salatka jarzynowa

Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Z majonezem i bez


Sałatka jarzynowa to jedno z tradycyjnych polskich dań, które najczęściej pojawia się na naszych świątecznych stołach. Niemniej jednak można ją jeść również na co dzień. Bogata w składniki odżywcze i walory smakowe, może być idealnym uzupełnieniem naszej diety.


Kalorie w sałatce jarzynowej bez majonezu

Tradycyjna sałatka jarzynowa ma wiele odsłon, a tym samym różni się składem i smakiem. W jej składzie najczęściej znajdziemy najbardziej popularne w naszym kraju warzywa i owoce, takie jak: jabłko, marchew, groszek, kukurydzę, ogórki kiszone lub konserwowe, cebula, a także wiele innych składników, jakimi może być ona wzbogacona. Zatem jej kaloryczność w dużej mierze zależy od samego składu i może się nieco różnić w zależności od  dodanych produktów.

Porcja 150g sałatki jarzynowej bez majonezu zawiera 98 kcal, zaś łyżeczka sałatki (ok. 15g) to jedynie 10 kalorii. Wartości odżywcze jednej porcji odpowiednio wynoszą: 4,5 g białka, 1,5g tłuszczu i 15 g węglowodanów. Należy przy tym podkreślić, że warzywno-owocowa forma sałatki jarzynowej zawiera nie tylko kalorie i energetyczne wartości odżywcze, ale jest również bogatym źródłem witamin i minerałów oraz błonnika, który zaspakaja nasz apetyty na jedzenie.

Koniecznie przeczytaj  Ile kalorii ma popcorn? Zdrowy czy nie?

Zatem idealnie nadaje się, jako zdrowa przekąska na co dzień dla osób dbających o figurę oraz prowadzących zdrowy styl życia.

Ile kalorii ma sałatka jarzynowa z majonezem?

Majonez niewątpliwie podnosi walory smakowe sałatki jarzynowej. Dzięki niemu chętniej sięgamy po tą przekąskę. Sam majonez jest m.in. źródłem witaminy z grupy A, E, D i B oraz białka. Zawiera również dużo tłuszczów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niemniej jednak nie należy z nimi przesadzać. Ze względu wysoki poziom tłuszczów, uważany jest za kaloryczny dressing do sałatki.

O ile porcja tradycyjnej jarzynowej bez majonezu posiada niecałe 100 kcal, to z łyżką tego dressingu jej kaloryczność wzrasta dwukrotnie. Zatem porcja 150 g sałatki jarzynowej majonezem posiada około 200 kcal. Wszystko oczywiście zależy od ilości dodanego dressingu. Sałatka jarzynowa z zawartością 100 g majonezu (ok. 10 łyżek) jest prawdziwą bombą kaloryczną, bo zawiera aż 700 kalorii. W tym przypadku najmniej kaloryczne są same warzywa. Natomiast majonez zdecydowanie podnosi kaloryczność takiego dania.

Jak spalić porcję sałatki jarzynowej?

Porcję sałatki jarzynowej możemy spalić poprzez:

  • bieganie szybkim tempem (ok 14km/h) przez 6 minut;
  • pływanie stylem klasycznym przez ok 8 minut;
  • jazdę na rowerze przez 12 minut lub szybki spacer 21 minut.
Koniecznie przeczytaj  Dieta owsiankowa - zasady, efekty i przykładowy jadłospis

Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa?

Sałatka jarzynowa posiadająca w swoim składzie tylko warzywa i owoce jest zdrową przekąską dla wszystkich dbających o zdrowe i niskokaloryczne odżywianie. Niemniej jednak to, co zdecydowanie podnosi jej walory smakowe, czyli majonez, może nam dołożyć kilkaset kalorii więcej.

Trudno zrezygnować z tego dość smacznego dressingu, ale można znaleźć alternatywne rozwiązanie, równie dobre, a zmniejszające wartość kaloryczną samej sałatki. Zamiast samego majonezu, możemy zrobić smaczny dressing z jogurtu naturalnego i majonezu w ilości pół na pół. Dzięki temu zmniejszymy kaloryczność samej sałatki jarzynowej, nie umniejszając jej walorom smakowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *