grejpfrut

Ile kalorii ma grejpfrut? Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze


Grejpfrut to wspaniały owoc, stanowiący źródło cennych substancji odżywczych. Istnieje kilka rodzajów grejpfruta, które różnią się kolorem skóry, smakiem i wartościami odżywczymi. Najlepszy i najzdrowszy jest grejpfrut czerwony, który charakteryzuje się słodko – cierpkim smakiem z delikatną nutą goryczy. Mniejszą popularnością cieszą się odmiany żółta i zielona.


Najciekawsza w tym wypadku jest odmiana zielona (sweety), która jest najsłodsza ze wszystkich odmian. Gatunek ten jest krzyżówką grejpfruta i pomelo.

Ile kalorii ma grejpfrut?

Owoc ten charakteryzuje się niską kalorycznością. Czerwony grejpfrut posiada 42 kcal / 100 g. Natomiast zielony grejpfrut ma 36 kcal na 100 g. Średni grejpfrut waży około 265 g, co oznacza, że jeden owoc ma ok. 106 kcal. Co ciekawe jedna filiżanka  (ok. 247 g) soku z grejpfruta zarówno czerwonego, jak i zielonego posiada zaledwie 40 kcal.

Kalorie w grejpfrucie pochodzą w 91% z węglowodanów, z tym że są to cukry proste, łatwo przyswajalne dla organizmu ludzkiego.  Pozostałą część stanowią 7% białka i 3% tłuszcze.

Wartości odżywcze grejpfruta – jakie są?

Tablica wartości odżywczych grejpfruta jest imponująca. Począwszy od witamin, mamy tutaj spore ilości witaminy C i A oraz kwasu foliowego. Grejpfrut posiada również witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5 i B6) oraz jest źródłem witaminy E. Wśród minerałów możemy wyróżnić potas, którego jest aż 135 mg/ 100 g oraz przeciwutleniacz beta-karoten (686 mg/100 g). Grejpfrut w swoim składzie posiada również fosfor, magnez, wapń oraz cynk i żelazo.

Należy przy tym podkreślić, ze owoce te są bogatym źródłem flawonoidów, antyoksydantów wzmacniających nasz układ immunologiczny oraz eliminujących  wolne rodniki z naszego organizmu.

Własności zdrowotne i lecznicze grejpfruta

Grejpfrut wzmacnia nasz organizm. Miąższ tego owocu ma znacznie więcej witaminy C niż zalecana dzienna dawka dla dorosłego człowieka. Zatem zalecany jest przy różnego rodzaju przeziębieniach i infekcjach wirusowych.

  Jak jeść więcej? 10 skutecznych porad

Dzięki dużej zawartości flawonoidów, których najwięcej jest  w skórce, pestkach i białej błonce, grejpfruty wspomagają profilaktykę antynowotworową. Flawonoidy działają antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwnowotworowo. Badania udowodniły, że te owoce mogą nas chronić przed rakiem żołądka, prostaty, jelit, szyjki macicy oraz pęcherza moczowego. W aptekach można dostać ekstrakt z pestek tego cytrusa, zawierający skoncentrowaną ilość flawonoidów i witamin.

Grejpfrut jest pomocny w walce z nadwagą. Owoc ten jest niskokaloryczny, przyśpiesza przemianę materii, usuwa z organizmu toksyny i ułatwia spalanie tłuszczu. Przy okazji poprawia naszą urodę i opóźnia procesy starzenia. Warto przy tym wiedzieć, że dużą rolę w tym procesie odgrywa naryngina, znajdująca się w białej skórce cytrusa. Ma ona właściwości lekko przeczyszczające. Zatem nie warto dokładnie oczyszczać grejpfruta z białej skórki, szczególnie jak jesteśmy na diecie odchudzającej.

Grejpfruty posiadają niski indeks glikemiczny (IG 20), z tego też względu zalecane są dla osób ze schorzeniami cukrzycy. Cytrus ten spowalnia proces rozkładu cukru w organizmie. Ponadto reguluje poziom cukru we krwi i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Polecane są nie tylko cukrzykom, ale też osobom cierpiącym na insulinooporność.

Kolejną korzyścią z tytułu spożywania grejpfruta, jest jego dobroczynne działanie na nasz układ krążenia. Cytrus ten obniża poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego, dzięki temu przeciwdziała miażdżycy. Najwięcej przeciwutleniaczy takich jak: likopen i karotenoidy ma odmiana czerwona grejpfruta. W związku z tym najskuteczniej chroni przed miażdżycą, nowotworami i eliminuje wolne rodniki. Osoby z podwyższonym cholesterolem powinny jeść grejpfruty z błonkami.

Dodaj komentarz