zolty ser

Ile kalorii ma ser żółty? Plaster i cała kostka

Ser żółty to dodatek wielu dań, choć równie dobrze można jeść go samodzielnie. Odmian ma masę, poza tym przyjmuje liczne kształty. Jakie wartości odżywcze skrywa? Ile kalorii ma ser żółty? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegółowe dane. Koniecznie sprawdź!

Wartości odżywcze sera żółtego

Ser żółty powstaje z mleka krowiego, bakterii kwasu mlekowego oraz soli. Jemy go na zimno, jak i na ciepło. W sklepach znajdziemy wiele gatunków różnej jakości. W zależności od odmiany i od regionu, w którym został wyprodukowany to pewne wartości odżywcze się od siebie nieco różnią. W 100 g jest miej więcej 26 g białka i tyle samo tłuszczu. Jeśli chodzi o węglowodany, mamy ich bardzo niewiele bądź nie pojawiają się one wcale. Co ważne, występuje tu witamina A i D, poza tym wapń, fosfor, chlor, magnez, sód, cynk oraz żelazo. To pokazuje, że jest całkiem dużo witamin, a także składników odżywczych.

Ile kalorii ma ser żółty?

Ser żółty znajdziemy w kostce, poza tym pokrojony w plastry. To dość kaloryczny produkt, dlatego nie ma co przesadzać ze spożywaną ilością. Ile dokładnie kalorii tu znajdziemy? Ser żółty w 100 g kostce ma około 350-400 kcal. Plasterek miej więcej waży około 15-40 g w zależności od grubości pokrojenia daje to wynik w granicach 10-120 kcal. Średnio to zazwyczaj 70-80 kcal. Duża kostka 500 g to naprawdę pokaźna wartość jeśli chodzi o typ gouda, ponieważ wynosi już 1780 kcal. To wysoka ilość, która w wielu przypadkach  prawie całości pokrywa dobowe zapotrzebowanie kaloryczne.

ser zolty

  

Czy żółty ser jest zdrowy?

Nie da się ukryć, że ser żółty kumuluje spore dawki wapnia. Ten składnik jest ważny dla prawidłowego rozwoju i stanu kości, a także zębów. Dodatkowo zawartość tłuszczy nasyconych pozytywnie wpływa na serce. Natomiast witamina A dobrze działa na wzrok, a ta z grupy B poprawia koncentrację, reguluje pracę mózgu, ponadto zmniejsza napięcie nerwowe. Nie można zapomnieć, że ser żółty jest dobrym źródłem białka. Ciekawostką jest fakt, że ten produkt spożywczy ma duże ilości tryptofanu, czyli aminokwasu prekursora serotoniny – tak zwanego hormonu szczęścia. Wbrew pozorom ser żółty jest naprawdę zdrowym składnikiem, aczkolwiek nie ma co przesadzać ze zjadaną ilością. Badania naukowe potwierdziły, że ten typ nabiału może uzależniać. To nie wszystko, bo dużo sodu w składzie sprzyja szybszemu wzrostowi wagi, a zatem przyczynia się do powstawania nadwagi.

  Dieta Sirtfood - na czym polega? Przykładowy jadłospis i przepisy

trojkat zoltego sera

Czy można go jeść na diecie?

Dieta wymaga od nas pewnych zmian w naszym codziennym menu, przede wszystkim obniżenia normy kalorycznej. Dopuszcza się spożywanie sera żółtego, choć w niewielkiej ilości i w odpowiednim towarzystwie, czyli najlepiej dużej ilości warzyw. To jak skomponujemy nasz jadłospis wpływa mocno na naszą wagę. Pamiętaj, aby jeść wyłącznie nieprzetworzony ser żółty i tylko okazjonalnie. To powoli zgubić zbędne kilogramy oraz cieszyć się smakiem ulubionego produktu spożywczego. Nie musimy wobec tego na diecie całkowicie rezygnować z tego kalorycznego przysmaku, ale ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *