Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak najszybciej schudnąć? Białko w diecie człowieka jest jednym z kluczowych makroskładników. Zasady diety Dukana opierają się głównie na nim.
Czym jest dieta Dukana?
Dietę opatentował znany francuski dietetyk dr Pierre Dukan. Dieta jest podzielona na 4 etapy, różnią się one założeniami, jednak każdy z nich charakteryzuje się wysokim spożyciem produktów białkowych.
Etap I
Podstawowym założeniem tej części planu żywieniowego jest spożycie białka, wyłącznie ze źródeł zwierzęcych. W całym okresie stosowania diety należy pić duże ilości niegazowanej wody mineralnej.
Polecane produkty – chude mięsa, ryby, owoce morza, jajka, odtłuszczone produkty mleczne
Etap II
Jest właściwym etapem odchudzania. Polega ona na naprzemiennym powtarzaniu 5-cio dniowych cykli, uwzględniających naprzemiennie produkty białkowe i warzywa oraz tylko produkty o wysokiej zawartości białka.
Produkty zakazane – warzywa o wysokiej zawartości skrobi, takie jak ziemniaki i nasiona roślin strączkowych
Etap III
Ten etap rozpoczyna się po osiągnięciu docelowej masy ciała i polega na wyjściu ze stanu ketozy i stabilizację wagi.
Według zasad planu żywieniowego, każdy utracony kilogram odpowiada 10-ciu dniom „Etapu III”.
Dozwolone produkty – wszystkie produkty z Etapu I i II, 1 porcja owoców, 2 kromki pieczywa pełnoziarnistego, 2 porcje produktów skrobiowych na cały tydzień.
Etap IV
Zasady tego etapu pozwalają na stałe zastosowanie diety Dukana.
Sześć dni w tygodniu stosujemy zbilansowany plan żywieniowy. Ostatniego dnia tygodnia wprowadzamy zasady poznane w „Etapie I”. Dodatkowo zaleca się spożywanie każdego dnia 3 łyżek płatków owsianych.
Zalety i wady diety Dukana
Zalety
- błyskawiczna redukcja masy ciała
- brak uczucia głodu
- łatwość zastosowania, brak liczenia kalorii
Wady
- ryzyko zakwaszenia organizmu
- dieta obciąża nerki, stawy i wątrobę
- uczucie osłabienia
- ryzyko powstania niedoborów witamin i minerałów
- zaparcia
Podsumowanie
Stosowanie diety Dukana może zapewnić znaczną redukcję wagi, jednocześnie wiąże się z możliwymi skutkami ubocznymi. Żywienie wysokobiałkowe należy do kategorii diet radykalnych, najpierw należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje czy możemy ją stosować.
Przez cały okres stosowania diety Dukana powinniśmy pozostawać pod opieką dietetyka i lekarza.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.
Słyszałam już o tej diecie. Ja mam jednak odwrotny problem, chcę trochę przytyć 🙂
Ciekawa dieta. Jednak jestem zwolenniczką aktywności i uprawiania sportu. Wydaje mi się, ze aktywność to klucz do smukłej sylwetki i dobrej wagi. Dieta to tylko dodatek i dla mnie to ciągły sposób żywienia a nie tylko metoda na odchudzanie. Próbowałaś tej diety? Masz jakieś wrażenia?
Słyszałam od moich znajomych, że źle wpłynęła na nich ta dieta
Taka dieta to chyba nie dla mnie. Zresztą żadna dieta mi się nie sprawdza bo już na samą myśl robię się dwa razy bardziej głodna niż zwykle 🙂
Moj kolega stosowal te diete. Szybko schudl, ale gdy przestal szybko podwoil mase ciala.
dla mnie to…słabe na maxa ok…szybko się tarci wagę ale gdzie tu racjonalizm…i zdrowie, nigdy bym takiej nie stosowała