Gruszka to owoc, którego walorami smakowymi już się zachwycili starożytni Grecy. Natomiast w starożytnym Rzymie uprawą gruszy zajmował się sam Juliusz Cesar. Pierwotnie wywodzi się z Azji, ale we Włoszech i Szwajcarii odkryto suszone gruszki wśród eksponatów z epoki kamienia łupanego i brązu. Zatem owoc ten ma dużo wcześniejszą historię, niż mogliśmy się tego spodziewać.
Obecnie gruszka jest owocem niedocenionym i pomijanym w diecie, pomimo że jest dostępna w każdym sklepie warzywno-owocowym i uprawiana w naszym kraju. Niemniej jednak jabłka cieszą się większą popularnością niż same gruszki. A szkoda, bo jest to smaczny owoc o bogatym w wartości odżywczych składzie i niskiej zawartości kalorii.
Ile kalorii ma gruszka?
Gruszka, pomimo że jest dość słodkim owocem, posiada niewiele kalorii, bo w 100 g gruszka kcal 58. Jedna mała gruszka (130g) posiada 70 kcal. Dlatego często pojawia się w dietach odchudzających.
Na rynku mamy wiele odmian gruszek, a ich kaloryczność może się nieco różnić. Na przykład gruszka zielona konferencja ma ok. 66 kcal. Jedne jej mały owoc ma ok. 80 kcal. Przy tym ma niski indeks glikemiczny IG 35. Dlatego powinna znaleźć się w diecie osób cierpiących na cukrzycę oraz tych, co dbają o szczupłą sylwetkę.
Wartości odżywcze gruszki – jakie są?
Gruszka posiada bogaty skład witamin i minerałów. Gruszka zawiera duże ilości potasu, ale też minerały takie jak fosfor, magnez, wapń, miedź i sód. Ponadto owoc ten bogaty jest w jod i bor, co wyróżnia ją na tle innych owoców. Warto przy tym podkreślić, że ten owoc zawiera cały zestaw witamin, m.in. witaminy z grupy B, A, E, K i C oraz kwasy: foliowy, jabłkowy i cytrynowy. Ponadto jest bogaty również w polifenole.
Wartości odżywcze gruszki w 100 g:
- Błonnik 3,1 g
- Węglowodany 14,4 g
- Polifenole: 200-250 g
Właściwości prozdrowotne gruszki
Gruszka powinna być jednym z podstawowych produktów zdrowej diety, ze względu na jej właściwości prozdrowotne dla naszego organizmu. Wśród nich możemy wymienić:
- Wspomaga wydalanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Przy tym jest idealna na zaparcia;
- Ze względu duża obecność kwasu elagowego oraz boronu, wpływa na zmniejszenie rozwoju guzów włóknistych oraz innych łagodnych nowotworów;
- Reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową w naszym układzie pokarmowym. Zapobiega nadkwasocie żołądka;
- Zawiera duże ilości garbników i polifenoli oraz antyoksydantów;
- Ze względu na dużą ilość kwasu foliowego zalecane jest kobietom w ciąży oraz tym, które starają się o dziecko;
- Ma lecznicze właściwości w stanach zapalnych dróg moczowych, kamienicy moczowej i gruczołu prostaty;
- Kompot z gruszek, bądź napar z owocu gruszy łagodzi stany zapalne układu pokarmowego, obniża gorączką, zwalcza uporczywy kaszel oraz łagodzi bóle głowy;
- Okłady z gruszy przyśpieszają regeneracje i gojenie się ran i owrzodzeń;
- Bor zawarty w tym owocu bierze udział w procesie mineralizacji kości. Odpowiada za transport wapnia do kładu kostnego. Jod zawarty w gruszy wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego i tarczycy. Osoby ze schorzeniami tarczycy, powinny spożywać przynajmniej jedną gruszkę dziennie;
- Gruszka, jako owoc z duża zawartości wody (80% składu), doskonale nawadnia organizm. Lekarze zalecają jeść lekko twarde owoce, ponieważ zdecydowanie więcej mają kwasów owocowych i pektyn, a mniej cukru niż dojrzałe okazy.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.