whisky w szklance

Ile kalorii ma whisky? To kaloryczny alkohol!

Whisky ma naprawdę pokaźną ilość fanów. Ten trunek z procentami można pić solo lub z wieloma dodatkami. W każdej restauracji i w barze znajdziemy różne drinki na bazie tego alkoholu. Ile kalorii ma whisky? Jakie wartości odżywcze można tu znaleźć? Sprawdź koniecznie nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz odpowiedzi na te i na inne pytania!

Wartości odżywcze whisky

Whisky jest to napój alkoholowy, który produkuje się w wielu krajach, a metody wytwarzania poszczególnych gatunków nieco się od siebie różnią. Najsłynniejsza jest wersja szkocka, amerykańska i japońska. Ten typ trunku ma charakterystyczny smak, a to dlatego, że po procesie destylacji leżakuje w beczkach przez kilka lat. To właśnie, dzięki temu zyskuje niepowtarzalny aromat. W zależności od rodzaju użytego zboża mamy odmienny smak, jak i zawartość procentową alkoholu. Bardzo mocna jest, na przykład bourbon z Ameryki, ponieważ alkohol tu wynosi 80%.

Jakie wartości odżywcze skrywa whisky? Po alkoholu nie można spodziewać się zbyt wiele dobrych właściwości. W 100 g tego produktu mamy jedynie 0,10 g węglowodanów, poza tym brak tu białka i tłuszczu. W zasadzie ten napóh nie wnosi nic do naszej diety oprócz „pustych kalorii”.

whisky z lodem

Ile kalorii ma whisky?

Whisky można pić solo lub z wieloma przeróżnymi dodatkami. Nie każdy wie, ale to jest jedna z najbardziej kalorycznych propozycji, gdy chodzi o alkohol. Jak dokładnie wyglądają liczby w przypadku tego trunku? W 100 ml:

  • czysta whisky – 250 kcal
  • whisky z colą to 350 kcal, gdzie pojawia się 100 ml alkoholu i 200 ml coli
  • whisky z lodem traci nieco na swojej mocy, bo jest łagodniejsza, ale kaloryczność nie wzrasta.

Wbrew pozorom nawet niewielkie ilości whisky kumulują masę kalorii, na przykład:

  • kieliszek o pojemności 35 ml ma aż 89 kcal
  • kieliszek o pojemności 50 ml skrywa 125 kcal.
  Czy warto jeść węglowodany na noc? Tak czy nie?

Kiedy dodasz do tego dodatki to musisz doliczyć jeszcze kilkanaście kalorii! Słodkie soki lub napoje spowodują, że szklanka whisky będzie dużo bardziej kaloryczna niż ta pita wyłącznie z lodem lub z wodą, czy zupełnie bez dodatków. Czasami bywa też tak, że pomiędzy gatunkami tego trunku są pewne, choć drobne rozbieżności dotyczące samej kaloryczności.

whisky z cola

Trenujesz? Nie pij za dużo whisky!

Whisky, tak samo jak każdy inny alkohol jest dość kaloryczna. Jeśli dołożymy do tego przekąski, albo posiłek może pojawić się już całkiem spora suma, która mogłaby zastąpić jedno naprawdę wartościowe danie. Osoby aktywne fizycznie, czyli te, które regularnie ćwiczą powinny uważać. Dlaczego? Trunki z procentami utrudniają koncentrację, poza tym pogarszają samą percepcję wzrokową. Pijąc whisky zwiększamy ryzyko występowania urazów, poza tym groźnych naciągnięć i skurczów mięśni. Dodatkowo może dojść do odwodnienia oraz do omdleń.

Picie dużej ilości alkoholu według wielu badań zaburza przyrost masy mięśniowej, do tego może osłabiać nasze zdolności. Wypicie raz na czas malej dawki whisky nie powinno zaszkodzić. Warto jednak robić to w dni nietreningowe, czyli w momencie kiedy mamy nieco luźniejszy grafik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *