Sportowcy często wspomagają się suplementacją. Od lat numerem jeden jest carbo. Co to za środek? W jaki sposób działa? Dowiedź się wszystkiego o tym popularnym i stosunkowo tanim składniku!
Carbo – co to jest za suplement?
Carbo to odżywka węglowodanowa, która jest połączona z witaminami i minerałami, które zwiększają wchłanialność tego środka. Warto wobec tego czytać skład, bo każdy producent dodaje zupełnie inne składniki do suplementu lub zmienia ich proporcje, a co za tym idzie, ich działanie się nieco od siebie różni. W carbo nie ma białka, ale za to są różnego rodzaju węglowodany, na przykład cukry proste i skrobia, bywa też używana kukurydziana. W wersjach smakowych dodatkowo dochodzą substancje słodzące, na przykład sacharoza. Poza tym ten preparat ma rozmaite postacie, od praktycznych kapsułek, po sypkie odżywki. Cena jest dość niska, a korzyści bardzo duże.
Dla kogo sprawdzi się carbo?
Przyjmowanie suplementu carbo jest polecane przede wszystkim sportowcom, którzy poprzez posiłki nie są sobie w stanie zapewnić odpowiedniej dawki zapotrzebowania energetycznego. To również dobra opcja dla aktywnych ludzi trenujących intensywnie, na przykład siłowo i wytrzymałościowo. To powoduje, że ten suplement pozwala nam polepszyć swoje wyniki sportowe oraz wzmocnić ciało.
Pamiętaj, że carbo nie nadaje się dla osób na redukcji, czy też dla tych, którym zbilansowana dieta w zupełności wystarcza, wobec tego oni nie odczuwają większego zapotrzebowania energetycznego. Zbyt duża ilość węglowodanów dostarczana do ciała przyczynia się do wzrostu tkanki tłuszczowej! Trzeba też wiedzieć, że carbo źle działa na osoby z insulinoodpornością.
W jaki sposób działa carbo?
Carbo ma szereg właściwości, które pomagają sportowcom w walce o piękną sylwetkę oraz w uzyskaniu dobrych wyników sportowych. Przede wszystkim po suplementacji:
- zyskujemy zastrzyk energii
- możemy trenować dłużej i intensywniej
- uzupełnimy glikogen utracony podczas wysiłku fizycznego
- zniwelujemy zmęczenie
- wzmocnimy proces regeneracji.
Węglowodany są bardzo ważne dla ludzkiego organizmu, zwłaszcza gdy często trenujemy. Ten składnik, między innymi:
- wiąże wodę w organizmie
- chroni białka przed rozpadem
- sprzyja przyswajaniu wapnia
- to najlepsze przyswajalne źródło energii
- bez węglowodanów trudno spalić tkankę tłuszczową.
Dawkowanie carbo – jak je dobrze stosować?
W przypadku carbo stosuje się ten popularny preparat aż na kilka sposobów w zależności od potrzeb. Poniżej znajdziesz najczęstsze zalecenia przyjmowania tego suplementu:
1. Najlepiej zażyć ten suplement tuż po treningu. Dlaczego? W celu podniesienia poziomu insuliny oraz uzupełnienia zużytej energii. Co więcej zapobiegniemy też szkodliwemu katabolizmowi. Pamiętaj, że maksymalnie do godziny powinno się przyjąć ten suplement, aby uzyskać pożądane rezultaty!
2. Jeśli bierzesz carbo w trakcie ćwiczeń to uzupełniasz na bieżąco ubywający glikogen i dodajesz sobie energii. Tu porcja carbo jest niewielka około 5-10 g, w pewien sposób działa, jak izotonik.
3. Produkty węglowodanowe złożone można brać i przed, i po aktywności fizycznej. Kiedy sprawdzą się najlepiej? Spożyj 30 minut przed treningiem, aby środek mógł zacząć działać podczas wysiłku. To sprawi, że zapobiegniesz obciążeniu układu nerwowego oraz powstawaniu skurczów. Do tego zyskasz dodatkowy zastrzyk energii.
Niezmiernie ważną kwestią jest dawkowanie. Zazwyczaj przyjmujesz 30-50 gram odżywki do spożycia przed i po treningu. Choć najpierw należy wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne, które trzeba podzielić na makroskładniki. To pozwoli dokładnie dobrać porcję do potrzeb konkretnej osoby. Możesz to obliczyć za pomocą wzoru znajdującego się poniżej:
- 0,4-0,6 g węglowodanów + 0,3-0,4 g białka na każdy kilogram masy ciała
Mimo wszystko zawsze dokładnie czytaj zalecenia na opakowaniu i kieruj się podanymi wytycznymi. Nigdy nie bierz więcej niż trzeba, bo zamiast poprawić jakość treningu to powiększysz sobie tkankę tłuszczową, a z pewnością tego nie chcesz.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.