energy drinki

Od ilu lat można pić energetyki? Negatywne skutki picia energetyków


Energetyki dostaniemy praktycznie w każdym sklepie i na stacji benzynowej. Cena tego produktu jest porównywalna do innych napojów. Kolorowe opakowania, liczne smaki oraz szybka moc działania – to wszystko kusi konsumentów. Od ilu lat można pić energetyki? Jakie są skutki uboczne? W naszym artykule znajdziesz opis, w jaki sposób ta substancja wpływa na dzieci i na młodzież!


Czy energetyki są szkodliwe dla dzieci?

Napoje energetyczne są to typy dodające energii. W ich składzie znajdziemy, między innymi kofeinę, taurynę, cukry proste, dwutlenek węgla, ponadto wyciągi ziołowe. W zależności od producenta mamy nieco inne dodatki, ale skład jest mimo wszystko zbliżony. Do najmocniejszych należy, między innymi Tiger, Monster, czy Red Bull, czyli najpopularniejsze energetyki dostępne na rynku.

W sklepach jest wiele propozycji napojów energetycznych. Nie można ich sprzedawać w sklepikach szkolnych, ale w normalnym niezależnie od wieku mamy możliwość zakupu. Trzeba pamiętać, że obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom poniżej 18 roku życia w wielu krajach, ale w Polsce nie ma ścisłych wytycznych. Nie mogą takich produktów spożywać też osoby:

  • chore na cukrzyce
  • z nadciśnieniem tętniczym
  • z chorobami nerek
  • z nadczynnością tarczycy
  • z chorobą wrzodową
  • z refluksem żołądkowo-przełykowym
  • z padaczką
  • z zaburzeniami rytmu serca.

Energetyk dla dzieci nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jedno opakowanie znacząco przekracza dzienną dopuszczalną normę kofeiny, nie wspominając o bardzo „sztucznym” składzie, który kumuluje głównie „puste kalorie”. To  wszystko powoduje liczne skutki uboczne, takie jak na przykład ból głowy, wzrost ciśnienia, do tego problem z zaśnięciem oraz z koncentracją. Nie można zapominać, że maluchy rosną i potrzebują zupełnie innych składników by się prawidłowo rozwijać.

  Ile kalorii ma bób? Wartości odżywcze i właściwości

Czy dzieci mogą pić energetyki?

Lepiej, aby najmłodsi nie spożywali energetyków, bo one mają w sobie masę cukru. To powoduje pobudzenie, ale tylko na chwilę, potem następuje senność, brak siły, poza tym znaczny spadek energii. Co więcej, przyjmowanie dużych ilości cukru kończy się próchnicą, a nawet i cukrzycą typu II. Wpływ energetyków na dzieci jest zły. Wiele z nich uzależnia się od tego produktu. Spore ilości obciążają organizm i powodują wiele niebezpiecznych skutków ubocznych, między innymi zaburzenia w rozwoju układu nerwowego.

Od ilu lat można pić energetyki?

Mimo, iż energetyki są łatwo dostępne nie powinny sięgać po nie osoby, które nie ukończyły 16 roku życia. Takie ograniczenie jest w wielu krajach, natomiast inne mają już nieco wyższy pułap, bo konieczne jest posiadanie 18 lat. Nabywca ma wobec tego obowiązek sprawdzania dowodu tożsamości, tak samo jak w przypadku sprzedaży alkoholu. To pokazuje, że to nie środek dla dzieci!

Od ilu lat można pić Monstera?

Monster posiada w ofercie sporo smaków oraz wielkości opakowań tego napoju. Poziom kofeiny wynosi około 10 mg/oz, do tego jest tauryna, substancje słodzące, dwutlenek węgla oraz witaminy, między innymi z grupy B. To nie jest produkt odpowiedni dla dzieci,  kobiet w ciąży, ponadto dla tych karmiących piersią i tych wrażliwych na kofeinę. 18 lat to minimum, aby sięgać po tego rodzaju picie!

Od ilu lat można pić Tigera?

Energetyk Tiger jest jednym z najpopularniejszych na rynku. Znajdziemy go aż w kilkunastu smakach również z dodatkiem soku. Wszystkie i tak powinny spożywać osoby, które ukończyły 18 rok życia. W ich składzie pojawia się, bowiem tauryna, barwniki, poza tym liczne substancje słodzące oraz smakowe. Firma nie zaleca tych napojów dla dzieci, kobiet w ciąży, ponadto dla tych karmiących piersią. Nie należy pić Tigera w nadmiarze ani łączyć z alkoholem.

  Ile kalorii ma brokuł? Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne
red bull
Dzieci nie powinny pić żadnych energetyków!

Długofalowe skutki picia energetyków przez dzieci

Energetyki kuszą dzieci nieoczywistym smakiem oraz niezwykłym działaniem pobudzającym. Nie są one jednak dla nich wskazane! Długofalowe picie takich napojów negatywnie odbija się na zdrowiu. Wiele badań pokazuje, że one skracają życie i masa osób nie dożyje 60 roku życia.

Przedawkowanie ma również liczne skutki uboczne, między innymi pojawia się:

  • arytmia serca
  • nadpobudliwość
  • ból głowy
  • nudności
  • ogólna nerwowość
  • bezsenność
  • kiepska jakość snu
  • drgawki
  • problemy żołądkowe
  • ból w klatce piersiowej
  • palpitację serca
  • niepokój.

Kofeina zawarta w energetykach pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a to nasila insulinoodporność. Wobec tego picie tych środków zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II lub występowanie schodzeń układu pokarmowego. Co więcej, stężenie kofeiny w organizmie może się kumulować, a to jest niebezpieczne. Problemy ze snem i spadkiem jego jakości są normą, tak samo jak ogólne pogorszenia stanu zdrowia.

Szkodliwość energetyków jest jednoznaczna, zwłaszcza w przypadku dzieci. Łatwo je przedawkować, uzależnić się, jak i zatruć. Niestety, potem ciało potrzebuje jeszcze większe dawki, bo po pewnym czasie regularnego zażycia nie odczuwa już działania kofeiny.

Czy energetyki powinny być dostępne dla dzieci?

Zdecydowanie dzieci powinny unikać energetyków. W ich przypadku to za duża dawka kofeiny oraz kalorii. Ciało najmłodszych dopiero się rozwija, a takie produkty przy długotrwałym zażywaniu wywołują masę skutków ubocznych i trwały uszczerbek na zdrowiu. Energetyki, a dzieci to złe połączenie, dlatego tak ważne jest kontrolowanie co i w jakich dawkach spożywają pociechy.

Niektórzy zapominają, że energetyk dodaje mocy jedynie na chwilę, potem bardziej czujemy zmęczenie. Warto wobec tego zadbać o dobrze zbilansowaną dietę oraz ruch, które zapewnią nam energie dużo skuteczniej niż napoje o silnym składzie.

energetyk nalewany do szklanki
Energetyki mogą być szkodliwe dla dzieci!

Po jakim czasie i ile działa energetyk?

Energetyk dla dzieci to kiepski pomysł, choć dorośli także powinni na nie uważać.  Dlaczego?Ten napój działa pobudzająco, dlatego dostajemy zastrzyk energii i pracujemy wydajniej. Silnie to odczujemy, ale na chwilę. Proces wygląda tak, że:

  • pierwsze 10 minut da się odczuć podniesione tętno oraz ciśnienie krwi, bowiem kofeina trawiła już do krwiobiegu
  • 15-45 minut widać zdecydowanie lepszą koncentrację, bo kofeina osiągnęła maksymalny poziom
  • 30-50 minut to czas, w którym kofeina zostaje przyswojona, a wątroba absorbuje więcej cukru
  • 60 minut, czyli po godzinie zarówno poziom cukru, jak i kofeiny nagle spada, a pojawia się zmęczenie
  • 5-6 godzin – wtedy kofeina ma jeszcze niższy poziom, bo spada do 50%
  • 12 godzin po wypiciu energetyka kofeina wynosi prawie 0
  • 12-24 godziny przy regularnym spożywaniu takich napojów da się odczuć, takie skutki uboczne, jak drażliwość, poza tym zaparcia oraz bóle głowy.
  Dieta na masę mięśniową - zasady, jadłospis i przepisy

To pokazuje, że po wypiciu napoju energetycznego można odczuwać zażycie nawet przez kilkanaście dni. Po 7-12 jeśli pijesz je codziennie nie masz skutków ubocznych, bo organizm się do nich przyzwyczaił.

Trzeba pamiętać, że to ile działa energetyk jest zależne od wypitej ilości, a także od danego człowieka, bo każde ciało reaguje inaczej na poszczególne substancje. Przy większej masie ciała, a także przy szybkim metabolizmie zdecydowanie krócej czujemy moc kofeiny. Niestety, ale w przypadku dzieci jest zupełnie odwrotnie.

Dodaj komentarz