zupa jarzynowa

Ile kalorii ma zupa jarzynowa? Z dodatkami i bez


Zupa jarzynowa jest klasykiem w polskiej kuchni. Pozwala na wiele kombinacji warzyw, które możemy przygotować, jako tak zwaną zupę warzywną. Jej smak może być wyjątkowy i za każdym razem inny, w jakie zależności składniki do niej dodamy.

Zupa wielowarzywna (jarzynowa) na bazie marchewki, kalafiora, pietruszki i fasolki szparagowej z koperkiem, czy tak zwana kartoflanka rozgrzeje zimową porą, a także dostarczy niezbędnych witamin i minerałów dla naszego organizmu oraz błonnika. Przy tym lekkostrawna, o niskim indeksie glikemicznym idealnie nadaje się dla osób z cukrzycą, mających problemy z żołądkiem, bądź będących na ścisłej diecie odchudzającej.

Ile taka zupa jarzynowa ma kalorii ? Wszystko zależy od wariantu jej podania.


Zupa jarzynowa dla wegan – ile ma kalorii?

W wersji wegańskiej właściwie mamy same warzywa ugotowane z bulionem warzywnym. Nie ma tam tłuszczu ani mięsa. Taka potrawa to najprostsza i najmniej kaloryczna forma zupy jarzynowej. Porcja zupy jarzynowej dla wegan (250 ml) zawiera tylko 40 kcal. Zatem można powiedzieć, że w takiej postaci jest idealnym daniem obiadowym dla osób odchudzających się lub potrzebujących coś przegryźć przed głównym daniem.

Tym bardziej że nie tylko muszą być to same warzywa pływające w bulionie. Obecnie dość popularne zupy krem (zmiksowane warzywa), mają o wiele lepsze walory smakowe, a przy tym dają uczucie sytości. Pod względem kalorycznym nie odbiegają od tradycyjnej jarzynowej.

Jednak to, co nadaje swoistego smaku naszej klasycznej jarzynowej, to oczywiście dodatki, które niestety, ale mają wpływ na wartość energetyczną takiego dania. Zupa jarzynowa na mięsie, czy ze śmietaną to propozycja dla tych, co lubią pełno białkowe posiłki.

  Czym jest dieta pudełkowa?

Ile kalorii ma zupa jarzynowa z mięsem?

Generalnie mięso samo w sobie nie jest aż tak kaloryczne. Co prawda w zależności od zastosowanego gatunku mięsa oraz sposobu jego przygotowania, mamy różnice w wartościach odżywczych i energetycznych potrawy z mięsem. Porcja zupy jarzynowej (250 ml) z mięsem ma około 80 kcal. Na ogół w takiej formie jest podawana na naszych stołach, jako pierwsze danie obiadowe, które  ma na celu zaostrzyć nasz apetyt przed głównym posiłkiem.

Ile kalorii ma zupa jarzynowa ze śmietaną i dodatkami?

Niewątpliwie odrobina śmietany wzmacnia smak zupy jarzynowej, a zarazem dodaje jej wartości odżywczych. Porcja zupy jarzynowej ze śmietaną zawiera aż 110 kcal, przy tym 4,5g tłuszczu, 13g węglowodanów oraz 4,5g białka. Dodatek w postaci makaronu, klusek  lub ziemniaków automatycznie zwiększają ilość kalorii  i węglowodanów w zupie, a także podnosi indeks glikemiczny.

W tej formie zupa jarzynowa może być już pełnowartościowym jednodaniowym posiłkiem obiadowym, który zawiera w swoim składzie zarówno witaminy, jak i minerały, ale też pełną gamę składników energetycznych, potrzebnych do codziennego funkcjonowania. Niemniej jednak takie danie nie jest zalecane dla osób odchudzających się i dbających o własną figurę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *