kanapka

Zdrowa dieta. Jakie są jej podstawowe zasady?

Jakie są podstawowe zasady zdrowej diety? Jej przestrzeganie wymaga pewnej wiedzy, bo chodzi o łączenie  ze sobą różnych kwestii. Warto poznać podstawowe tajniki po to, by można było skutecznie i sprawnie przejść na zdrowe odżywianie. Chodzi także o to, aby utrwalić w sobie te pozytywne nawyki. Co przede wszystkim trzeba wiedzieć?

Jakie pokarmy łączyć ze sobą? Których unikać? Czy odpowiednie gotowanie fasolki szparagowej może mieć wpływ na jakość diety? Z pewnością tak, ale jest to jeden z bardzo wielu czynników, które mogą pomóc się nam zdrowo odżywiać. Tylko dobre zorientowanie w zasadach zdrowego żywienia może pomóc we wprowadzeniu odpowiednich nawyków żywieniowych. O czym warto pamiętać?

Realistyczne podejście do zdrowej diety

Przejście na zdrową dietę obrosło niestety wieloma mitami. Niestety, ale ufanie im może skutecznie udaremnić wyniki prób wprowadzenia do menu zdrowych produktów. Ważne jest zdobycie podstawowej wiedzy na temat takich procesów. Można skorzystać z pomocy i wybierać dobrej jakości produkty (poznaj choćby zdrowe odżywianie z Netto).

Nade wszystko warto jednak pamiętać o tym, że zdrowa dieta nie oznacza katorżniczej głodówki, która może się bardzo negatywnie odbić na zdrowiu. Nie powinna też służyć jednemu celowi, choćby osiągnięciu w bardzo krótkim czasie nierealnego kształtu sylwetki. Nie warto także odstawiać zaraz wszystkich składników diety, które dotychczas się uwielbiało. Złym pomysłem jest bowiem podchodzenie do przemian tak, aby były radykalne i źle się kojarzyły.

  Ile kalorii ma jajecznica? Poznaj jej właściwości odżywcze

Istota zdrowej diety

Czym powinna być zdrowa dieta? Jest ona podstawą do tego, żeby organizm uzyskał odpowiednią ilość składników odżywczych dla efektywnej pracy. Nie tylko ona jest jednak istotna dla zdrowego samopoczucia. Chcesz zadbać o siebie kompleksowo? Sprawdź również 5 sposobów na zdrowszy sen.

Podstawą jest tutaj skomponowanie zbilansowanej diety. Ta zaś da siły, wydajność i sprawia, że organizm jest bardziej odporny na zmęczenie i choroby. Warto przy tym pamiętać, że zdrowa dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną. Najlepszym wyborem jest tutaj wręcz sportowy tryb życia, który pozwala odpowiednio zadbać o formę organizmu.

Co daje zdrowa dieta jeśli chodzi o konkretne korzyści? Warto wskazać na to, że:

  • Zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą zapobiegać nawet 80% chorób serca i udarów.
  • Zbilansowany jadłospis prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.
  • Taka dieta pozwala kontrolować masę ciała i obniżać poziom cukru we krwi.

Składniki dobrze skomponowanej diety

Na czym w praktyce polega zdrowa dieta? Wiadomo już, że nie ma ona nic wspólnego z głodówką lub radykalnymi zmianami, które mogą być niekorzystne dla organizmu. Niezbędne jest w tym przypadku zaś dostarczanie ciału składników niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania i wzrostu. Warto pamiętać o tym, że w odpowiednich ilościach dla wieku, formy i potrzeb organizmu powinny się tu znaleźć wszystkie spośród następujących składników:

  • białko;
  • węglowodany;
  • minerały;
  • witaminy;
  • tłuszcze;
  • woda.

Wszystkie one powinny znaleźć się w diecie po to, by organizm nie zaczął odczuwać kolejnych niedoborów. Nie może tutaj więc zabraknąć ani białek, ani węglowodanów, ani nawet tłuszczy, spośród których można wyliczyć takiel, które pozytywnie działają na ludzki organizm.

Podstawowe zasady zdrowej diety

Podstawowa kompozycja zdrowej diety jest bez wątpienia jedną z kluczowych kwestii. Podobnie zresztą, jak unikanie szkodliwych przekonań przy jej konstruowaniu. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  10 produktów bogatych w węglowodany, które warto jeść na diecie

Regularne posiłki są ważne

Zachowanie zdrowej diety wymaga tego, by jeść regularnie. Najlepiej też spożywać posiłki w nieco mniejszych ilościach, ale ze zwiększoną częstotliwością. Zwykle powinno to być 4 lub 5 posiłków spożywanych w określonych odstępach czasu. Dzięki temu o wiele łatwiej jest utrzymać uczucie sytości.

Warto dodawać owoce i warzywa do posiłków

Spożywanie warzyw i owoców jest cenne dlatego, że zawierają witaminy, mikroelementy i ważne dla zdrowia substancje. Dzięki nim można łatwiej opanować tzw. ‘’wilczy głód’’ i regulować swoją wagę. Dodatkowo są zawsze ciekawym urozmaiceniem w jadłospisie. Przy doborze produktów należy czytać etykiety.

Warto spożywać produkty pełnoziarniste i białkowe

Duże znaczenie ma jakość produktów, które włączane są do zdrowej diety. W przypadku pieczywa warto sięgać po zdrowe produkty pełnoziarniste. Zawierają one błonnik, białko i istotne witaminy z grupy B. Warto też zadbać o dużą ilość białek. Nie muszą to być produkty zwierzęce, bo dużą ilość tego składnika znajdziemy np. w roślinach strączkowych.

Tak dla ryb, nie dla soli, cukru i nasyconych tłuszczy!

Zdrowa dieta powinna zawierać ryby, które posiadają bogactwo przydatnych dla zdrowia tłuszczy Omega-3. Warto natomiast unikać stosowania zbyt dużej ilości soli i cukru. Zamiast nich warto natomiast zaopatrzyć się w dużą ilość przypraw po to, by potrawy miały ciekawy smak. Także tłuszcze nasycone powinny być spożywane w niewielkich ilościach. Obarcza się je odpowiedzialnością choćby za choroby serca.

Dodaj komentarz