To puszyste z białej masy ciasto lubią chyba wszyscy. Sernik zarówno na zimno, z brzoskwiniami, czy wiedeński jest ceniony za jego aromat jak i smak, który wspaniale rozpływa się w ustach. Trudno oprzeć się takiej słodyczy, która swoją delikatnością zniewala nasze podniebienie i namawia do kolejnego kawałka.
Ten nieprzyzwoicie pyszny deser opanował cały świat, a jego odkrywcami byli sami Grecy. Pierwsze wzmianki o serniku pojawiły się w starożytnej Grecji, na greckiej wyspie Samos, między VII a VIII wiekiem p.n.e. Po podboju Grecji przez Rzymian sernik dotarł do Europy, a w późniejszych wiekach, dzięki imigrantom, został spopularyzowany niemal na całym świecie. W różnych regionach naszej planety przyrządzano go ze składników dostępnych w danym regionie.
Pierwsze serniki różniły się od tego, który znamy obecnie. Wtedy to sernik słodzono miodem, a do ciasta dodawano drożdże. Współczesna wersja tego ciasta powstała dopiero w XVIII wieku. I tak ten smaczny deser, który obecnie znamy, ma już ponad 200 lat.
Ile kalorii ma sernik?
W zależności od rodzaju sernika i sposobu jego przygotowania, ciasto będzie miało inną wartość kaloryczną. Zwykły sernik ma około 300 kcal na 100g. Większy kawałek nawet 400 kcal. Jeżeli nasze ciasto polejemy pyszną polewą czekoladową, to już mamy w porcji nawet 600 kcal. Sernik posiada nasycone kwasy tłuszczowe, które zwiększają ryzyko zawału, wzrostu złego cholesterolu, a także cukru. Ponadto nie jest obojętny dla naszej wagi. Niestety też posiada wysoki indeks glikemiczny IG 73.
Czy sernik posiada jakieś właściwości odżywcze?
Czy sernik posiada witaminy i minerały? No cóż, nie ma tak naprawdę złego produktu żywnościowego, o ile jest on przyrządzony domowym sposobem. Sernik domowy jest zrobiony z pełnowartościowego twarogu. Twaróg to źródło witaminy A i D, a także wapnia potasu i magnezu. Ta mieszanka odżywcza wpływa na kondycję naszego wzroku, a witamina D wraz z wapniem wzmacnia układ kostny. Inne składniki, dodane do tego wybornego ciasta, też mogą wpłynąć na kondycję naszego zdrowia.
Na przykład bakalie lub brzoskwinie urozmaicają smak i aromat takiego ciasta sernikowego, ale też posiadają swoje wartości odżywcze. Do sernika dodaje się również jaja. Ta mieszanka składników może wzbogacić nasze ciasto o witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12) oraz niacynę i foliany, a także witaminy A, C, E i D. W domowym cieście zapewne pojawi się tez cynk, miedź, fosfor, sód i żelazo.
Co prawda tych składników nie będzie za wiele i nie zaspokoją w dużej mierze zapotrzebowania naszego organizmu na te wartości odżywcze. No ale nie należy wypisywać go z własnej diety. Z drugiej zaś strony nie należy się objadać domowym sernikiem, bo niestety, ale to ciasto do niskokalorycznych nie należy.
Niskokaloryczny i wartościowy sernik
Kupując ciasto w cukierni, musimy liczyć się tym, że nasz kupny sernik będzie zawierał dużo cukru, niskiej jakości tłuszcze trans, a co jest zamiast sera ? To chyba sam wytwórca tylko wie. Dlatego warto to ciasto upiec w domu.
Zamiast pełnotłustego twarogu możemy dać twaróg chudy, do tego świeże wiejskie jaja oraz zamiast margaryny czy innego sztucznego tłuszczu np. masła. Przyrządzając własny sernik możemy też ograniczyć ilość dodawanego cukru, lub zastąpić go niskokaloryczną stewią. W ten sposób nasze ciasto będzie miało mniej kalorii, więcej wartości odżywczych i niższy indeks IG.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.