dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska – zasady diety i jadłospis na 13 dni


Do wyboru mamy aż kilkanaście rodzajów kuracji odchudzających. Dieta kopenhaska jest bardzo popularna ze względu na wyniki, jakie można osiągnąć. Na czym dokładnie polega? Jak wygląda jadłospis na 13 dni? Jakie efekty można uzyskać? Koniecznie sprawdź nasz artykuł!


Dieta kopenhaska – na czym polega?

Dieta kopenhaska należy do restrykcyjnych kuracji o niskiej wartości kalorii. Trwa ona 13 dni i ma dość mocno sprecyzowany jadłospis. Kluczowe jest przestrzeganie godzin posiłków, a jemy tylko 3 razy dziennie:

  • śniadanie mamy około godziny 8-9
  • obiad spożywa się między godziną 12, a 14
  • kolację należy zjeść do godziny 18.

Jeśli złamiemy jakiś termin (można maksymalnie przesunąć o 30 minut!) lub inne zalecenia musimy zacząć dietę kopenhaską od nowa. Nie można pomiędzy podjadać, więc wszelkie przekąski są wykluczone.

Wyrzucamy z menu całkowicie – alkohol, produkty zbożowe, jak i słodycze. Każdej doby należy wypić 1,5-2 litry wody niegazowanej mineralnej, dodatkowo kawę bądź herbatę. Poza tym do dań nie można stosować soli ani innych przypraw.

Dieta kopenhaska – jadłospis

Poniżej znajdziesz  jadłospis na 13 dni zawierający wytyczne dotyczące diety kopenhaskiej:

Dzień Śniadanie Obiad  Kolacja 
1 oraz 8  1 kubek czarnej kawy z 1 kostką cukru 1 pomidor,  szklanka gotowanego szpinaku bądź brokuła, 2 jajka na twardo 5 liści sałaty z dodatkiem oliwy z oliwek oraz soku z cytryny podane z 200 gramowym befsztykiem wołowym
2 oraz 9 1 kubek czarnej kawy z 1 kostką cukru 5 liści sałaty z dodatkiem oliwy z oliwek oraz soku z cytryny podane z 200 gramowym befsztykiem wołowym, dodatkowo owoc – ananas, jabłko lub grejpfrut 2/3 szklanki jogurtu naturalnego, do tego 1 plaster chudej szynki
3 oraz 10 1 kubek czarnej kawy z 1 kostką cukru, dodatkowo 1 mała grzanka 1 pomidor, 1/2 szklanki gotowanego szpinaku i owoc  5 liści sałaty z dodatkiem oliwy z oliwek oraz soku z cytryny podane z 2 jajkami na twardo i z plastrem szynki – 100 gram
4 oraz 11 1 kubek czarnej kawy z 1 kostką cukru Spora marchewka, 1 jajko na twardo z serkiem wiejskim (małe opakowanie) 2/3 szklanki jogurtu naturalnego i pół szklanki kompotu z owoców bez cukru (owoce jemy)
5 oraz 12 1 duża marchewka starta, podana z dodatkiem soku z cytryny 1 duża chuda ryba gotowa lub smażona bez tłuszczu Gotowane brokuły (pół paczki) plus 5 liści sałaty z oliwą z oliwek oraz sokiem z cytryny i 200 gramowy wołowy befsztyk
6 oraz 13 1 kubek czarnej kawy z 1 kostką cukru, dodatkowo 1 mała grzanka 150 gramowa duszona pierś kurczaka plus 5 liści sałaty z sokiem z cytryny oraz z oliwą z oliwek 2 jajka na twardo z 1 dużą startą marchewką
7 1 kubek zielonej herbaty z 1 kostką cukru 150 gram pieczonej piersi z kurczaka plus owoc Brak posiłku
Razem – 13 dni
  Ile kalorii ma zupa jarzynowa? Z dodatkami i bez

Efekty diety kopenhaskiej

Ze względu na to, że dieta kopenhaska jest bardzo uboga w liczbę kalorii – około 500-900 na dobę, to powoduje spory spadek wagi. W trakcie kuracji trwającej 13 dni uda się zgubić dużo, bo 4-10 kilogramów. Choć to zależy od naszego metabolizmu, czy prowadzonego trybu życia. 

Niestety, ale dieta kopenhaska często kończy się efektem jo-jo, a także wieloma problemami zdrowotnymi, głównie niedoborem składników odżywczych. Nie można stosować jej często i dobrze w tym czasie przyjmować suplementy.

Opinie ekspertów o diecie kopenhaskiej

Wielu fachowców uważa, że dieta kopenhaska jest niebezpieczna. Wprowadza spore ograniczenia do naszego jadłospisu. Do tego ryzyko pojawienia się efektu jo-jo jest bardzo duże, wobec tego najlepiej po zakończeniu kuracji wciąż trzymać pewne ograniczenia i na przykład jeść lekkostrawne dania stopniowo wprowadzając inne. 

Posiłki diety kopenhaskiej są ubogie i niskokaloryczne, więc mogą pojawić się spore ubytki witamin, czy mikroelementów.  W trakcie dochodzi do wielu skutków ubocznych, takich jak nudności, bóle głowy, wypadanie włosów, a nawet silnie odczuwalny głód. Kurację można powtórzyć dopiero po upływie 2 lat!

Dodaj komentarz