Właściwości prozdrowotne winogron doceniono już 5 tysięcy lat p.n.e. Wtedy stosowano je jako lek na dolegliwości układu pokarmowego oraz jako środek przyśpieszający gojenie się ran i skaleczeń. Obecnie winogrona uprawia się w wielu regionach naszego świata, szczególnie tam, gdzie jest dużo słońca i ciepło.
Winogrona można jeść na surowo, ale też w postaci suszu owocowego (rodzynek), a także wyrabia się nich wino, ocet winny, czy olej z pestek winogron. Mamy kilka odmian winogron, te najpopularniejsze, które możemy spotkać w naszych sklepach to: jasne (białe i zielone) oraz ciemne (różowe i ciemno- czerwone).
Na półkach sklepowych i straganach również pojawiają się winogrona bezpestkowe, które są hybrydami, powstałymi ze skrzyżowania dwóch wariantów winogron. Niektóre odmiany powstają w wyniku mutacji lub na skutek powstrzymanego zapylenia kwiatów. Generalnie nie są to odmiany GMO.
Ile kalorii mają winogrona?
100 g winogron średnio ma ok. 69 kcal, w tym 0,5 g białka, 0,2 g tłuszczu i węglowodany w postaci cukrów prostych. Ilość zawartych węglowodanów i kaloryczność nieco się różni między poszczególnymi odmianami. I tak:
- Winogrona zielone mają 71 kcal /100g i węglowodanów ok. 16 g
- Winogrona białe mają 66 kcal /100g i węglowodanów ok. 15 g
- Winogrona różowe mają 67 kcal /100g i węglowodanów ok. 17,6 g
- Winogrona ciemne (czerwone) mają 71 kcal /100g i węglowodanów ok.18 g
- Winogrona bezpestkowe mają 69 kcal /100g i węglowodanów ok. 17,5g
Indeks glikemiczny winogron IG45. Zatem są to produkty żywnościowe o niskim indeksie glikemicznym i mogą być w niedużych ilościach spożywane przez cukrzyków.
Jakie wartości odżywcze mają winogrona?
Winogrona posiadają węglowodany w postaci łatwo przyswajalnych cukrów prostych w ilości ok. 17 g / 100g. Nie zawierają praktycznie błonnika (1g/ 100g) i są produktami niskobiałkowymi. Niemniej jednak są źródłem witamin i zawierają szeroką gamę soli mineralnych. Wśród składników mineralnych możemy wymienić: potas, fosfor i żelazo, a także posiadają małe ilości: wapnia, magnezu, miedzi cynku oraz boru i chloru. Pośród witamin wyróżniamy: witaminy A, C. K oraz niewielkie ilości witamin z grupy B.
W ciemnych winogronach, a szczególnie w odmianach czarnych i granatowych znajdują się duże ilości flawonoidów o działaniu przeciwutleniającym. W skórze i pestkach winogron zlokalizowane są resweratrol i procyjanidyny. Natomiast w samych pestkach mamy również taniny.
Właściwości zdrowotne winogron
Zawarte w nich flawonoidy (procyjanidyny i resweratrole) mają działanie antynowotworowe. Znajdują się one w skórce i pestkach. Najwięcej flawonoidów (przeciwutleniaczy) mają odmiany ciemne, które w dużej mierze powstrzymują działanie wolnych rodników.
Badania potwierdziły, że pestki winogron niszczą komórki rakowe, powiązane z nowotworem skóry, jelit, płuc, sutka, żołądka oraz prostaty. Winogrona wspomagają leczenie białaczki. Dlatego chorzy na tę chorobę powinni w swojej diecie uwzględnić te owoce. Wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego, powodują wzrost poziomu dobrego cholesterolu, jednocześnie hamując ten zły LDL.
Spożywanie winogron zmniejsza stany zapalne w całym organizmie, a szczególnie w tkance tłuszczowej. Osoby na diecie cukrzycowej powinny unikać dużych ilości tych owoców (ze względu na cukier), ale nie rezygnować z nich całkowicie. Winogrona w ich diecie mogą stanowić niewielki dodatek do posiłku.
Winogrona (szczególnie ciemne) mają działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i rozszerzające naczynia krwionośne. Co ciekawe resweratrol zawarty w tych owocach (w skórce i pestkach) wspomaga redukcje masy ciała i przyśpiesza rozpad tkanki tłuszczowej. Niestety bardzo duże ilości tego związku mają takie działanie i biorąc pod uwagę kaloryczność winogron oraz zawartość w nich cukru, nie są zalecane w dużych ilościach przy dietach odchudzających.
Winogrona chronią naszą skórę przed działaniem promieni słonecznych. Melanina w organizmie człowieka odpowiada za jego kolor oczu, włosów i skóry, a także chroni nas przed promieniowanie słonecznym. Synteza tej substancji jest możliwa przy udziale karotenu, witamin A, C i E, które występują właśnie w winogronach.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.