Spalacze tłuszczu są łatwo dostępne i bardzo często stosowane, na przykład na redukcji. Zawierają one rozmaite elementy, na przykład Ephedra Exctract, czyli składnik aktywny. Dlaczego pojawia się w nich zakazana efedryna? Jak działa? Jakie ma skutki uboczne? Sprawdź!
Efedryna – legalna, czy nie?
W popularnych spalaczach tłuszczu i innych tego rodzaju suplementach ogólnie dostępnych występują liczne składniki, w tym pochodna efedryny. Dzięki temu bez problemu możemy kupić suplement w sieci, czy w sklepie z produktami przeznaczonymi dla sportowców. Bardzo często wykorzystuje się roślinę Ephedra Sinica, albo alkaloidy efedryny, takie jak:
- efedryna;
- pseudoefedryna;
- norefedryny;
- metyloefydryna.
Niestety, ale efedryna jest zakazana od 2014 roku, uznaje się ją za doping. Nie można sprzedawać preparatów z tym składnikiem, więc stosuje się właśnie naturalny wyciąg roślinny Ma Huang (inaczej Ephedra Sinica) nazywany potocznie Thermo-Z. Inną alternatywą jest dodanie do suplementu:
- alkaloidów PEA z acacia rigidula
- DMAA.
Taki miks składników powoduje, że preparat ma silne działanie termogeniczne, w ten sposób spalamy dużo więcej tkanki tłuszczowej. Poza tym podnosimy zużycie energii.
Jak działa efedryna?
Efedryna jest niesłychanie popularna w świecie kulturystyki ze względu na to, że jej działanie:
- zwiększa wydajność treningu – siła i odporność na zmęczenie rośnie;
- przyspiesza przyrost masy;
- poprawia przemianę materii;
- podnosi temperaturę, a zatem szybciej spalamy tkankę tłuszczową;
- uwydatnia mięśnie.
Nie da się ukryć, że efedryna ma szereg właściwości. Działa ona głównie pobudzająco i mocno redukuje apetyt, co pozwala nam łatwiej zgubić zbędne kilogramy. Co ciekawe ten składnik mamy w wielu preparatach leczniczych, między innymi w lekarstwach na astmę, czy przeznaczonych do leczenia kataru siennego. Tutaj pojawia się medyczna efedryna lub jej pochodne!
Dawkowanie efedryny – ile brać?
Zawsze dokładnie czytaj informacje znajdujące się na opakowaniu oraz na ulotce! To pomoże uniknąć powikłań, a także bezpiecznie wdrożyć suplementacje z efedryną. Bezwzględnie zacznij od małych dawek i stopniowo je zwiększaj, to pozwoli wykluczyć ewentualną nietolerancję.
Tabletki z dodatkiem efedryny bierze się kilka razy dziennie, z reguły jedną bądź dwie z rana, a kolejną po obiedzie, czy po treningu. Nigdy nie można przekroczyć zaleconej ilości, gdyż grozi to poważnymi problemami zdrowotnymi!
Skutki uboczne stosowania efedryny
Lista skutków ubocznych efedryny jest długa. Przy krótkiej suplementacji przeważnie dochodzi jedynie do niewielkich skutków ubocznych spowodowanych przyjmowanie efedryny, takich jak:
- bóle głowy
- nudności
- wymioty
- biegunki
- problemy z impotencją u mężczyzn.
Za to dłuższe przyjmowanie efedryny ma już dużo poważniejsze skutki uboczne dla naszego zdrowia. W grę wchodzą takie konsekwencje – skoki ciśnienia, drżenia rąk, zmiany skórne, podniecenie, suchość w ustach, bezsenność, halucynacje, a także niewydolność oddechowa, arytmia serca, podwyższenie insuliny we krwi, czy nadciśnienie tętnicze.
Należy pamiętać, że organizm z czasem przyzwyczaja się do efedryny i pojawia się konieczność zwiększania dawek, a to powoduje stopniowe wyniszczanie organizmu, albo nasilenie skutków ubocznych bądź dochodzi do zatrucia. Dlatego trzeba przestrzegać wytycznych producenta i dokładnie się do nich stosować!
Efedryna nie jest odpowiednia dla osób z chorobami serca, z cukrzycą, przerostem prostaty, jak i z nerwicami. Mimo wszystko zawsze dobrze skonsultować suplementacje z lekarzem i rozwiać swoje ewentualne wątpliwości!
Czy gdzieś można kupić efedrynę i ile kosztuje?
Spalacze tłuszczu bądź termogeniki znajdziemy w sklepach z produktami dla sportowców, także online. Jednak żaden z nich nie będzie zawierał prawdziwiej efedryny, która została zakazana i można ją znaleźć jedynie w starych wersjach suplementów już niedostępnych na rynku. Tego rodzaju suplementu to były zazwyczaj kombinacje efedryny z kofeiną lub aspiryną.
Obecnie producenci stosują bezpieczne, a co najważniejsze legalne zamienniki, przede wszystkim wyciągi roślinne. Suplementy występują głównie w formie łatwych do połknięcia kapsułek, czy silnie działającej odżywki przedtreningowej, czyli w postaci rozpuszczalnego proszku.
Ceny dostępnych jeszcze suplementów z dodatkiem efedryny kosztuje w zależności od postaci i wielkości opakowania w granicach 59-220 złotych. Ceny mogą znacząco różnić się od tych rynkowych
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.