Barszcz czerwony to tradycyjna zupa wigilijna, podawana na naszych stołach w święta Bożego Narodzenia. Zupa ta niczym ikona polskiej kuchni, znana była już w XVI wieku. Rozpisywali się o niej ówcześni pisarze, m.in. Mikołaj Rej „W żywocie człowieka poczciwego” wspomina o barszczu przygotowanym z buraków, który jest doskonałym lekiem na gorączkę i przysłowiowego kaca.
Sama nazwa barszcz wywodzi się od ziela Heracleum spondylium, pochodzącego z rodziny selerowatych, zwanego w naszym języku po prostu barszczem. W Polsce do XIX wieku przygotowywano z niego kwaśne zupy. Barszcz czerwony w polskiej kuchni podawano na wiele sposobów. Należy przy tym wspomnieć, że przyrządzano go z buraków na zakwasie buraczanym, zakwaszonym ćwikłą lub chlebowym, uważanym za lekarstwo.
Kalorie w barszczu czerwonym – ile ich jest?
Barszcz posiada 22 kcal w 100 ml produktu. Buraki same w sobie są niskokaloryczne.
Niemniej jednak gotowy koncentrat, z którego obecnie najczęściej gotuje się barszcz czerwony, jest już wysokokaloryczny. Koncentraty buraczane produkowane na skalę przemysłową zawierają również buraki pastewne, z których produkuje się cukier. Zatem w takim koncentracie buraczanym mamy też cukier. Dlatego w 250 ml takiego koncentratu jest ok. 500 kcal. Co prawda do samej zupy daje się jego niedużo. Szklanka takiego barszczu, ugotowanego na koncentracie ma ok. 40 kcal, ale ma dość wysoki indeks glikemiczny.
Należy pamiętać, że barszcz na wigilijnym stole podaje się z dodatkami typu uszka lub pierogi. Porcja (250 ml) takiego barszczu to 250 kcal. Zatem barszcz we współczesnej wersji niekoniecznie jest niskokaloryczny i o niskim IG. Z tego też względu warto przyrządzać tę zupę tradycyjnymi metodami, czyli na własnoręcznie zrobionym zakwasie buraczanym. Dzięki temu stworzymy zupę o nieprzeciętnych walorach smakowych, a naszemu organizmowi dostarczymy niezbędnych wartości odżywczych.
Wartości odżywcze barszczu czerwonego – jakie są?
Barszcz czerwony przygotowywany jest głównie z buraków. Natomiast samo warzywo ma wiele cennych witamin i związków mineralnych. Po pierwsze to, co go wyróżnia spośród innych warzyw, to sam barwnik Betanina, nadający piękny purpurowo-bordowy kolor burakom i wywarowi buraczanemu. Betanina jest silnym przeciwutleniaczem, który wchodzi w reakcję z wolnymi rodnikami i przeciwdziała starzeniu się oraz powstawaniu zmian nowotworowych w organizmie człowieka. Substancja ta zmniejsza ryzyko zawału serca, powstawania miażdżycy oraz udaru mózgu spowodowanego niedokrwieniem. Wspomaga pracę nerek i wątroby oraz wpływa na lepszą kondycję paznokci, skóry i włosów.
W dawnych czasach mówiono, że buraki oczyszczają krew, jest w tym wiele prawdy. Jako naturalne i silne antyoksydanty dotleniają krew i wspomagają odprowadzanie toksyn z naszego organizmu. Przy tym wzmacniają odporność organizmu. Kolejną ważną cechą tych warzyw jest przeciwdziałanie nadkwasocie żołądka. Regulują one ilość wydzielanych soków żołądkowych po spożyciu posiłku, które w nadmiarze mają tendencję do zakwaszania organizmu. Z tego też względu polecane są dla osób jedzących sporo mięsa, słodyczy i pieczywa, a także cierpiących na nadkwasotę i zgagę. Sok ze świeżego buraka jest cennym i wartościowym napojem.
Buraki są źródłem ważnych dla naszego organizmów składników mineralnych. Posiadają większość witamin z grupy B, witaminy A i C, kwas foliowy oraz dużą zawartość potasu.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.