Gołąbki to popularne danie, które pojawia się często na naszych stołach. Co ważne, ten klasyk ma wiele naprawdę odmiennych odsłon, bo wszystko zależy od użytych składników. Ile kalorii mają gołąbki? Jakie wartości odżywcze skrywają? W naszym artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego przysmaku!
Jakie wartości odżywcze mają gołąbki?
Gołąbki to danie, które powstaje na bazie kapusty, mięsa, ryżu, choć tak naprawdę farsz może być odmienny. W środku pojawia się niekiedy kasza, grzyby bądź ziemniaki. Serwuje się ten przysmak wraz z sosem, od pomidorowego, po grzybowy. To sprawia, że gołąbki zaskakują swoim smakiem. Jakie wartości odżywcze kryją? Klasyczny typ, czyli ten z ryżem oraz z mięsem w 100 g ma 6,7 g białka, 5,2 g tłuszczu, poza tym 10,2 g to węglowodany. W tym daniu jest sporo tłuszczy nasyconych oraz jednonasyconych, poza tym to źródło witaminy C. Pojawiają się również inne witaminy i składniki odżywcze takie, jak wapń, sód, fosfor, potas, i żelazo, ale niestety, są one w śladowych ilościach.
Ile kalorii mają gołąbki?
W wielu domach oraz w restauracjach królują gołąbki. Przepis nie jest skomplikowany, ale przygotowanie bywa czasochłonne, ale smak wynagradza wszystko. Ile kalorii znajdziemy w poszczególnych typach? To dość niskokaloryczna propozycja, dlatego sprawdzi się nawet u osób na diecie. W 100 g mamy:
- gołąbki klasyczne z ryżem i mięsem – 173 kcal
- gołąbki w sosie pomidorowym – 111 kcal
- gołąbki bez zawijania – 94 kcal
- gołąbki z ziemniakami – około 77 kcal
- gołąbki wegańskie – około 67 kcal.
Jeden gołąbek może ważyć w granicach 150-200 g. W zależności od dodatków kaloryczność tego dania będzie wzrastać bądź spadać. Fit wersja zawiera chude mięso lub jest to wegetariańska odsłona. Jeśli do tego dania dołożymy ziemniak lub inne dodatki kalorie będą oczywiście wyższe.
Gołąbki – czy są zdrowe?
Wiele osób zastanawia się, czy gołąbki są zdrowe. Jak jest z tym klasykiem? Z pewnością nie należą one do najbardziej wartościowych dań, bo nie mają za wiele witamin oraz innych składników odżywczych. Należy pamiętać, że jest to ciężkostrawna propozycja, bo zawiera kapustę, ponadto tłuszcze zwierzęce. Dobrym pomysłem jest wobec tego dodanie ziół, które ułatwią organizmowi trawienie. Warto wybrać majeranek, kminek oraz koperek, ponieważ one dodatkowo zapewnią wyjątkowy aromat i smak.
Co ważne, nadmiar kapusty w naszej diecie niekiedy prowadzi do wielu skutków ubocznych związanych z układem pokarmowym, między innymi do rozstroju żołądka, biegunki, wzdęć, a także nudności. Jeśli masz choroby tarczycy to musisz ograniczyć to warzywo w swoim menu. Dlaczego? Kapusta ma bowiem substancje wolotwórcze i one mogą hamować wchłanianie jodu z pokarmów. Natomiast osoby z problemami żylnymi również muszą uważać, a to dlatego że u nich może dojść do zagęszczania krwi. To pokazuje, że gołąbki nie będą zdrowym posiłkiem. Konieczne jest wobec tego zachowanie umiaru w częstotliwości, jak i w samej spożywanej ilości.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.