parowki

Ile kalorii mają parówki? Z indyka, z szynki czy drobiowe

Parówki są tanie i łatwo dostępne. To jeden ze śniadaniowych klasyków i faworyt nie tylko wśród najmłodszych. Ile kalorii mają parówki? W naszym artykule znajdziesz szczegółowe informacje!

Ile kalorii ma parówka?

W sklepach jest naprawdę bardzo dużo parówek. Opakowania różnią się gramaturą, za to sam produkt wyglądem, kształtem oraz smakiem i składem. Czasami trudno jest zdecydować się na jakikolwiek typ. Poniżej znajdziesz listę parówek wraz z kalorycznością:

  • Parówki Berlinki

Parówki Berlinki Classic są bardzo popularne. Wyróżnia je duża ilość białka i niska wartość sodu. Co do kaloryczności, w 100 g mamy 251 kcal. Trzeba pamiętać, że jedna sztuka waży 50 g. W 100 g jest 13 g białka, 21 g tłuszczu i 3 g węglowodanów.

  • Parówki w cieście francuskim

Parówki w cieście francuskim to przekąska, którą znajdziemy w barach, na stacji benzynowej, a nawet w wielu supermarketach. Zazwyczaj porcja ma 85 g. W 100 g mamy 324 kcal, poza tym 24,66 g tłuszczu, 8,7 g białka oraz 16,65 g węglowodanów. Pamiętaj, że wariant, który posiada dodatkowo ser ma dużo wyższą kaloryczność!

  • Parówki Tarczyński

Parówki Tarczyński zrobione z szynki w 100 g mają 310 kcal, ale jedna sztuka waży tylko 50 g. Jeśli chodzi o białko, to jest go 13 g, tłuszczu 27, a węglowodanów – 3.

  • Parówki z indyka

W sklepach jest dużo parówek z indyka. One skrywają miej więcej 190 kcal, do tego mają około 14 g tłuszczu, 15 białka i 9 węglowodanów.

  • Parówki z szynki

Parówki z szynki z zawartością 94% mięsa dostarczają w porcji 100 g: 276 kcal i 14 g białka, 24 g tłuszczu (w tym 10 g kwasów tłuszczowych nasyconych), 1 g węglowodanów (w tym 0,5 g cukrów) i 2 g sól. Natomiast te tańsze i niższej jakości cechuje zawartość 71% mięsa – dostarczają w porcji w 100 g: 252 kcal i 13 g białka, 21 g tłuszczu (z czego 8,2 g to kwasy tłuszczowe nasycone), 2,7 g węglowodanów (w tym 0,8 g cukru) i 2,5 g soli. Jeśli chodzi o drobiowe to te o niskiej jakości zawierają 45,4% mięsa z indyka i 26,3 proc.

  • Parówki drobiowe
  Ile kalorii ma tost z serem? Własnej roboty i z McDonald's

Parówki drobiowe mają miej więcej 249 kcal w 100 g. Białko waha się w granicach 11 g, a tłuszcze wynoszą 22, natomiast węglowodany – 4.

Pamiętaj, że zazwyczaj jedna sztuka parówek ma 50 g!

parowki i warzywa

Czy warto jeść parówki? Może lepiej zwykłe mięso?

W parówkach oprócz mięsa znajdziemy wiele dodatków, między innymi – MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie, skórki wieprzowe i drobiowe, substancje wypełniające, takie jak błonnik bambusowy, białka roślinne, skrobia, groch, czy kasza manna, wodę, fosforany wiążące wodę w produkcie, substancje emulgujące, konserwanty głównie azotany, regulatory kwasowości i przyprawy oraz sól. Jeść parówki, czy nie? Najważniejsze jest zachowanie umiaru i wybór wyłącznie najwyższej jakości produktów. Trzeba uważać, bo skrywają sporo soli, a przecież każdy ma dzienny limit, a w tym wypadku dość łatwo go przekroczyć, gdy nie zachowamy zdrowego rozsądku w kwestii ilości. Dodatkowo zawierają „niezdrowy” tłuszcz i masę sztucznych dodatków. Czasami lepiej zjeść zwykłe mięso niż niskiej jakości parówki, ale ono również musi posiadać wysoki standard!

Dodaj komentarz