Mozzarella jest miękkim włoskim serem. Pochodzi z regionu Kampania, a jego rodzime miasto to Aversa. Tradycyjna mozzarella wytwarzana jest z mleka bawolic, a często też z mieszanki mleka bawolego z krowim. Sam produkt ma postać niewielkich kulek zanurzonych w serwatce. W Polsce możemy kupić ser mozzarella, na ogół wyrobiony z mleka krowiego.
Ile kalorii ma mozzarella?
100 g sera mozzarella ma 254 kcal. W sprzedaży można spotkać ser mozzarella light, którego kaloryczność jest nieco mniejsza, bo w 100 g mamy 167 kcal. Mozzarella Galbani w 100g posiada około 254 kcal.
Natomiast w sprzedaży możemy również spotkać mozzarellę tartą, w postaci wiórków, która ma zastosowanie w kuchni np. do pizzy, czy zapiekanek. Tarty ser mozzarella posiada około 278 kcal/100 g. Podobną wartość kaloryczną i odżywcza ma ser w plastrach mozzarella, który również idealnie nadaje się na zapiekanki, jak i na kanapki.
Wartości odżywcze sera mozzarelli
Mozzarella to idealne źródło wapnia. Wapń jest ważny nie tylko dla naszych zębów i kości, ale też bierze udział w budowie hormonów, krzepnięciu krwi, rozkurczu u skurczu mięśni i reguluje pracę układu nerwowego.
Co ciekawe oryginalny mozzarella zawiera go pięciokrotnie więcej niż nasz chudy twaróg. We włoskim serze znajduje się również fosfor, który również pełni w organizmie funkcje budulcowe, m.in. współuczestniczy w mineralizacji kości i zębów, jest składnikiem wielu enzymów i pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. W oryginale z bawolego mleka jest dużo witaminy B12, która wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i krwiotwórczego. B12 bierze również udział w procesach metabolicznych białek, tłuszczy i węglowodanów. 100 g mozzarelli posiada taką ilość witaminy B12, która zaspakaja dzienną dawkę potrzebną dla naszego organizmu.
Kolejnym ważnym składnikiem w oryginale z Kampanii jest selen. Selen wpływa na płodność, wspomaga prace tarczycy i przeciwdziała chorobom nowotworowym. Bierze udział w funkcjonowaniu wielu enzymów w ludzkim ciele.
Ser mozzarella zawiera również cholesterol i składa się on głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych. W 100 g tego sera jest go ok. 65 mg. Niemniej jednak mozzarella także zawiera kwas linolowy (CLA), który jest składnikiem wielu preparatów odchudzających.
Ser mozzarella w kuchni
Ten delikatny w smaku i kremowy ser ma uniwersalne zastosowanie w kuchni. Doskonale komponuje się z dodatkami o wyrazistym smaku. Może być podawany jednakowo na zimno, jak i na ciepło. Na zimno, jako składnik sałatek, czy na kanapki. Na ciepło idealnie pasuje do pizzy, makaronu, zapiekanki, czy innych dań z udziałem sera. W trakcie obróbki cieplnej mozzarella zyskuje ciągliwą konsystencję.
Mozzarellę w kulkach należy cały czas trzymać w serwatce, ponieważ w innym przypadku ser szybko się zeschnie. Warto przy tym pamiętać, że nie każda mozzarella jest oryginalnym serem. Na rynku możemy spotkać mozzarellę wyprodukowaną z mleka krowiego. Dlatego warto zwracać uwagę na etykiety, ponieważ tylko ten włoski ser wykonany z mleka bawolego zapewnia wszystkie zalety prawdziwej mozzarelli.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.