ZMA – co to jest i jak działa? Dawkowanie i efekty


Połączenie cynku z witaminą B6 i chelatami magnezu – taka mieszanka tworzy ZMA. Substancje zawarte w tym suplemencie redukują skutki przeciążeń, które związane są z wykonywaniem intensywnego wysiłku fizycznego. Dodatkowo wpływają na optymalizację procesu przyrostu masy mięśniowej, poprawiają apetyt i pomagają wrócić do formy po chorobie oraz przebytych urazach. 


Kto powinien rozpocząć suplementację ZMA?

Suplementacja ZMA jest polecana głównie dla osób prowadzących stresujący tryb życia, a także dla ludzi z problemami ze snem, palących papierosy, pijących alkohol i nie stosujących się do zasad zbilansowanego żywienia. Osoby nie podlegające pod powyższe wytyczne mogą pominąć przyjmowanie tego suplementu.

Co kluczowe ZMA to produkt naturalny, a więc nie jest zabraniany przez agencje antydopingowe oraz rozmaite stowarzyszenia sportowe. Ten preparat można przyjmować przez dłuższy czas w odróżnieniu od popularnych prohormonów.

Jak działa ZMA?

Oryginalny ZMA w składzie ma tylko trzy składniki, takie jak:

  • cynk
  • magnez 
  • witamina B6. 

W zależności od firmy ilość danego czynnika, a co za tym idzie, proporcji będzie się nieco od siebie różnić. Zdarzają się suplementy, które mają dodatkowe elementy, które jeszcze mocniej wpływają na podniesienie poziomu testosteronu. Możemy znaleźć połączenie ZMA, na przykład z korzeniem Maca bądź z witaminą E.

Cynk jest kluczowym składnikiem wpływającym na produkcję testosteronu, podobnie jak magnez. Przemiana androstendionu w testosteron musi przebiegać w ich towarzystwie. Dlaczego? Niski poziom tych mikroskładników może wpłynąć na spowolnienie tego procesu. W efekcie ilość wyprodukowanego testosteronu jest niewielka, dlatego to może działać na nasz nastrój, czy na ograniczenie efektów treningu i zintensyfikowanie procesów katabolicznych. Dla zachowania odpowiedniego poziomu produkcji testosteronu oba te składniki muszą być przyjmowane razem.

  Jaki żeń-szeń jest najwartościowszy? Który wybrać?

Witamina B6 optymalizuje proces przyswajania cynku i magnezu. Umieszczenie jej w tym suplemencie jest zatem logiczne.

Dlaczego warto brać ZMA?

Suplementacja ZMA ma szereg pozytywnych skutków dla naszego ciała.

Efekty przyjmowania ZMA:

  • polepszenie koncentracji i jakości snu
  • zwiększenie wydolności i ogólnej siły organizmu
  • wzrost odporności
  • naturalny wzrost poziomu testosteronu
  • wspieranie wzrostu beztłuszczowej masy mięśniowej
  • złagodzenie skutków stresu, przetrenowania i przemęczenia
  • zminimalizowanie skutków katabolizmu.

W przypadku ZMA skutki uboczne zdarzają się niezmiernie rzadko, ponieważ ich główną przyczyną jest przedawkowanie zalecanej przez producenta porcji. Zazwyczaj dochodzi do problemów gastrologicznych, czy braku apetytu i zmian podskórnych. Należy jednak pamiętać, że w trakcie suplementacji należy zrezygnować z brania dodatkowych dawek cynku i magnezu, a także witaminy B6. 

Kiedy i jak przyjmować ZMA? 

Ten suplement najkorzystniej jest przyjmować na godzinę przed snem, gdyż wpływa on na regenerację tkanki mięśniowej i jakość snu. Rób to na pusty żołądek! Dawkowanie jest uzależnione od niedoborów oraz od wagi ciała. Najlepiej dostosować się do informacji na etykiecie produktu, gdzie wskazane są szczegółowe wytyczne dotyczące suplementacji.

Wybierając ZMA zwróć uwagę na formę magnezu, jaka jest zawarta w preparacie. Unikaj wersji w postaci tlenku, dlatego że wchłanialność będzie bardzo niska.

ZMA czy tribulus – co wybrać?

Tribulus oraz ZMA to odżywki przeznaczone dla sportowców. To silne boostery testosteronu, które zwiększają produkcję testosteronu. Co ważne obie wersje w naturalny sposób zwiększają libido oraz poprawiają efekty ćwiczeń. Pierwszy typ jest ogólnie dostępny i składa się z witaminy B6, cynku, a także magnezu. Natomiast buzdyganek naziemny, czyli tribulus terresis to roślina o wielu zdrowotnych właściwościach, między innymi zapobiega chorobom krążenia oraz reguluje ciśnienie krwi. Poza tym ten naturalny środek zwiększa masę mięśniową oraz siłę, jednocześnie obniżając uczucie zmęczenia. Tu poziom anabolicznego tostesteronu wzrasta o około 41%.

  Ranking stacków kreatynowych 2023 - jaki jest najlepszy? TOP 20

Co ważne to opcja przeznaczona tylko dla sportowców zawodowych!ZMA i tribulus to suplementy dedykowane osobom, które chcą zwiększyć siłę oraz rozbudować mięśnie. Bazują one na naturalnych składnikach, a więc są dobrą alternatywą dla środków steroidowych. Polecamy przyjmowanie wszystkich preparatów konsultować z trenerem, tudzież z lekarzem pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że ZMA jest skierowane do amatorów i wyczynowców, a tribulus zdecydowanie to wersja jedynie dla zawodowców.

Dodaj komentarz