Zarówno w sklepach, jak i w aptekach znajdziemy tysiące różnych suplementów diety. Działają one na cały organizm lub jedynie na poszczególne funkcje. To sprawdzony sposób na uzupełnienie brakujących witamin i składników odżywczych. Jakie wegańskie suplementy warto wybrać? Podpowiadamy!
Wegańskie suplementy jako uzupełnienie diety wegańskiej
Coraz więcej osób zostaje weganami. Ludzie rezygnują z jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego z różnych względów i zdrowotnych, i etycznych. W menu zatem nie znajdziemy mięsa, a nawet artykułów mlecznych. Za to jest dużo warzyw oraz owoców, a także innych zamienników bogatych w białko. Czasami jednak to wszystko nie wystarcza. Dlatego wielu wegan korzysta z suplementów, które pomagają wyeliminować ewentualne braki substancji odżywczych.
Mnóstwo tych środków zawiera jedynie składniki pochodzenia naturalnego przede wszystkim z roślin. Znajdziemy w tabletkach bądź kapsułkach witaminy i minerały cenne dla naszego organizmu. Cynk, witamina B12, D3, żelazo, jod, omega-3, wapń, kwas foliowy – to główne elementy suplementów skierowanych do wegan. Mnóstwo z nich jest zaaprobowanych przez Vegan Society.
Witaminy dla wegan – który produkt wybrać?
Multi Vitamin & Mineral od Veganicity zawiera aż 27 witamin i minerałów odpowiednich dla wegan. Kompleksowa moc ukryta jest w jednej kapsułce! Tabletka typu all-in-one zawiera, między innymi witaminę B12, D3, A, C, jak i wapń, żelazo oraz jod. Opakowanie ma 60 dawek, wystarczy każdego dnia połknąć jedną wraz z głównym posiłkiem. Cena tego produktu to około 30-40 złotych.
Podobne działanie ma kompleks witamin od NutreeLab. Produkt NutreeVeg również jest zaaprobowany przez Vegan Societ. Co znajdziemy w tabletkach? Głównie witaminę D3, K2 i B12. W pudełku jest 60 tabletek, więc wystarcza to na około 2 miesiące kuracji. Dawkowanie – 1 sztuka raz dziennie. Ten preparat kosztuje 45-60 złotych.
Na rynku dostępne są też suplementy dla wegan, które mają tylko jeden składnik, na przykład jod. Takie produkty oferuje marka Health Ard. Przyjmujemy ten środek nawet 3 razy dziennie. Ten sam producent stworzył także Omega 3-6-9 Kompleks. Wewnątrz kapsułki skrywa się cenny w składniki odżywcze olej lniany. A w środku B99 Complex odnajdziemy multiwitaminową kompozycję najważniejszych dla wegan substancji. Ceny suplementów firmy Health Ard wahają się w granicach 45-60 złotych.
Wegańskie produkty sprzedaje również marka Helhetshälsa. W ofercie dostępny jest, między innymi bioaktywny chrom, jod z wodorostów, witamina E, cynk chelatowany, organiczna witamina C, czy D. Znajdziemy ponadto środki łączące kilkanaście cennych surowców w jednym opakowaniu, na przykład Kompleks Antyoksydantów bądź Duner – produkt przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla dzieci. Ceny są różne, sięgają nawet 100 złotych za pudełko.
Suplementy dla wegan produkuje ForMeds. Skład jest prosty, ponadto wolny od syntetycznych dodatków. Do wyboru mamy klika możliwości, na przykład BICAPS: K2 MK-7 wspomagający utrzymanie zdrowych kości, tudzież biotynę na włosy i skórę. W zależności od preparatu koszt się nieco różni. Ceny zaczynają się już od niecałych 30 złotych.
Inne suplementy stworzone dla wegan
Oprócz środków zawierających kompleks witamin lub pojedyncze składniki odżywcze pojawiają się jeszcze inne suplementy dla wegan.
Aktywni fizycznie z pewnością sięgną po propozycję firmy Allnutrition. Vegan protein ma w składzie jedynie białko roślinne aż 7 rodzajów. Za to wariant od Hi Tec Nutricion złożony jest z izolatów białka, między innymi ryżu i grochu. Do wyboru jest kilka smakowych wersji. Obie propozycje kosztują około 50 złotych.
Jeśli masz problemy z koncentracją sięgnij po wegański suplement od marki Alcar – Acetyl L-karnityna. Kapsułkę przyjmuje się 2 razy dziennie.
Bio kurkuma z bio czarnym pieprzem marki Nature Labs działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Ta wegańska wersja dodatkowo przyspiesza gonie ran, obniża poziom cholesterolu i zwiększa metabolizm. 180 kapsułek kosztuje około 59 złotych.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.