Ile kalorii ma kasza jaglana? Wartości odżywcze i właściwości


Kasze są nie tylko pyszne, ale również bardzo zdrowe. Na rynku jest kilka rodzajów o odmiennym smaku i właściwościach. W 100 gramach kaszy jaglanej jest dokładnie 350 kalorii, ale trzeba pamiętać, że po ugotowaniu jest jej więcej i w 100 gramach ugotowanej kaszy jest 119 kalorii. 


Ile kalorii ma kasza jaglana?

Królowa kasz, tak często nazywana jest kasza jaglana. Jak wygląda? Ma drobne, żółte ziarenka z charakterystyczną ciemną kropką, a to dlatego że powstaje z łuskanego ziarna prosa. To doskonały produkt zarówno do wytrawnych dań, jak i do tych na słodko. Co ważne jest to propozycja bezglutenowa! Kaszę jaglaną mogą jeść nawet małe dzieci, a także alergicy, czy osoby cierpiące na celiakię. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny muszą na nią uważać diabetycy. Niestety, po spożyciu szybko podnosi poziom cukru we krwi. Za to efekt sytości jest odczuwany przez długi czas. Jeśli chodzi o kaloryczność, w 100 gramach suchej mieści się około 350 kalorii, po ugotowaniu ta liczba spada do 119.

Kaloryczność kaszy jaglanej wzrasta w zależności od tego z czym ją zjadamy. Sama w sobie jest lekkostrawna! Tłuste mięso, sosy, czy mocno tuczące dodatki robią z niej prawdziwą bombę kaloryczną. Na szczęście pasuje ona do wielu dań. To pozwala nam „wyczarować” mnóstwo pysznych i zdrowych propozycji w wersji wytrawnej oraz słodkiej.


Właściwości odżywcze kaszy jaglanej

Nie da się ukryć, że kasza jaglana doskonale sprawdza się do oczyszczania organizmu z toksyn. Właśnie, dlatego pojawia się ona w monodiecie jaglanej, czyli opartej tylko na jednym składniku. Ma w sobie mnóstwo witamin z grupy B oraz antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór. Kasza jaglana zawiera także witaminę E, lecytynę, krzem (bardzo duże stężenie!), potas, żelazo, cynk, jak i magnez.

  Ile kalorii ma sernik? Wartości odżywcze i niskokaloryczna wersja

W ten sposób dobroczynnie wpływa na stawy, na układ nerwowy, na gospodarkę wodno-elektrolitową, a nawet na wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Pomaga w walce z przeziębieniem, poza tym zbawiennie działa na układ oddechowy, zwłaszcza na jego górną część. Jak? Usuwa nadmiar wydzieliny śluzowej, a więc skutecznie oczyszcza zatkany nos oraz zatoki. Kasza jaglana wspomaga proces odchudzania. Odkwasza organizm, dlatego że wykazuje właściwości zasadotwórcze.


Kasza jaglana w kuchni

Drobne, żółte ziarenka kaszy jaglanej mają wiele zalet. Zrobisz z nich sporo dań, dzięki temu że da się je przygotować na kilkanaście sposobów. W klasycznej postaci dodawaj do sałatek, albo do obiadu, jako zamiennik ziemniaków, czy makaronu. Użyj do gołąbków, gulaszu, a nawet robienia kotletów. Sucha zmielona kasza jaglana stanie się mąką, z której stworzysz kremowy budyń, czy zagęstnik do zupy. Ugotowana i zblendowana pozwoli uzyskać gęstą, kleistą maź – kleik jaglany. Będzie dobry, jako baza jogurtów bez laktozy, czy placków.

Kaszę jaglaną dobrze jest wpierw uprażyć, następnie przepłukać pod bieżącą wodą, albo w niewielkiej porcji wrzątku, a dopiero potem ugotować według przepisu. Co istotne, w trakcie gotowania nie mieszaj jej!


 

Dodaj komentarz