Owoce egzotyczne bez problemu dostaniemy w sklepach, zarówno w postaci surowej, jak i po obróbce termicznej. Ananasy są bardzo popularne. To słodkie owoce o ciekawym kształcie, więc spokojnie ozdobią Twoją kuchnie. Ile kalorii ma ananas? Nie masz pojęcia? Sprawdź koniecznie jego wartości!
Ile kalorii ma ananas?
Ananas ma słodko-cierpki smak, poza tym jest bardzo soczysty. To owoc egzotyczny, który pochodzi z Ameryki Południowej, choć obecnie rośnie również w Tajlandii, Chinach, poza tym na Hawajach, Filipinach, Brazylii i w Meksyku. W Europie jest on niezwykle popularny i łatwo dostępny. „Pióropusz” i skórkę wyrzucamy, tak samo jak twardy środek, bo spożywa się tylko sam miąższ. Ile kalorii ma ananas? Zależy od tego, czy decydujemy się na typ świeży czy pochodzący z puszki. Co ważne, to mimo wszystko dość niskokaloryczna propozycja. Poniżej znajdziesz szczegółowe wartości:
- ananas świeży 100 g – 41 kcal
- ananas z puszki w soku własnym 100 g – 47 kcal
- ananas z puszki w syropie 100 g – 64 kcal.
Jeden „krążek” ananasa ma około 80 g. Pamiętaj, że im więcej cukru w syropie tym wyższa kaloryczność produktu, dlatego dokładnie czytaj skład znajdujący się na puszce. Nie bez znaczenia pozostają również dodatki, które pojawią się obok tego egzotycznego owocu. Co ciekawe, ananas doskonale spisuje się w daniach słodkich, a także w tych wytrawnych, również z mięsem. To afrodyzjak o licznych zdrowotnych właściwościach.
Czy ananas jest zdrowy?
Ananas jest nie tylko smaczny i niskokaloryczny, ale przede wszystkim to źródło wielu cennych składników odżywczych. Co w nim znajdziemy? Sporo witaminy C, ponadto mangan, miedź, a także witaminy z grupy B i typ A. Błonnika nie jest zbyt wiele, a i tak wartość jest dość zadowalająca. Najważniejszą rzeczą są oczywiście enzymy ukryte w tym egzotycznym owocu. Bromelia wykazuje działanie odchudzające, poza tym ma zastosowanie medyczne. Ananas łagodzi bóle mięśniowe, dobrze wpływa na kości, a co ważne, zapobiega osteoporozie. Zaleca się spożycie, między innymi w przypadku bólu gardła, usuwaniu nadmiaru kwasu moczowego z organizmu, jak i w czasie napadów dny moczowej. Nie każdy wie, że ten owoc skrywa w sobie antyoksydant o działaniu antynowotworowym. Pomaga dodatkowo w przypadku wzdęć oraz zaparć, czyli problemów trawiennych. Z racji bogactwa beta-karotenu wspomaga wzrok, a także odporność. Pamiętaj, że ma sporo cukru, dlatego też osoby cierpiące na cukrzycę muszą na niego uważać. Natomiast ciężarne mimo zawartości bromelainy mogą jeść ten przysmak, bo jest jej niewiele. Mimo wszystko nie ma co przesadzać z ilości, bo zdecydowanie lepiej zachować umiar.
Owoce są bardzo zdrowe, ale ananas wchodzi w reakcję z pewnymi lekami, bo wpływa bezpośrednio na ich działanie oraz wchłanialność. Faktem jest to, że zawartość bromelainy wspiera przyswajalność amoksycyliny, penicyliny, a także kurkuminy. To powoduje, że antybiotyki działają lepiej. Zawsze jednak dobrze jest zaciągnąć rady fachowca, czyli skonsultować się z lekarzem.
Ananas z puszki czy świeży? Którego lepiej jeść?
W sklepach bez trudu znajdziemy świeże ananasy, aczkolwiek one szybko się psują. Nie lubią chodu, dlatego też przechowywanie w lodówce nie jest dobrym pomysłem. Można włożyć je tam na maksymalnie 1-2 dni! Ten owoc egzotyczny jest dostępny przez cały rok, dlatego też nie ma problemu z zakupem. Sezon zbiorów jednak trwa dużo krócej!
Nie da się ukryć, że ananas jest zdrowym produktem, chociaż najlepiej wybierać ten świeży, bowiem typ z puszki będzie mocniej przetworzony, a co za tym idzie, straci wiele cennych wartości odżywczych. Zawsze korzystniejszą opcją będzie zalewa własna niż ta cukrowa, bo jest dużo bardziej kaloryczna. W czasie zakupu świeżego wariantu musisz pamiętać, żeby wybierać dojrzałe egzemplarze. Zwróć uwagę:
- na skórkę – powinna być zielono-żółtawa
- liście muszą być zielone i bez trudu wychodzić u szczytu
- skórka powinna być twarda, a miąższ odwrotnie, miękki
- na dolnej podstawie owocu powinien być wyczuwalny słodki zapach.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.