umiesniony mezczyzna napina bicepsy

8 produktów, które wpływają na wzrost poziomu testosteronu


Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala nam zachować dobre dawki witamin, mikroelementów, jak i hormonów. To jest niezwykle ważne dla naszego organizmu. Zobacz, jakie 8 produktów spożywczych wpływa na wzrost poziomu testosteronu.


Testosteron – dlaczego jest tak ważny?

Testosteron jest to hormon płciowy, który należy do grupy androgenów. W zależności od wieku działa on nieco inaczej. Wywiera on jednak dwa rodzaje działań. Pierwsze dotyczy wspierania rozwoju i utrzymania cech wtórnych cech płciowych, jak i przyczynia się do popędu seksualnego. W drugim typie metabolicznym u obu płci wpływa na różne układy, a także na narządy, przede wszystkim na wątrobę oraz na układ immunologiczny.

U mężczyzn testosteron produkują jądra, a u kobiet w dużo mniejszych ilościach – jajniki, kora nadnerczy oraz łożysko. Ten hormon podlega rozmaitym przemianom chemicznym. Poziom testosteronu zaburza głównie zła dieta. Wtedy pojawiają się pewne charakterystyczne objawy takie, jak spadek siły, niezdecydowanie, brak energii, obniżone libido, kiepski sen oraz mgła mózgowa.

8 produktów, które wpływają na wzrost poziomu testosteronu

U mężczyzn po 40 roku życia poziom testosteronu spada samoistnie. W młodym wieku można próbować go odbudować za pomocą diety, jak i aktywności fizycznej. Poniżej znajdziesz 8 produktów, które wpływają pozytywnie na wzrost poziomu testosteronu. To będzie:

1. Żółtko jajka

W nim znajdziemy cholesterol oraz wysoki poziom witamin z grupy B (niwelują one poziom stresu, a to on najczęściej jest skutkiem spadku tego hormonu), a także witaminę D, która korzystnie wpływa na poziom testosteronu, bo go zwiększa.

2. Czosnek a testosteron

To połączenie korzystnie wpływa na zwiększenie poziomu testosteronu w jądrach. Liczne badania przeprowadzone na zwierzętach potwierdzają to. Najlepiej postawić na formę surową, ale niektóre osoby nie są w stanie przyjąć takiej postaci ze względu na to, że czosnek mocno obciąża żołądek. Warto dodać ząbki do oliwy z oliwek, która jest bogactwem kwasów Omega-3.

  Cheat day - czym jest i jak go stosować? Zalety i wady

3. Imbir

Ta aromatyczna przyprawa uznawana jest za afrodyzjak, poza tym podnosi poziom testosteronu. Badania potwierdzają jej skuteczność, zwłaszcza u osób, które mają niski stopień tego hormonu. Imbir będzie idealnym dodatkiem do dań, koktajli oraz do przetworów.

4. Zielona herbata

Ten napój jest niezwykle popularny ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. Ten napar pomaga zatuszować przyjmowanie dopingu testosteronu, a co ważne zielona herbata w naturalny sposób go podnosi hamując jego wydalanie wraz z moczem.

5. Czarnuszka

To małe nasionka o ostrym smaku. One w naturalny sposób podnoszą poziom testosteronu. Możesz spożywać całe nasionka, zmielone lub zgniecione, na przykład w moździerzu, ewentualnie zdecyduj się na olej wytwarzany z czarnuszki.

6. Pokrzywa

To popularny chwast, który dobroczynnie wpływa na kondycję skóry, włosów oraz paznokci, do tego podnosi poziom testosteronu. W przypadku panów ta roślina prowadzi do zahamowania wydzielania aromatazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za utrzymywanie się niskiego poziomu testosteronu we krwi.

7. Kawa

Dodaje nam energii, ale ma też inne właściwości. Ten napój zawierający kofeinę pozytywnie wpływa na erekcję. Po wypiciu tego płynu dochodzi do rozkurczu naczyń krwionośnych, a to prowadzi do tego, że krew transportuje więcej tlenu, w tym także do ciał jamistych w prąciu.

8. Kozieradka

Przypomina swoim wyglądem koniczynę. Ta aromatyczna przyprawa może pełnić funkcję boostera testosteronu. Włącz ją do diety, bo zyskujesz dzięki niej wyższe stężenie testosteronu, mocniejsze libido oraz większą sprawność seksualną. Dodatkowo obniżysz cholesterol, wspomożesz metabolizm, a także uregulujesz poziom cukru we krwi.

Warto sięgać także po warzywa z rodziny kapustnych. Zjadaj, dlatego kapustę, brokuły, kalafior, brukselkę, które są źródłem związku o nazwie indol-3-karbinol. Co to takiego? To naturalny bloker, który hamuje przekształcanie się testosteronu w estrogen, a więc w kobiecy hormon, który w męskim organizmie występuje w niewielkich ilościach. On prowadzi, między innymi do obniżenia libido, złego samopoczucia, a także do spadku płodności, jak i do poważnych chorób.

  Rola wody w sporcie

W warzywach z rodziny kapustnych znajdziemy również spore dawki witaminy z grupy B. Ostrygi są uznawane za afrodyzjak. Nic dziwnego, ponieważ skrywają w sobie wysokie stężenie cynku, a on jest niezbędny do produkcji spermy i testosteronu. Co ciekawe żaden produkt spożywczy w postaci surowej nie ma aż takiej dawki tego składniku. Równie pomocne w podnoszeniu poziomu testosteronu są tłuste ryby oraz oleje bogate w kwasy Omega-3.

Pamiętaj, że podczas obróbki termicznej cenne składniki odżywcze zawarte w wyżej opisanych produktach spożywczych spadają. Wobec tego najlepiej decydować się na spożywanie ich w postaci surowej bądź półsurowej, czyli tak zwanej al dente. Im mniej gotujemy i przetwarzamy tym więcej dobroci zatrzymujemy. Kieruj się tą zasadą w czasie przygotowywania codziennych posiłków.

Dodaj komentarz