salatka jarzynowa

Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Z majonezem i bez


Sałatka jarzynowa to jedno z tradycyjnych polskich dań, które najczęściej pojawia się na naszych świątecznych stołach. Niemniej jednak można ją jeść również na co dzień. Bogata w składniki odżywcze i walory smakowe, może być idealnym uzupełnieniem naszej diety.


Kalorie w sałatce jarzynowej bez majonezu

Tradycyjna sałatka jarzynowa ma wiele odsłon, a tym samym różni się składem i smakiem. W jej składzie najczęściej znajdziemy najbardziej popularne w naszym kraju warzywa i owoce, takie jak: jabłko, marchew, groszek, kukurydzę, ogórki kiszone lub konserwowe, cebula, a także wiele innych składników, jakimi może być ona wzbogacona. Zatem jej kaloryczność w dużej mierze zależy od samego składu i może się nieco różnić w zależności od  dodanych produktów.

Porcja 150g sałatki jarzynowej bez majonezu zawiera 98 kcal, zaś łyżeczka sałatki (ok. 15g) to jedynie 10 kalorii. Wartości odżywcze jednej porcji odpowiednio wynoszą: 4,5 g białka, 1,5g tłuszczu i 15 g węglowodanów. Należy przy tym podkreślić, że warzywno-owocowa forma sałatki jarzynowej zawiera nie tylko kalorie i energetyczne wartości odżywcze, ale jest również bogatym źródłem witamin i minerałów oraz błonnika, który zaspakaja nasz apetyty na jedzenie.

Zatem idealnie nadaje się, jako zdrowa przekąska na co dzień dla osób dbających o figurę oraz prowadzących zdrowy styl życia.

Ile kalorii ma sałatka jarzynowa z majonezem?

Majonez niewątpliwie podnosi walory smakowe sałatki jarzynowej. Dzięki niemu chętniej sięgamy po tą przekąskę. Sam majonez jest m.in. źródłem witaminy z grupy A, E, D i B oraz białka. Zawiera również dużo tłuszczów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niemniej jednak nie należy z nimi przesadzać. Ze względu wysoki poziom tłuszczów, uważany jest za kaloryczny dressing do sałatki.

  Dieta 1400 kcal - zasady, efekty i przykładowy jadłospis na tydzień

O ile porcja tradycyjnej jarzynowej bez majonezu posiada niecałe 100 kcal, to z łyżką tego dressingu jej kaloryczność wzrasta dwukrotnie. Zatem porcja 150 g sałatki jarzynowej majonezem posiada około 200 kcal. Wszystko oczywiście zależy od ilości dodanego dressingu. Sałatka jarzynowa z zawartością 100 g majonezu (ok. 10 łyżek) jest prawdziwą bombą kaloryczną, bo zawiera aż 700 kalorii. W tym przypadku najmniej kaloryczne są same warzywa. Natomiast majonez zdecydowanie podnosi kaloryczność takiego dania.

Jak spalić porcję sałatki jarzynowej?

Porcję sałatki jarzynowej możemy spalić poprzez:

  • bieganie szybkim tempem (ok 14km/h) przez 6 minut;
  • pływanie stylem klasycznym przez ok 8 minut;
  • jazdę na rowerze przez 12 minut lub szybki spacer 21 minut.

Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa?

Sałatka jarzynowa posiadająca w swoim składzie tylko warzywa i owoce jest zdrową przekąską dla wszystkich dbających o zdrowe i niskokaloryczne odżywianie. Niemniej jednak to, co zdecydowanie podnosi jej walory smakowe, czyli majonez, może nam dołożyć kilkaset kalorii więcej.

Trudno zrezygnować z tego dość smacznego dressingu, ale można znaleźć alternatywne rozwiązanie, równie dobre, a zmniejszające wartość kaloryczną samej sałatki. Zamiast samego majonezu, możemy zrobić smaczny dressing z jogurtu naturalnego i majonezu w ilości pół na pół. Dzięki temu zmniejszymy kaloryczność samej sałatki jarzynowej, nie umniejszając jej walorom smakowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *