Nie ma wątpliwości, że masa osób wybiera chipsy na przekąskę na co dzień, jak i podczas imprez. Sporo ludzi jednak zapomina, że tego rodzaju produkty mogą być naprawdę kaloryczne. Jeśli otworzymy paczkę to naprawdę trudno się od niej oderwać. Ile kalorii mają chipsy? Zdradzamy szczegóły dotyczące popularnych smaków i rodzajów. Koniecznie to sprawdź, ponadto poznaj zdrowsze zamienniki!
Kalorie w czipsach – ile ich jest?
Chyba każdy człowiek na ziemi jadł chipsy, albo przynajmniej o nich słyszał. To niezwykle popularna przekąska, która ma aż kilkanaście wersji smakowych. Klasyczne powstają z ziemniaków pokrojonych na cieniutkie plasterki, które smaży się potem w głębokim tłuszczu. Do tego dodaje się odpowiednie przyprawy, dzięki którym uzyskuje się pożądany smak. Co ciekawe, nachosy są robione ze skrobi kukurydzianej, a typowo warzywne chrupki, na przykład z marchewki. Odsłon tej przekąski jest zatem sporo. Ile kalorii mają chipsy? Poniżej znajdziesz dokładne dane dotyczące aż kilku rodzajów i to różnych marek:
- Lay`s chipsy ziemniaczane paprykowe 100 g – 517 kcal
- Lay`s chipsy ziemniaczane o smaku zielonej cebulki 100 g – 545 kcal
- Lay`s chipsy ziemniaczane solono 100 g – 549 kcal
- Lay`s Maax chipsy ziemniaczane o smaku sera i cebulki 100 g – 526 kcal
- Przysnacki chipsy karbowane o smaku cebulki w śmietanie 100 g – 537 kcal
- Cheetos keczup chrupki kukurydziane o smaku keczupowym 100 g – 493 kcal
- Chrunchips X-cut kebab z cebulką 100 g – 518 kcal
- Doritos Hot Corn chipsy kukurydziane o smaku ostrej papryki 100 g – 483 kcal
- Monster Munch Orginal chrupki ziemniaczane solone 100 g – 523 kcal
- Wiejskie ziemniaczki chipsy ziemniaczane o smaku cebulki 100 g – 528 kcal
- Przysnacki chipsy w kotle prażone kwaśna śmietana 100 g – 504 kcal
- Przysnacki chipsy kotle prażone koperek 100 g – 540 kcal.
Czy czipsy są zdrowe?
Chipsy są naprawdę różne. Na sklepowych półkach jest wobec tego sporo smaków, jak i kształtów. Wiele osób chętnie sięga po tego rodzaju przekąskę na przerwie w szkole, podczas imprezy, czy maratonu filmowego. Czy czipsy są zdrowe? To zależy od tego jak mocnemu procesowi przetwarzania został poddany ziemniak, ponadto czy był smażony, czy też pieczony. Ważną rzeczą są również same dodatki smakowe. Analiza składu jest wobec tego bardzo ważna. Z reguły na drugim miejscu pojawia się olej, czyli tłuszcze trans, które są niezdrowe, ponadto sprzyjają występowaniu otyłości.
Dodatkowo zwiększają one ryzyko zachorowania, między innymi na miażdżyce, jak i obniżają odporność. Duże dawki soli również nie wpływają korzystnie na ludzki organizm, a w chipsach jest całkiem sporo tej przyprawy. Trzeba bardzo uważać także na wzmacniacze smaku i inne podobne składniki. Najniebezpieczniejsze jednak jest to, że w czasie smażenia dochodzi do reakcji Maillarda. Powstały w ten sposób akryloamid sprzyja rozwojowi nowotworów i działa toksycznie na układ nerwowy. To pokazuje, że lepiej unikać chipsów, zamiast nich lepiej przygotować w domu zdrowsze zamienniki, na przykład z jarmużu lub batatów. Jeśli mimo wszystko „gotowce” kupujesz w sklepie to pamiętaj, że im prostszy skład tym lepiej!
Zdrowe wersje czipsów – ile mają kalorii?
Nie da się ukryć, że w sklepach jest coraz większy wybór, zwłaszcza gdy chodzi o zdrową żywność. Tuż obok klasycznych ziemniaczanych chipsów możemy znaleźć przeróżne warianty, które niekoniecznie powstają na bazie tego składnika. Co ważne, mają nie tylko inny skład, ale i kaloryczność. Poniżej znajdziesz kilka takich propozycji:
- Cripsy Natural suszone chipsy z jabłka z cynamonem 100 g – 364 kcal
- Poopcool Chips chipsy popcornowe o smaku zielonej cebulki 100 g – 418 kcal
- Food&Nature Chipsy bezglutenowe z ciecierzycy sól&pieprz 100 g – 440 kcal
- Sunny Family Fit Ziemniaczki Wafelki ziemniaczane sól morska 100 g – 370 kcal
- Eat Real paluszki ziemniaczane z warzywami 100 g – 518 kcal
- Przysnacki Chrupki z soczewicy cebulka w śmietanie 100 g – 463 kcal
- Novo chipsy proteinowe śmietana i cebulka 100 g – 389 kcal.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.