pieczarka

Ile kalorii ma pieczarka? Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne


Pieczarka znana jest ludzkości od kilku tysięcy lat. Pionierami w uprawie pieczarki byli Chińczycy. Do Europy trafiła w XVI wieku, kiedy to we Francji rozpoczęto jej uprawę. Obecnie mamy około 60 gatunków tego grzyba, ale na nasze pułki sklepowe najczęściej trafia pieczarka dwuzarodnikowa.


Do niedawna jeszcze grzyby traktowane były, jako dodatki smakowe bez kalorii i wartości odżywczych. Ten pogląd utrzymywał się przez wiele długich lat. Pieczarka, jako przedstawiciel tej grupy produktów spożywczych, również traktowana była, jako produkt podkreślający smak i aromat potrawy, nie uwzględniając jej udziału w bilansie odżywczym i energetycznym całego dania.

Niemniej jednak to się zmieniło. Podobnie jak leśne grzyby, tak i pieczarkę zaczęto doceniać nie tylko za jej walory smakowe, ale też wartości odżywcze.

Kaloryczność pieczarki

Pieczarki są dość lekkie, podobnie jak inne grzyby zawierają dość sporo wody. Dlatego ich kaloryczność jest dość niska. 100g świeżych pieczarek zawiera tylko 17 kcal.  Natomiast jeden średni grzyb ma tylko 4 kcal. Duszone pieczarki posiadają 38 kcal/100g, a marynowane tylko 41 kcal/ 100g. Najwięcej kalorii mają pieczarki smażone, bo aż 246 kcal / 100g.  Grzyby te również zawierają dużo błonnika, który pozwala nam regulować wagę.

Wartości odżywcze i zdrowotne pieczarki

Z oficjalnych źródeł medycznych dopiero od kilkunastu lat możemy się dowiedzieć, że grzyby też mają wartości odżywcze. Obecnie już wiadomo, że najbardziej popularna pieczarka biała jest źródłem większości witamin z grupy B, PP, B2 i B5, B6, B1, a także kwasu foliowego. Co ciekawe udział tych składników odżywczych w tym grzybie nie jest wcale mały. 100 g pieczarek dostarcza ok. 30 % dziennego zapotrzebowania na każdą z tych witamin. Poza tym również posiada niewielkie ilości witaminy D, C i B12.

  Śniadanie dla sportowca - co powinno zawierać? Przykładowe śniadanie

Warto przy tym dodać, że witamina B2 wraz z witaminą A odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku, dróg oddechowych, błon śluzowych, śluzówki przewodu pokarmowego, nabłonka skóry i naczyń krwionośnych oraz całego układu pokarmowego. Ponadto bierze udział w przemianach metabolicznych białek i tłuszczów. Natomiast witamina B3 (PP) ma swój współudział w syntezie białek, tłuszczów i węglowodanów, prowadzącej do uwolnienia energii z tychże produktów przemiany materii. Oprócz tego uczestniczy w namnażaniu krwinek, a także hamuje toksyczne działanie związków chemicznych oraz reguluje poziom cholesterolu.

Witamina B5 jest niezbędna do metabolizowania składników pokarmowych oraz do syntezy niektórych hormonów. Przyśpiesza gojenie się ran oraz usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i nerwowego.

Pieczarki zawierają również wiele cennych minerałów. Najwięcej posiadają miedzi, bo aż 35% w 100 g dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na ten pierwiastek. Miedź obok żelaza bierze udział w transportowaniu tlenu do komórek organizmu. Pierwiastki znajdujące się w tym grzybie, to również potas, selen, fosfor i cynk.

Pieczarka zawiera również  przeciwutleniacze w tym: selen,  beta-glukan i polifenole. Te składniki odżywcze regulują pracę niektórych hormonów m.in. hormonu tarczycy (selen), normują poziom glukozy we krwi oraz cholesterol, a także obniżają ciśnienie krwi. Chronią układ krwionośny przed działaniem wolnych rodników, a także przed powstawaniem nowotworów.

Dodaj komentarz