Rola wody w sporcie


Ile wody trzeba pić dziennie?

W ciągu dnia zaleca się wypijanie od 30-40 mililitrów wody/kilogram masy ciała. Osoba o masie ciała 100kg powinna wypijać 3-4l wody dziennie. Tyle wody powinna wypijać osoba nie uprawiająca aktywności fizycznej.

Wysiłek fizyczny trwający około 2 godzin powoduje spadek wagi sportowca o 2-3%. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych spadki mogą osiągać 7-8% wagi całkowitej. Śmierć następuje przy 15%-owym odwodnieniu organizmu.


Odwodnienie to realna groźba dla sportowca

Utrata płynów w czasie ćwiczeń zależy w dużej mierze od intensywności, długości treningu, a także od wilgotności i temperatury otoczenia oraz kondycji i cech osobniczych. Każdy rodzaj wysiłku wymaga przyjęcia różnej ilości płynów.

Utrata wody nie jest adekwatna do uczucia pragnienia. Przed, podczas i po intensywnym wysiłku należy stale przyjmować płyny w celu uniknięcia odwodnienia lub udaru cieplnego. Przed treningiem powinniśmy przyjąć 500ml wody w celu nawodnienia organizmu. W trakcie wysiłku powinniśmy przyjmować 500ml wody na każde 30 minut treningu. Najlepiej żeby spożywane płyny miały temperaturę od 15-22 stopni Celsjusza.


Jaka woda najlepiej gasi pragnienie?

Podczas treningu zalecane jest sięganie po wodę wysokozmineralizowaną, czyli zawierającą przynajmniej 1500 mg składników mineralnych na litr. W trakcie treningu należy stale uzupełniać płyny, tak jak zostało wspomniane – nie należy sugerować się uczuciem pragnienia, gdyż występuje ono dopiero po czasie kiedy organizm jest już odwodniony.

Odwodnienie organizmu objawia się się wzmożonym pragnieniem, brakiem energii, zarumienieniem i poceniem się skóry, a także skurczem mięśni, przyspieszonym tętnem, zawrotami głowy, zmniejszoną koncentracją, a nawet wystąpieniem mdłości, wymiotów czy omdlenia.


 

Dodaj komentarz