kobieta trenuje brzuch na lawce skosnej

Czy warto stosować suplementy przedtreningowe?


Suplementy przedtreningowe, często nazywane również „przetreningówkami” (ang. „pre-workouts”) lub „stackami”. Substancje zawarte w tych suplementach mają na celu stymulować układ nerwowy (pobudzenie), zwiększyć przepływ krwi do mięśni (tzw. pompa mięśniowa), poprawić koncentrację i zwiększyć wytrzymałość.


Zastosowanie suplementów przedtreningowych

Każdy z nas miewa gorszy dzień, taki w którym chętnie ucięli byśmy sobie drzemkę zamiast iść na trening. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się suplementy przedtreningowe, dadzą one duży zastrzyk energii i motywacji do działania.

Tego rodzaju suplementy nie powinny być stosowane przed każdym treningiem. Organizm przyzwyczaja się do stosowanych przez nas dawek  i przy dużej częstotliwości możemy zauważyć spadek intensywności działania.


Jakie suplementy przedtreningowe polecamy?

Z dziesiątek przetestowanych na przestrzeni lat suplementów przedtreningowych z czystym sumieniem mogę polecić Xtreme Napalm. Nawet w najcięższy dzień potrafił mnie zmotywować do działania, znacząco pobudzał i zapewniał świetną pompę mięśniową. Zalecam stosować dawki wyznaczone przed producenta, produkt jest bardzo wydajny i przekroczenie zalecanej porcji może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zaznaczam, że jest to artykuł niesponsorowany i opiera się wyłącznie na osobistej opinii.

Produkt wywodzi się ze stajni Fitness Authority.


Skład przedtreningówek

Pierwsze suplementy przedtreningowe zawierały takie substancje jak: geranium, johimbina czy siarczan agmatyny. Obecnie te substancje są pomijane lub dodawane w śladowych ilościach, gdyż zostały uznane jako szkodliwe. Wysokie stężenie geranium ( w Europie zabronione), johimbiny czy siarczanu agmatyny występuje tylko w starych seriach produktów takich jak: Mesomorph czy Iron Horse. W większości były wypuszczane na rynek amerykański.

W skład suplementów przedtreningowych wchodzą:

  • Beta-alanina

Obniża zmęczenie mięśni wywołane treningiem, podnosząc poziom karnozyny w mięśniach. Beta-alanina wpływa również na zwiększenie wydolności organizmu ( anaerobowej i aerobowej) i pomaga utrzymać maksymalną siłę mięśni.

  • Monostearynian glicerolu
  Najlepsze batony proteinowe - jak je wybrać i czy ważne są opinie?

Przyjmowanie go w formie suplementu szybko zwiększa nawodnienie ciała oraz poprawia przyswajanie suplementów zażywanych wraz z nim. Rezultatem tego jest szybsze wchłanianie substancji odżywczych wtedy, gdy najbardziej ich potrzebujesz. Suplementacja monostearynianem glicerolu przed treningiem powoduje niesamowite nabicie mięśni dzięki silnej retencji wody. Może on być również stosowany w sportach walki pomiędzy ważeniem a walką, kiedy kilku- lub kilkunastogodzinny okres może dać możliwość odzyskania utraconej, w związku z wcześniejszym odwodnieniem, masy ciała.

  • L-Arginina

Formy L-argininy  takie jak alfa-ketoglutaran, jabłczan i chlorowodorek są najczęściej zawierane w składzie środków przedtreningowych. Zaliczane są do boosterów tlenku azotu, maksymalnie zwiększają przepływ krwi do mięśni. Arginina nam to dostarczenie możliwie największej ilości składników odżywczych do mięśni i ich pełne natlenienie.

  • AAKG

Jest to sól, forma l-argininy połączona z alfa-ketoglutaranem. Suplementy zawierające AAKG charakteryzują się podnoszeniem poziomu hormonów anabolicznych i metabolitów aminokwasów. Wspomaga syntezę białek i wykazuje działanie antykatabolicznie.

Najpopularniejszy i wypróbowany suplement na rynku. Istnieje wiele form kreatyny od monohydratu aż do buforowanej formy kreatyny. Stosowanie ich wymiernie wpływa na możliwości naszego organizmu. Liczne badania udowodniły, że kretyna zwiększa siłę i rozmiar mięśni i redukuje procesy kataboliczne. Poszczególne formy kreatyny bardziej wpływają na rozmiar mięśni ( monohydrat kreatyny ) czy siłę mięśni ( jabłczan kreatyny, nie pomylić z jabłczan cytruliny).

Monohydrat kreatyny powoduje znaczne nagromadzenie wody i nie jest polecana w sportach wytrzymałościowych gdzie główną rolę odgrywa siła i szybkość.

  • BCAA

Przyjmowanie BCAA wpływa na poprawę wydolności, zwiększenie suchej masy mięśniowej, zwiększenie siły i skrócenie czasu potrzebnego na regenerację pomiędzy treningami. Przyjmowanie BCAA wpływa na zredukowanie poziomu L-tryptofanu, co może mieć bezpośredni wpływ na zredukowanie poziomu serotoniny i polepszenie jakości treningu.

Przyjmowanie BCAA przed treningiem, w jego trakcie i między posiłkami w dni nie treningowe bezpośrednio wpływa na optymalizacje procesów anabolizmu białek mięśniowych.

  Termogeniki czyli spalacze tłuszczu

 

Dodaj komentarz