Suplementy przedtreningowe, często nazywane również „przetreningówkami” (ang. „pre-workouts”) lub „stackami”. Substancje zawarte w tych suplementach mają na celu stymulować układ nerwowy (pobudzenie), zwiększyć przepływ krwi do mięśni (tzw. pompa mięśniowa), poprawić koncentrację i zwiększyć wytrzymałość.
Zastosowanie suplementów przedtreningowych
Każdy z nas miewa gorszy dzień, taki w którym chętnie ucięli byśmy sobie drzemkę zamiast iść na trening. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się suplementy przedtreningowe, dadzą one duży zastrzyk energii i motywacji do działania.
Tego rodzaju suplementy nie powinny być stosowane przed każdym treningiem. Organizm przyzwyczaja się do stosowanych przez nas dawek i przy dużej częstotliwości możemy zauważyć spadek intensywności działania.
Jakie suplementy przedtreningowe polecamy?
Z dziesiątek przetestowanych na przestrzeni lat suplementów przedtreningowych z czystym sumieniem mogę polecić Xtreme Napalm. Nawet w najcięższy dzień potrafił mnie zmotywować do działania, znacząco pobudzał i zapewniał świetną pompę mięśniową. Zalecam stosować dawki wyznaczone przed producenta, produkt jest bardzo wydajny i przekroczenie zalecanej porcji może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Zaznaczam, że jest to artykuł niesponsorowany i opiera się wyłącznie na osobistej opinii.
Produkt wywodzi się ze stajni Fitness Authority.
Skład przedtreningówek
Pierwsze suplementy przedtreningowe zawierały takie substancje jak: geranium, johimbina czy siarczan agmatyny. Obecnie te substancje są pomijane lub dodawane w śladowych ilościach, gdyż zostały uznane jako szkodliwe. Wysokie stężenie geranium ( w Europie zabronione), johimbiny czy siarczanu agmatyny występuje tylko w starych seriach produktów takich jak: Mesomorph czy Iron Horse. W większości były wypuszczane na rynek amerykański.
W skład suplementów przedtreningowych wchodzą:
- Beta-alanina
Obniża zmęczenie mięśni wywołane treningiem, podnosząc poziom karnozyny w mięśniach. Beta-alanina wpływa również na zwiększenie wydolności organizmu ( anaerobowej i aerobowej) i pomaga utrzymać maksymalną siłę mięśni.
- Monostearynian glicerolu
Przyjmowanie go w formie suplementu szybko zwiększa nawodnienie ciała oraz poprawia przyswajanie suplementów zażywanych wraz z nim. Rezultatem tego jest szybsze wchłanianie substancji odżywczych wtedy, gdy najbardziej ich potrzebujesz. Suplementacja monostearynianem glicerolu przed treningiem powoduje niesamowite nabicie mięśni dzięki silnej retencji wody. Może on być również stosowany w sportach walki pomiędzy ważeniem a walką, kiedy kilku- lub kilkunastogodzinny okres może dać możliwość odzyskania utraconej, w związku z wcześniejszym odwodnieniem, masy ciała.
- L-Arginina
Formy L-argininy takie jak alfa-ketoglutaran, jabłczan i chlorowodorek są najczęściej zawierane w składzie środków przedtreningowych. Zaliczane są do boosterów tlenku azotu, maksymalnie zwiększają przepływ krwi do mięśni. Arginina nam to dostarczenie możliwie największej ilości składników odżywczych do mięśni i ich pełne natlenienie.
- AAKG
Jest to sól, forma l-argininy połączona z alfa-ketoglutaranem. Suplementy zawierające AAKG charakteryzują się podnoszeniem poziomu hormonów anabolicznych i metabolitów aminokwasów. Wspomaga syntezę białek i wykazuje działanie antykatabolicznie.
Najpopularniejszy i wypróbowany suplement na rynku. Istnieje wiele form kreatyny od monohydratu aż do buforowanej formy kreatyny. Stosowanie ich wymiernie wpływa na możliwości naszego organizmu. Liczne badania udowodniły, że kretyna zwiększa siłę i rozmiar mięśni i redukuje procesy kataboliczne. Poszczególne formy kreatyny bardziej wpływają na rozmiar mięśni ( monohydrat kreatyny ) czy siłę mięśni ( jabłczan kreatyny, nie pomylić z jabłczan cytruliny).
Monohydrat kreatyny powoduje znaczne nagromadzenie wody i nie jest polecana w sportach wytrzymałościowych gdzie główną rolę odgrywa siła i szybkość.
- BCAA
Przyjmowanie BCAA wpływa na poprawę wydolności, zwiększenie suchej masy mięśniowej, zwiększenie siły i skrócenie czasu potrzebnego na regenerację pomiędzy treningami. Przyjmowanie BCAA wpływa na zredukowanie poziomu L-tryptofanu, co może mieć bezpośredni wpływ na zredukowanie poziomu serotoniny i polepszenie jakości treningu.
Przyjmowanie BCAA przed treningiem, w jego trakcie i między posiłkami w dni nie treningowe bezpośrednio wpływa na optymalizacje procesów anabolizmu białek mięśniowych.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.