tortilla

Ile kalorii ma tortilla? Z kurczakiem, drobiem i warzywami

Wiele osób lubi sięgać po popularne przysmaki, które są nie tylko tanie ale i łatwo dostępne. Tortilla ma wiele odsłon, dlatego że posiada odmienny farsz. Możemy kupić gotową wraz z nadzieniem w wielu lokalach, a także sklepach, poza tym uda się ją przygotować samodzielnie w domu. Czy to aby zdrowe danie? Ile kalorii ma tortilla? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Koniecznie go zatem przeczytaj!

Kalorie w tortilli – ile ich jest?

Tortilla jest to rodzaj płaskiego placka bardzo popularnego w kuchni meksykańskiej. Przygotowuje się go z mąki kukurydzianej, pełnoziarnistej lub pszennej. Coraz częściej można znaleźć również smakowe wersje, na przykład ze szpinakiem. Możemy kupić „gotowca” lub samodzielnie przygotować ciasto w domu. Tortilla to baza wiele dań, bo może mieć naprawdę odmienny farsz. Warzywa, mięso, sosy, owoce, potrawki – możliwości są ogromne. To wszystko jednak zmienia kaloryczność posiłku. Ile kalorii ma tortilla? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze warianty wraz ze szczegółowymi danymi:

 • tortilla z kurczakiem, serem i sosem 100 g – 275 kcal
 • tortilla z warzywami 100 g – 156 kcal
 • tortilla z drobiem 100 g – 275 kcal
 • tortilla z wołowiną 100 g – 206 kcal
 • tortilla z szynką, serem mozzarella i kukurydzą 100 g – 146 kcal
 • tortilla z McDonald McWrap wołowina orientalna tradycyjna – 193 kcal
 • tortilla z jajecznicą 100 g – 259 kcal.

Gotowe placki tortilli różnią się między sobą kalorycznością. Oto tylko kilka przykładów:

 • tortilla z Biedronki w 100 g ma 298 kcal
 • tortilla z Biedronki pełnoziarnista w 100 g ma 300 kcal
 • tortilla z Lidla pełnoziarnista w 100 g ma 294 kcal
 • tortilla pszenna z Auschan w 100 g ma 312 kcal.
  Dieta sportowca - jak powinna wyglądać? Zasady, przepisy i przykładowy jadłospis

Czy tortilla może być zdrowa?

Tortilla, a więc placek na bazie mąki, wody i soli, a także oleju nie należy do najzdrowszych produktów spożywczych. Oczywiście wersja pełnoziarnista będzie mieć nieco więcej składników odżywczych, choć i tak mimo wszystko niewiele. Co jeszcze  w niej znajdziemy? Duża ilość soli nie jest najlepsza dla naszego organizmu, a w tortilli jest jej całkiem sporo. Nie można zapominać, że to i tak produkt wysokoprzetworzony. Niestety, ale tortilla w większości przypadków nie ma najlepszego składu. Wbrew pozorom dodatki wcale nie muszą oznaczać, że coś jest niezdrowe, bowiem pełnią one różne ważne funkcje, między innymi nadają odpowiednią konsystencję lub chronią przed rozwojem pleśni i grzybów.

Zdecydowanie lepiej zastąpić tortille plackiem typu Lawasz, bo on ma w składzie tylko mąkę, sól, wodę, zakwas i sfermentowaną mąkę pszenną. Co ważne, posiada więcej kalorii, bo w 100 g aż 308, choć wartość białka jest dużo wyższa. Równie dobrze w domu możesz przygotować własne ciasto i wypełnić je, na przykład warzywami, chudym mięsem, dzięki temu otrzymasz pełnowartościowy posiłek, który zjesz na ciepło lub na zimno.

Jak zmniejszyć ilość kalorii w tortilli?

Sam placek tortilli ma sporo kalorii, a nie można zapominać także o jego wnętrzu, a więc o farszu. W środku zazwyczaj pojawiają się warzywa, mięso, do tego ser i liczne sosy. Każda rzecz automatycznie podnosi kaloryczność, a nawet może powodować, że ten lekkostrawny produkt stanie się ciężkostrawny.

Jak zmniejszyć ilość kalorii w tortilli? Porównaj kilka typów placów i wybierz ten najlepszy. Pamiętaj, że każdy może mieć zupełnie inną wagę, a to przekłada się bezpośrednio na kaloryczność dania. Zrezygnuj z zawiesistych sosów, majonezu i tłustego mięsa. Warto samodzielnie przygotować dip, na przykład z jogurtu naturalnego o niskiej zawartości tłuszczu. Ciekawą opcją będą także salsy warzywne z aromatycznymi ziołami. Obróbka termiczna jest istotna! Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie grilla lub pieca, bo w przypadku smażenia na klasycznej patelni z reguły musimy dodać jakiś tłuszcz. Tortilla będzie miała mniej kalorii, gdy w środku znajdą się przede wszystkim warzywa i chude mięso lub ryby. W wersji słodkiej przydadzą się niskokaloryczne owoce, a także twaróg odtłuszczony.

Dodaj komentarz