cytryny do diety cytrynowej

Dieta cytrynowa – na czym polega? Efekty, skutki uboczne i potencjalne zagrożenia


Cytryna znana jest ze swoich licznych prozdrowotnych właściwości. Wykorzystywanie tego cytrusa w czasie odchudzania jest popularnym zjawiskiem, bo potrafi przynieść doskonałe wyniki i to w krótkim czasie. Na czym polega dieta cytrynowa? Jakie efekty daje? Czy ma jakieś skutki uboczne? W naszym artykule znajdziesz kompendium wiedzy na temat diety cytrynowej!


Dieta cytrynowa – na czym polega?

Dieta cytrynowa, jak jej nazwa sugeruje składa się w dużym stopniu z soku z tego popularnego cytrusa. Do wyboru mamy aż kilka wariantów tej popularnej kuracji, które różnią się czasem trwania oraz tym, czy to restrykcyjna głodówka, czy też pojawiają się dodatkowo jakieś posiłki stałe. Modyfikacji jest sporo, mimo to bez względu na odmianę i tak pijemy dużo soku z cytryny, na szczęście można go rozcieńczać. Poleca się również stosować systematycznie dodatek pieprzu oraz imbiru, a to dla podkręcenia działania kuracji.

W przypadku diety cytrynowej jej autorka Theresa Cheung zaleca, aby kuracja trwała 10 dni. W tym okresie wypija się sok aż z 30 cytryn. Dopuszcza się również dłuższą odmianę – 12 dniową dietę, ale to opcja zaawansowana dla naprawdę wytrwałych i zdeterminowanych osób. Poniżej znajdziesz wytyczne co do wypijania soku z cytryny w poszczególne dni diety trwającej 10 dób:

  • 1 oraz 10 dzień – 1 cytryna
  • 2 i 9 dzień – 2 cytryny
  • 3 oraz 8 dzień – 3 cytryny
  • 4 oraz 7 dzień – 4 cytryny
  • 5 i 6 dzień – 5 cytryny.

Wypijamy sok na pół godziny przed posiłkiem, albo natychmiast po spożyciu potrawy. Jeśli decydujemy się na wariant bez głodówki to jemy regularnie co 3 godziny, najpóźniej do godziny 16. Poniżej masz przykładowe menu, które może pojawić się podczas diety cytrynowej:

  • śniadanie – jogurt z borówkami i migdałami
  • II śniadanie – banan
  • obiad – tuńczyk z warzywami przygotowany na parze
  • podwieczorek – nasiona ze słonecznika
  • kolacja – zupa z dyni podana z nasionami.
  Czym się różni rooibos od yerba mate?

Oprócz soku z cytryny pije się również jeszcze inne napoje, między innymi herbatki ziołowe i owocowe, ale przede wszystkim bazuje się na wodzie mineralnej. Na dobę to będzie około 1,5-2 litry płynów. To ma wspomóc cały proces. Zapomina się natomiast o kawie oraz o czarnej herbacie.

Dieta cytrynowa – jakie efekty przynosi?

Dieta cytrynowa jest prawdziwym hitem, bo daje naprawdę spektakularne wyniki. Gwiazdy z Hollywood uwielbiają to rozwiązanie, bo w dość krótkim czasie pozwala nam nie tylko zbić wagę, ale i pozytywnie wpłynąć na stan cery. Choć zalet jest więcej!

Dieta cytrynowa wykazuje właściwości detoksykujące, dlatego pozwala usunąć z organizmu szkodliwe toksyny. Praca nerek ulegnie poprawie, bo produkcja moczu będzie ułatwiona. Picie soku z cytryny to sposób na odkwaszanie ciała, dlatego często ta kuracja pojawia się pod nazwą kuracja cytrynowa na stawy. Poleca się ją dla osób cierpiących na reumatyzm, kamienie żółciowe i podczas przebiegu chorób wątroby. Zaleca się ten typ również przy częstych infekcjach górnych dróg oddechowych, poza tym przy obniżonej odporności i nieżycie nosa.

Nie można zapomnieć, że dieta cytrynowa wpływa jeszcze korzystnie na cerę trądzikową, poza tym wyrównuje koloryt skóry. Widoczna będzie również duża utrata kilogramów. W zależności od osoby będzie to nawet 5-9 kilogramów, więc wynik jest naprawdę wysoki, choć w sporym stopniu zależy od wariantu na jaki się zdecydowaliśmy, czy to typowa głodówka, tudzież dieta uzupełniona o posiłki.

Sok wyciśnięty z cytryny poprawia trawienie, alkalizuje organizm i mocno oczyszcza. W tym cytrusie jest masa pektynowego błonnika, dlatego zmniejsza uczucie głodu, a to jest niebywale ważne w czasie trwania kuracji odchudzającej.

Skutki uboczne diety cytrynowej

Niestety, ale dieta cytrynowa, jak wszystkie inne kuracje miewa pewne skutki uboczne. Kiedy trwa detoks można zauważyć nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, czyli pojawiają się mdłości, zgaga, jak i duży dyskomfort w jelitach. Osoby z wrażliwym żołądkiem, czy z refluksem będą miały zdecydowanie silniejsze symptomy. Mało tego da się odczuć problemy z koncentracją, bóle głowy, jak i zawroty.

  Ile kalorii ma pomarańcza? Zdrowotne właściwości

W czasie diety cytrynowej zamiast spalania tkanki tłuszczowej może dość do zmniejszania się masy mięśniowej. To niestety, ale bywa także przyczyną występowania niebezpiecznego efektu jo-jo, a więc kilogramy wrócą do nas ze zdwojoną siłą. Nikt tego raczej nie chce, bo zależy nam na stałej redukcji. Co więcej może pojawić się dodatkowo obwisła skóra i nieestetyczne rozstępy.

Potencjalne zagrożenia diety cytrynowej

Z racji tego, że dieta cytrynowa trwa kilka dni może powodować niedożywienie, zwłaszcza typ głodówki, a także osłabienie organizmu i niedobory witamin oraz mikroelementów. Metabolizm może zwolnić, poza tym osłabienie uniemożliwia wykonywanie aktywności fizycznej, a nawet prozaicznych czynności dnia codziennego. Bywa, że dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. W razie niepokojących symptomów zaleca się natychmiastowe przerwanie kuracji!

Dodaj komentarz