kobieta stoi pod siatka do siatkowki

Najlepsze batony proteinowe – jak je wybrać i czy ważne są opinie?


Białko w diecie sportowca jest kluczowym składnikiem wspierającym rozwój masy mięśniowej. Jeżeli nie masz czasu na pełnowartościowy posiłek, sięgnij po baton energetyczny. Zapewni on Wam niezbędną energię na trening i dostarczy niezbędną dawkę witamin i minerałów. Jakie batony energetyczne są najlepsze? Kiedy je spożywać?


Batony proteinowe – które najlepsze?

Batony proteinowe w swoim składzie zawierają wszystkie niezbędne makroskładniki, witaminy z grupy B, wapń, magnez, żelazo i kwas foliowy. Batony energetyczne są suplementami diety, zostały one zaprojektowane w celu kompleksowego uzupełnienia niezbędnych makro i mikroskładników. Najczęściej używa się ich w przypadku braku możliwości spożycia pełnowartościowego posiłku.

Batony energetyczne powinny zawierać wysokiej jakości makroskładniki: węglowodany, białko i tłuszcze. Ich właściwy stosunek wspiera procesy anaboliczne zachodzące w tkance mięśniowej.


Kiedy jeść batonyproteinowe?

Spożycie batona energetycznego zaraz po wysiłku fizycznym pozwoli na błyskawiczne rozpoczęcia regeneracji i nadbudowy tkanki mięśniowej. Warto je również zastosować przed treningiem, ponieważ ich niski indeks glikemiczny wpływa na utrzymanie stałego poziomu energii na cały okres trwania treningu. Produkty o wysokim indeksie glikemiczny powinniśmy stosować w posiłku potreningowym w celu szybkiego uzupełnienie glikogenu i zapewnienia odpowiedniej ilość makroskładników, potrzebnych do regeneracji tkanki mięśniowej.


Batony z proteinami – zalety

Wiele osób twierdzi, że batony energetycznie niewiele różnią się od popularnych Snickersów. Odpowiednio dobrane makro i mikroskładniki tworzą energetyczną bombę dla sportowców.

  • Witaminy i minerały – uzupełniają niedobory, powstałe na skutek wysiłku fizycznego
  • Aminokwasy – wpływające na regenerację i nadbudowę tkanki mięśniowej
  • Suszone owoce – węglowodany, witaminy, minerały, błonnik

Wysokiej jakości składniki zawarte w batonach energetycznych umożliwiają ich spożywanie w ramach substytutu pełnowartościowego posiłku.

  Tauryna - co to jest? Działanie i występowanie

Batony energetyczne są suplementami diety. Należy pamiętać, że mogą zastąpić pełnowartościowy posiłek, ale tylko sporadycznie. Sięgajcie po batoniki tylko w miarę potrzeby.


Dla kogo przeznaczony jest ten suplement?

Batony energetyczne najczęściej stosują osoby reprezentujące dyscypliny wytrzymałościowe, takie jak biegi długodystansowe i kolarstwo. Długotrwały wysiłek uniemożliwia spożycie pełnowartościowego posiłku, batony energetyczne są idealnym rozwiązaniem.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *