Kasza gryczana jest produktem spożywczym, którego wartości odżywcze znane były starożytnym plemionom koczowniczym, takim jak np. Hunowie. W Europie Środkowej była już rozpowszechniona w okresie neolitu. Ale w Europie Zachodniej jej uprawa stała się popularna dopiero w XIII wieku.
Kasza gryczana to drobne trójkątne ziarenka, będące owocem niewielkiej rośliny, która latem wydaje pachnące kwiaty o barwie od białej po różową. O roślinie tej wspomina również Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”; cyt: „gryka jak śnieg biała”… I fakt najszybciej można ją zobaczyć we wschodnich rejonach naszego kraju, na przykład na polach Lubelszczyzny, gdzie jest uprawiana. Gryka kwitnie w lipcu i sierpniu.
Ile kalorii ma kasza gryczana?
Kasza gryczana jest dość sytą potrawą, o dość średniej wartości kalorycznej. Jej kaloryczność nieco się zmienia z zależności od jej rodzaju. I tak kasza gryczana białą (niepalona) ma ok. 336 kcal w 100 g. Natomiast jej odpowiednik kasza gryczana palona ma 355 kcal w 100 g.
Ugotowana kasza gryczana posiada zaledwie 121 kcal/ 100 g.
Kalorie z gryki głównie pochodzą z węglowodanów, których ma najwięcej w swoim składzie kasza gryczana niepalona, bo aż 69 g/ 100 g. Nieco mnie ma kasza gryczana palona, bo 66 g/100 g, a najmniej znajduje się w ugotowanej kaszy (32 g/ 100 g).
Pozostałe kalorie to tłuszcz, którego jest 3g/100g, a więc niewielkie ilości. Kasza gryczana niezależnie od jej rodzaju jest produktem wysokobiałkowym i posiada dużo błonnika pokarmowego.
Indeks glikemiczny kaszy gryczanej trzyma się w grupie produktów o niskiej wartości glikemicznej, bo ma IG 54.
Wartości odżywcze kaszy gryczanej
Kasza gryczana to bogate źródło białka, zawiera go ok. 16 % dziennego zapotrzebowania. Podobną wartość mają rośliny strączkowe. Białko to jest lepiej przyswajalne niż te pochodzące ze zbóż. Ten rodzaj kaszy jest bogaty w unikatowe aminokwasy egzogenne m.in. w lizynę, które nie są wytwarzane przez nasz organizm i muszą być dostarczane z zewnątrz. Lizyna bierze udział w budowie białek, szczególnie w mięśniach i kościach. Działa również korzystnie na kondycję psychiczną.
Drugim dość ważnym składnikiem w kaszy gryczanej jest błonnik pokarmowy. Frakcja rozpuszczona wynosi ok. 7 %, a nierozpuszczona 3%. Ta ostatnia pobudza perystaltykę jelit i ma zdolności wiązania wtórnych kwasów żółciowych i wody. Popularna gryka jest bogata w witaminy z grupy B, wspomagające nasz układ nerwowy, a także ma znaczna ilość soli mineralnych, takich jak: fosfor, wapń, magnez, a także żelazo, cynk i jod.
Warto tutaj podkreślić, że najbardziej wartościowa jest jasna kasza gryczana niepalona. Kasza gryczana prażona ma zdecydowanie mniej składników odżywczych i przez to jest mniej wartościowa dla naszego organizmu. W procesie prażenia gryki, wiele wartości odżywczych puszczane jest z przysłowiowym dymem. Gryka używana jest w przemyśle farmaceutycznym, ze względu na dużą zawartość rutyny, która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Liście gryki stosuje się w leczeniu żylaków, nadciśnienia, hemoroidów, krwawienia z nosa i z układu pokarmowego.
Kasza gryczana jest produktem bezglutenowym i o niskim indeksie glikemicznym, dlatego polecana jest dla osób odchudzających się, cukrzyków oraz tych cierpiących na nietolerancję glutenu
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.