suplementy dla sportowcow

Suplementy diety dla sportowców — co warto o nich wiedzieć?


Suplementy diety dla sportowców powinny być dopasowane do ich jadłospisu oraz intensywności treningów i stanowić jedynie uzupełnienie zdrowej, zbilansowanej diety. Wiele osób zastanawia się, czy powinno sięgnąć po takie preparaty. Co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.


Co warto wiedzieć o suplementach diety dla sportowców?

Suplementy diety dla sportowców można podzielić na substancje ergogeniczne oraz odżywki. Zadaniem tych pierwszych jest zwiększenie wytrzymałości organizmu, z kolei tych drugich wzbogacenie diety w konkretne składniki. Na rynku dostępnych jest wiele takich produktów, w formie kapsułek, koktajli, tabletek, a nawet batonów. Do wyboru są preparaty jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe. Osoby, które zaczynają treningi, często zastanawiają się, czy powinny rozpocząć suplementację. Należy pamiętać, że bez odpowiedniego odżywiania suplementy diety mogą okazać się nieskuteczne. Powinniśmy starać się jak najwięcej cennych składników odżywczych dostarczyć swojemu organizmowi przez dietę, a dopiero pozostałe w formie tabletek czy koktajli.

Jak dobrać suplementy diety?

Każdy, kto zamierza rozpocząć suplementację, powinien wiedzieć, że wszelkie preparaty należy kupować z pewnych i sprawdzonych źródeł. Wybór konkretnych witamin i minerałów powinien być uzależniony od rodzaju treningów i efektów, jakie chcemy osiągnąć. Inne preparaty potrzebne są w sytuacji kiedy chcemy budować masę mięśniową, rozwijać siłę, a inne kiedy walczyć nadprogramowymi kilogramami. Na przykład odżywka białkowo-węglowodanowa polecana jest osobom, które chcą nabrać masy mięśniowej, dlatego osoba, która pragnie zrzucić zbędne kilogramy, nie powinna kupować takich suplementów, ponieważ mogą one wręcz utrudnić jej spalanie tłuszczu. 

Zarówno osoby początkujące jak i zaawansowane mogą przyjmować aminokwasy BCAA. Ich zadaniem jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników potrzebnych do budowania masy mięśniowej. Można zaopatrzyć się również w białko serwatkowe. Nie zaszkodzi przyjmowanie preparatów zawierających witaminy i minerały. Pozostałe produkty są skierowane do sportowców z większym doświadczeniem, dlatego powinny być stosowane jedynie pod czujnym okiem trenera lub dietetyka.

  Olimp Therm Line® - czy faktycznie odchudzają? Analiza serii i opinie

Odżywki dla sportowców

Suplementy diety należy dopasować do swojego stylu życia, potrzeb i celów treningowych. W związku z tym powstało ich wiele różnych rodzajów. Do najczęściej spotykanych zaliczamy odżywki i suplementy, które dostarczają energii, lub pomagają budować masę mięśniową. Wyróżniamy również produkty wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej oraz zwiększające wydolność treningową i wspomagające wydolność regeneracyjną po treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *