Jony magnezu odpowiadają za szereg procesów metabolicznych w ludzkim organizmie. Związek ten odpowiada za właściwe funkcjonowanie mięśni, układu nerwowego. Coraz częściej suplementacja magnezu bywa niezbędna – sięgają po nią nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci w ramach wsparcia koncentracji. Co zawierają tabletki z magnezem? Wiadomym składnikiem jest magnez, ale bardzo często współ kompanem jest witamina B6, ale czy tylko?
Magnez – za co odpowiada w organizmie?
Magnez to jeden z kluczowych pierwiastków nie tylko dla ludzi – to m.in. składnik roślinnego chlorofilu. W odniesieniu do ludzkiego organizmu to metal (w postaci jonów Mg2+), który odpowiada za pracę mięśni i układu nerwowego, równowagę wodno-elektrolitową i ciśnienie osmotyczne (krwi, tkanek). Bez magnezu wiele procesów metabolicznych w komórce nie doszłoby do skutku. Nic dziwnego, że to wszechobecny pierwiastek, który przyjmują osoby z chorobami serca, nadciśnieniem czy osoby intensywnie ćwiczące, u których zapotrzebowanie może być nieco wyższe.
Tabletki z jonami magnezu
Magnez na aptecznej półce występuje pod różnymi postaciami – bez problemu znajdziemy np. magnez w tabletkach. Jednak jony magnezowe bardzo często występują w połączeniu z witaminą B6 i nie ma się czemu dziwić! Pirydoksyna, czyli wspomniana witamina wspiera wchłanianie magnezu, a sama odpowiada za wiele procesów komórkowych. Oprócz tego magnez występuje również w połączeniu z potasem (np. tabletki na skurcze mięśni), a także z jonami wapnia w produktach na mocne kości. Wiele osób może mieć problem z wyborem odpowiedniego produktu – co wybrać “magnez suplement czy lek”?
Odpowiedź na to pytanie jest zależna od obecnego poziomu jonów w organizmie. Szkodliwy jest zarówno nadmiar jak i niedobór. Leki z magnezem z pewnością sprawdzą się w hipomagnezemii. Jednak jej leczenie często wymaga konsultacji z lekarzem w celu ustalenia właściwego dawkowania, które zależne jest od wieku czy chorób współistniejących np. przy niewydolności nerek.
Oprócz tego magnez w tabletkach występuje w postaci różnych soli np. jako mleczan, glukonian – są to tzw. sole organiczne. Zależnie od potrzeba pomocne i wystarczające mogą okazać się sole nieorganiczne jak chlorek, węglan czy tlenek magnezu, które wchłaniają się nieco w mniejszych stopniu w porównaniu do jonów magnezu pochodzących z soli organicznych.
Skutki niedoboru magnezu i hipomagnezemia
Objawy niedostatecznego spożycia magnezu są związane z niewłaściwą dietą, a także częstym nadużywaniem alkoholu, stresem i problemami nerkowymi. Mimo tego, że magnez jest powszechny w różnych źródłach pokarmu objawy niedoboru magnezu są dość powszechne. Jakie są zatem symptomy związane z niedoborem jonów tego metalu? Należy wymienić tutaj zaburzoną pracę mięśni, która objawia się jako bolesne skurcze (dlatego tabletki z magnezem i potasem to jeden z częściej spotykanych produktów w aptece). Dodatkowo następuje osłabienie funkcji psychologicznych (spadek koncentracji), zaburzenia depresyjne, problemy ze snem, bóle i zawroty głowy, niekiedy znaczny wzrost ciśnienia krwi.
Czym grozi nadmierne spożywanie magnezu?
Każdy minerał czy witamina powinna być przyjmowana w ściśle określonych ilościach. Inaczej nie jest w przypadku jonów magnezowych. Podwyższone stężenie magnezu we krwi to hipermagnezemia. Jakie są objawy nadmiernego spożycia / przedawkowania magnezu? Wymienia się zwiększone ryzyko biegunki, nudności i mdłości, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, obniżony poziom wapnia we krwi, spowolnienie akcji serca (tzw. bradykardia).
Jakie są inne źródła magnezu niż tabletki, leki i suplementy?
Magnez to powszechny związek mineralny chociażby w zielonych roślinach, zatem nikogo nie powinno dziwić to, że szpinak, rukola, jarmuż, warzywa strączkowe to bogate źródło tego pierwiastka. Trudno tutaj nie wymienić gorzkiej czekolady, bananów, orzechów. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz wód mineralnych – picie właściwej ilości może zapewnić spory procent dziennego zapotrzebowania. Należy jednak przyjrzeć się wodzie – ilość magnezu do wapnia powinna wynosić 1:2.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.