dieta 4000 kcal dla sportowca

Dieta 4000 kcal – dla kogo się sprawdzi? Przykładowy jadłospis

Menu bazujące na odpowiedniej dawce kalorii są popularnym rozwiązaniem. Dla kogo jest najlepsza dieta 4000 kcal? Jak wygląda tu przykładowe menu? Czy to droga kuracja? Sprawdź koniecznie wszystkie szczegóły!

Dieta 4000 kcal – dla kogo będzie najlepsza?

4000 kcal dziennie to dość dużo, jak na dobę, dlatego osoby, które nie trenują i prowadzą siedzący tryb życia nie powinny się decydować na ten wariant. W ich przypadku w krótkim czasie da się zauważyć bardzo duży przyrost wagi, zwłaszcza tkanki tłuszczowej. Dla kogo to będzie dobre rozwiązanie? Przede wszystkim dla mężczyzn, którzy uprawiają sport, a więc są aktywni fizycznie, jak i dla tych, którzy chcą nabrać masy, aby rozbudować sylwetkę.

Dieta 4000 kcal – jakie cele pomaga osiągnąć?

Dieta 4000 kcal daje różne efekty, bo każdy ma zupełnie inny pułap dobowego zapotrzebowania, jak i odmienne cele. Najpierw oblicz swoje minimum, a potem sprawdź, czy będzie to nadwyżka, czy deficyt. Skorzystaj z kalkulatora online, albo  samodzielnie wylicz to za pomocą wzoru. Poniżej znajdziesz równanie na efekt diety 4000 kcal:

dzienna liczba kalorii / 7800 = tempo chudnięcia lub tycia.

To pokazuje, że dieta 4000 kcal to doskonałe rozwiązanie przy budowaniu masy, czyli będzie tam widoczna nadwyżka kaloryczna. Równie dobrze sprawdzi się ta kuracja przy rekompozycji sylwetki, czy redukcji, ale co ważne z lepszym zachowaniem mięśni.

dieta 4000 kalorii

Czy dieta 4000 kcal może być tania?

Nie da się ukryć, że dieta 4000 kcal będzie dość złożona ze względu na liczbę posiłków oraz wysoką sumę dziennego menu. Wcale nie oznacza to dużych wydatków ani skomplikowanych receptur na dania. Skupiamy się jednak na kilku ważnych czynnikach przede wszystkim na:

  • równych przerwach między posiłkami
  • trzymaniu się ustalonej wartości kalorycznej
  • nie przekraczaniu podczas jednego posiłku 40 g białka
  • dobrym rozłożeniu makroskładników.
  Dieta tłuszczowa - zasady, jadłospis, efekty

Nie ma wątpliwości, że podczas diety 4000 kcal je się sporo. W ciągu doby to 5-7 posiłków. Jak zaoszczędzić? Porównuj ceny w poszczególnych sklepach, a zdziwisz się jakie różnicę mogą być. Ponadto warto szukać promocji i wielopaków, czy dużych opakowań, wtedy dieta 4000 kcal nie będzie aż nas tak drogo kosztować. Dobrym pomysłem jest również wybieranie sezonowych produktów, które w okresie letnim są tańsze niż, na przykład zimą. Sporo można zmniejszyć budżet także, gdy kupujemy artykuły z krótkim terminem do spożycia. Jednak trzeba je stosunkowo szybko spożyć, więc to nie jest dobry pomysł dla osób, które planują swoje menu, na przykład z dużym wyprzedzeniem. Możemy dowolnie modyfikować jadłospis w zależności od celów, bo limit daje nam masę możliwości.

Wiele osób, które nie są w stanie przyjąć aż takiej dawki kalorii od czasu do czasu decyduje się na dania typu fast food, albo na inne równie kaloryczne propozycje. Dzięki temu łatwiej jest im uzyskać pożądaną sumę 4000 kcal.

kulturysta trzyma jajko

Dieta 4000 kcal – przykładowy jadłospis

Jeśli decydujesz się na dietę 4000 kcal musisz dobrze zbilansować posiłki, ponadto zadbać o prawidłowe rozłożenie makroskładników. Wymaga to nieco wprawy i znajomości podstaw, dlatego na początku dobrze korzystać z kalkulatorów lub z pomocy kogoś doświadczonego. Łatwiej będzie nam wtedy zweryfikować ile faktycznie w ciągu doby zjadamy. To pomoże w razie konieczności także w ewentualnej modyfikacji jadłospisu.

Dieta 4000 kcal nie musi być skomplikowana. Zaleca się przede wszystkim zwiększenie ilości tłuszczów do około 25-30%. Taki poziom pomoże nam podbić kaloryczność dań i zdecydowanie łatwiej będzie nam zjeść wymagane 4000 kcal.

Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis dla mężczyzny będących na diecie 4000 kcal:

  • śniadanie – kurczak z warzywami, do tego ryż i dodatek oliwy z oliwek
  • II śniadanie – koktajl białkowy z masłem orzechowym
  • obiad – zupa krem z warzyw, na przykład z kalafiora, do tego drugie danie w postaci pieczonej ryby z ziemniakami oraz surówką
  • podwieczorek – hummus podany z pełnoziarnistym pieczywem
  • kolacja – sałatka grecka, do tego pełnoziarniste pieczywo.

Dodaj komentarz