Hot dog to popularna przekąska, którą znajdziemy w sklepach, na stacjach benzynowych, a nawet w wielu knajpkach i food truck. Czy to zdrowa propozycja? Ile kalorii ma hot dog? Jakie wartości odżywcze skrywa? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegółowe dane na temat tego klasyka fast food. Koniecznie sprawdź!
Wartości odżywcze hot dogów
Hot dog to przekąska fast food na bazie bułki, parówek i warzyw oraz sosów. Istnieje wiele odsłon tego klasyka. Jakie wartości odżywcze tu mamy? W 100 g jest 7,9 g białka, 16,2 g tłuszczu, ponadto 27,1 g węglowodanów. Dodatkowo pojawia się 1,2 g błonnika. Trzeba pamiętać, że parówki mogą być naprawdę kiepskiej jakości, choć dużo zależy od jej składu. Co ciekawe, przekąska typu hot dog zawiera spore dawki sodu, które pozwalają nam zachować odpowiednią równowagę zasadowo-kwasową w naszym organizmie.
Ile kalorii ma hot dog?
Hot dog to typowo amerykański przysmak, choć obecnie bez trudu można dostać go na całym świecie. Tego rodzaju przekąskę zamówisz na stacjach paliw oraz w dużych supermarketach. Większość z nich sprzedawana na ciepło, a więc po podgrzaniu. W 100 g:
- hot dog ze stacji paliw Orlen – 281 kcal
- hot dog ze sklepu Żabka – 436 kcal
- hot dog ze sklepu Biedronka – 352 kcal
- hot dog ze sklepu Lidl – 280 kcal
- hot dog ze sklepu Ikea – 195 kcal.
Pamiętaj, że wartość kaloryczna będzie odmienna pomiędzy poszczególnymi typami, bo naprawdę dużo w tym przypadku zależy od wybranych dodatków oraz od samego pieczywa i parówek. Zazwyczaj porcja ma dużo więcej niż 100 g!
Czy hot dogi są zdrowe?
Hot dog to przekąska z parówką i z innymi dodatkami ukryta w pszennej bułce. Czy to zdrowa propozycja? Zdecydowanie nie jest to najlepsza opcja na posiłek. Parówki kumulują w sobie „niezdrowy” tłuszcz, który może podnosić masę ciała, ponadto prowadzić do wzrostu stężenia „złego cholesterolu”. Mówi się o tym produkcie, że utlenia cholesterol. Trzeba pamiętać, że oksysterole mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy, jak i negatywnie wpływać na komórki układu odpornościowego. Natomiast jasna bułka ma niewiele wartości odżywczych, za to sporo kalorii. Również forma przygotowywania tego dania pozostawia sporo do życzenia, dlatego że długie podgrzewanie zwiększa ryzyko występowania nowotworów.
Jeść hot dogi czy nie?
Oczywiście hot dog zjedzony sporadycznie raz na czas nie będzie zagrażał naszemu zdrowiu. Nie należy jednak przesadzać z ilością oraz z częstotliwością. Fit wersja będzie dobrym zamiennikiem, bo lepiej zrobić ten fast food samodzielnie z wysokiej jakości produktów. O czym trzeba pamiętać? Danie należy uzupełnić sporą dawką warzyw, dzięki temu stworzymy dobrze zbilansowany posiłek o dość dużej wartości odżywczej. Warto też zastąpić ciężkie sosy klasycznym keczupem i postawić na pieczywo pełnoziarniste oraz na parówki o wysokiej zawartości mięsa (co najmniej 90%) bądź wybrać klasyczne kiełbaski, na przykład kabanosy. Przygotowanie na grillu lub w wodzie pozwoli zmniejszyć kaloryczność, bo nie dodamy już tłuszczu do mięsa.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.