czerwone mieso

Dieta Karniwora – co to jest i na czym polega?


Z roku na rok liczba kuracji odchudzających stale się wydłuża. Jedne propozycje są bardzo znane, a inne dopiero zdobywają rozgłos. Dieta Karniwora wciąż jest mało popularna i dla wielu pozostaje zagadką. Co to jest? Na czym polega? Jak wygląda jadłospis? Sprawdź!


Zasady diety Karniwora

Dieta Karniwora, czyli najprościej mówiąc „dieta mięsożercy” to specyficzny sposób żywienia. W menu mamy tylko i wyłącznie produkty odzwierzęce, więc nie znajdziemy tu ani warzyw ani owoców, nie wspominając o słodyczach, i innych podobnych składnikach. Autorem tej kontrowersyjnej kuracji jest Shawn Baker były ortopeda, który stracił prawo do wykonywania zawodu właśnie z powodu promocji tej wersji diety. 

Główne zasady diety Karniwora:

  • dania bazują na mięsie, jajach, a także na rybach i owocach morza
  • niektórzy do menu dodają nabiał – zaleca się produkty o niskiej zawartości laktozy, ale za to wysokotłuszczowe
  • pije się tylko i wyłącznie wodę, nic więcej
  • z menu wyeliminowane są artykuły, które nie są pochodzenia zwierzęcego!

Zalety i wady diety Karniwora

W przypadku diety Karniwora trzeba uważać na czas przez jaki stosujemy wytyczne. Jest to bardzo restrykcyjny wariant kuracji, który mocno ogranicza nasze menu, a więc znacząco wpływa na ciało. Fani mięsa będą zachwyceni tym rozwiązaniem, tak samo jak osoby, które nie lubią jeść warzyw.

Główne zalety diety Karniwora to:

  • uregulować poziom cukru we krwi
  • stracić na wadze
  • odzwyczaić się od słodkości
  • poprawić pracę układu trawiennego
  • zwiększyć wytrzymałość
  • polepszyć kondycję skóry
  • poprawić nastrój.

Pamiętaj, że zbyt długie stosowanie „diety mięsożercy” powoduje liczne problemy zdrowotne, między innymi dojdzie do niedoborów witamin i mikroelementów,  podwyższenia cholesterolu. Do tego pojawią się zaparcia, bezsenność, a także nerwowość. Możesz również zauważyć pogorszenie stanu skóry, włosów oraz paznokci. Zatem za długie stosowanie diety Karniwora negatywnie wpłynie na cały organizm.

  Czy dieta online ma sens?

Spożywanie owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów jest bardzo ważne, niestety w diecie Karniwora brakuje tych dobroczynnych składników. Wykluczenie artykułów roślinnych powoduje braki witamin, mikroelementów i aminokwasów. Miej to na uwadze przy planowaniu kuracji  – im krócej trwa, tym bezpieczniej!

Jadłospis w diecie Karniwora

Dieta Karniwora bazuje na mięsie (drobiowym, wołowym, wieprzowym, jagnięcym, dziczyźnie), podrobach, rybach i  owocach morza. Dopuszczalne są tylko tłuszcze zwierzęce – szpik kostny, smalec, łój, ewentualnie można wybrać masło. 

Co ważne w diecie Karniwora nie ma limitu ile mięsa możesz spożyć w ciągu doby, więc liczba posiłków również może być różna, bo nie istnieją żadne ograniczenia kaloryczne. Jednak apetyt będzie w pewien sposób mniejszy, bo mięso na długi czas syci, a zatem uczucie głodu jest rzadziej odczuwalne. 

W mniej drastycznym wariancie kuracji przez kilka pierwszych dni jesz zarówno mięso, jak i nabiał stopniowo ograniczając zakazane produkty, takie jak owoce, warzywa, bakalie itd. Za to w wersji strasznie restrykcyjnej od razu wykluczasz wszystko i na talerzu znajdują się jedynie produkty odzwierzęce i niekiedy nie ma nawet nabiału. 

W diecie Karniwora ograniczenia są duże, a to wpływa na monotonnie w jadłospisie. Nie mamy zbyt wielu możliwości na modyfikacje dania. Rezygnuje się z węglowodanów i bazuje tylko na tłuszczach i białku. To na dłuższą metę może prowadzić do sporych problemów zdrowotnych. Najlepiej wybierać produkty z upraw ekologicznych, czyli wysokiej jakości, które są pozbawione szkodliwych antybiotyków oraz hormonów.

Poniżej znajdziesz przykładowe dania z diety Karniwora:

  • Na śniadanie możesz zjeść jajecznice na bekonie, jajka na miękko podane z kawiorem, czy pieczoną pierś z kurczaka.
  • Obiad – to może być stek z wołowiny, wywar rybny,  smażone krewetki z owocami morza.
  • Kolacja – smażona na tłuszczu wątróbka drobiowa, smażone skórki lub móżdżek.
  Ile kalorii ma ciasto drożdżowe w 100g? Czy jest zdrowe?

Opcjonalnie wprowadzasz do menu nabiał, ale tylko wysokotłuszczowy, taki jak tłuste mleko, ser, kefir, czy śmietana kremówka 30 lub 36% bądź masło.

Dodaj komentarz