za wzrost masy mięśniowej i ochronę jej białek, zwiększenie siły mięśni i pomaga pozbyć się zebranej podskórnej tkanki tłuszczowej.

– przyrost masy mięśniowej

– zwiększenie siły mięśni

– działanie antykataboliczne

– zmniejszenie podskórnej warstwy tkanki tłuszczowej


Jak i kiedy zastosować HMB?

Badania udowodniły skuteczność HMB w przypadku osób rozpoczynających treningi bądź powracających do nich po długiej przerwie. W przypadku grupy średnio-zaawansowanej bądź zaawansowanej, suplementacja HMB nie przyniosła żadnych miarodajnych rezultatów.

W grupie początkującej zanotowano wzrost masy mięśniowej i znaczny wzrost siły mięśni. Zaleca się łączenie suplementacji HMB z kreatyną, gdyż synergia między nimi prowadzi do zwiększania ich skuteczności.

Warto stosować HMB podczas redukcji, jego antykataboliczne działanie pomoże nam ochronić zbudowaną masę mięśniową.

Zalecane dziennie dawki to:

Mężczyźni – 3g / doba (trzy dawki dziennie)

Kobiety – 2g / doba (trzy dawki dziennie)

Zwiększenie dawki nie zmienia skuteczności HMB. Nadmiar HMB wydalany jest wraz z moczem.


Hit czy mit?

Od lat trwają badania na temat skuteczności HMB. Wiele z nich udowadnia pozytywny wpływ tego specyfiku na organizm człowieka i równie wiele je neguje. Najrozsądniej będzie osobiście sprawdzić jego skuteczność obserwując jego wpływ na nasze ciało. Lustro zawsze prawdę Ci powie!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Close Menu