Śniadanie dla sportowca – co powinno zawierać? Przykładowe śniadanie


W skład zbilansowanego śniadania powinny wchodzić węglowodany złożone, pełnowartościowe białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Taka mieszanka sprawi, żę organizm będzie funkcjonował na pełnych obrotach, uczucie głodu odczujemy dużo póżniej, w porównaniu do zjedzenia tej samej wartości kalorycznej w postaci węglowodanów.


Co powinno zawierać pożywne śniadanie?

Bogatym źródłem węglowodanów złożonych jest pieczywo razowe lub płatki owsiane, idealne na składnik pierwszego posiłku.

Odpowiednia, poranna dawka pełnowartościowego białka pozwoli regenerować i nadbudowywać układ mięśniowy. Powinniśmy wybierać produkty które nie obciążą naszego układu pokarmowego, zostaną szybko strawione i wykorzystane do procesów regeneracyjnych. Produkty które spełniają te wymagania to to: chuda wędlina, jajka lub ryba.

Na śniadanie możemy wykorzystać produkty twarogowe. Zawierają one laktozę i tempo trawienia jest dosyć powolne. Jednak jest dozwolony jako urozmaicenie planu żywieniowego. Zdecydowanie lepiej spożywać tego rodzaju produkty na kolację

Tłuszcze dodane do porannego posiłku powinny zawierać NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Pełnią one niezwykle ważne role w organizmie, między innymi: obniżają poziom cholesterolu, zwiększają odporność, korzystanie działają na włosy, skórę i tkankę kostną. NNKT trzeba dostarczać z pożywieniem, gdyż organizm nie jest w stanie ich wytworzyć we własnym środowisku.

Przykładowy przepis na  śniadanie

Rozmiar porcji zależy od wagi, wieku i aktywności fizycznej. Poniżej przedstawiam przykładowe zbilansowane śniadanie.

Jajecznica z wędzonym łososiem (1080 kcal):

  • 4 jaja kurze
  • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek
  • 160g wędzonego łososia
  • 180g chleb razowy

Dodatkowo, do śniadania należy dodać porcję warzyw.

One thought on “Śniadanie dla sportowca – co powinno zawierać? Przykładowe śniadanie

  1. Tak jest, śniadanie to podstawa! Teżsem wcinam jajecznice z wędzonym łososiem 😀 Ale z 2 a nie 4 jajek hehe nie przejadałabym tyle ;p Pyszne też są omlety ( owsianka +banan + jajko) a na to jogurt, owoce czy inna dowolna kombinacja 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *