Ile kalorii ma bób? Wartości odżywcze i właściwości


Bób z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Zwłaszcza w sezonie widać, że to zielone warzywo ma miliony zwolenników. 100 gram bobu zawiera 110 kalorii, ale trzeba pamiętać, że po ugotowaniu jest bardziej kaloryczny! Dowiedz się wszystkiego o kaloriach w bobie. 


Ile kalorii ma bób?

Bób należy do rodziny bobowatych, dlatego podczas gotowania wydziela charakterystyczny zapach. Na szczęście można sobie z tym poradzić dodając do garnka gałązkę świeżego kopru. W sklepach mamy bób obrany (gotowy do spożycia) lub w łupince. To zielone warzywo strączkowe w postaci surowej zawiera w jednej garści miej więcej 50 kalorii, natomiast w 100 gramach – 110 kalorii.

Cały kilogram tego produktu to prawdziwa bomba ukrywająca 800 kalorii. Pamiętaj, że po przetworzeniu ta liczba znacząco wzrośnie! Szklanka ugotowanego bobu ma już 200 kalorii. W sytuacji, gdy dołożymy do tego tłuszcz wartość podniesie się o kolejne 100 kalorii.

Poza sezonem znajdziesz w sklepach mrożony bób w opakowaniach o różnej pojemności. Ta wersja w 100 gramach ma ponad 60 kalorii.


Właściwości odżywcze bobu

Mimo, iż bób zjadany w dużej ilości ma sporo kalorii jest bardzo zdrowym produktem. Dobrze jest zatem włączyć go do diety, ale spożywać z umiarem. Dlaczego? Szybko zapewnia efekt sytości, więc po kilku porcjach czujesz się najedzona.

Niestety jest ciężkostrawny i może spowalniać trawienie, dlatego podawaj go bez skórki (najbardziej ciężkostrawny element!) oraz w duecie z ziołami, takimi jak cząber, czy majeranek. W ten sposób pomożesz organizmowi lepiej strawić strączkową roślinę, a także zapobiegniesz wzdęciom.

Bób to źródło wielu witamin i mikroelementów, poza tym dobroczynnie wpływa na nasze ciało. W tym zielonym warzywie znajdziemy:

  • dużą ilość białka roślinnego oraz błonnika
  • znaczne ilości – żelaza, miedzi, magnezu oraz folianów
  • średnią porcję witaminy A, E, C, K, do tego ryboflawinę i tiaminę, a także masę witamin z grypy B.
  Dieta 2000 kcal - dla kogo będzie najlepsza? Przykładowy jadłospis na tydzień

Gotowanie bobu powoduje, że tracimy aż 40% składników odżywczych. Lepiej jest więc skonsumować surowy, albo przyrządzić go na parze. Dodatkowe smażenie, czy duszenie mocniej wpłynie na usunięcie dobroczynnych mikroelementów i witamin. Jeśli zależy Ci na jak najzdrowszej wersji dania miej to na uwadze przy planowaniu posiłku! Pamiętaj, że młody bób wymaga mniej gotowania niż stary.

Jedząc bób wspomagamy oczyszczanie organizmu z toksyn, do tego zmniejszamy wchłanianie metali ciężkich. Co jeszcze daje spożywanie tego warzywa? Dzięki niemu obniżamy poziom złego cholesterolu, regulujemy ciśnienie, jak i stymulujemy rozwój przyjaznej flory bakteryjnej w jelitach. Bób dobroczynnie działa na układ nerwowy, a także pomaga w walce z anemią, albo niedokrwistością.

Bób jest polecany dla osób, które nie jedzą mięsa ze względu na wysoki poziom białka. Zatem jest to doskonała alternatywa dla produktów zwierzęcych. W 100 gramach ugotowanego warzywa jest aż prawie 8 gram białka!

Niestety, bób nie jest odpowiedni dla osób chorujących na dnę moczanową, czy dla ludzi z chorobą Parkinsona (leki mogą wchodzić w nim w interakcje, ponieważ często bazują na tym warzywie!).


 

Dodaj komentarz